تحلیل تکنیکالتحلیل فاندامنتال

تحلیل فاندامنتال، آنچین و تکنیکال آوالانچ؛ آیا AVAX به روند صعودی خود ادامه خواهد داد؟

قیمت آوالانچ در ۳۰ روز گذشته بیش از ۱۰۰٪ افزایش یافته و مارکت کپ آن از ماه اکتبر تاکنون با ۳۴۰٪ رشد همراه شده است. جهش اخیر آوالانچ و عملکرد خوب آن در زمان ریزش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال باعث شد بار دیگر این پروژه به تیتر نخست رسانه‌های کریپتو تبدیل شود.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

قیمت آوالانچ روز گذشته و همزمان با روند اصلاحی قیمت بیت کوین، از ۴۰ دلار عبور کرد و به اوج ۴۲.۸۹ دلار رسید. اگرچه در حال حاضر قیمت توکن AVAX تا محدوده ۳۴ دلار کاهش یافته است، اما برخی معتقدند همچنان احتمال افزایش قیمت آن وجود دارد.

در این مطلب، ابتدا دلایل افزایش قیمت روزهای اخیر آوالانچ را بررسی می‌کنیم و پس از آن، تحلیل فاندامنتال، آنچین و تکنیکال AVAX را زیر ذره‌بین می‌بریم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

دلیل افزایش قیمت AVAX و توکن‌های مبتنی بر اکوسیستم آوالانچ چه بود؟

بخشی از رشد اخیر قیمت آوالانچ مربوط به رشد کلی بازار کریپتو است و بخشی دیگر را می‌توان به فاکتورهای فاندامنتال این پروژه و مشارکت‌های استراتژیک آن نسبت داد که در ادامه به طور خلاصه آورده شده است:

 • استفاده از شبکه آوالانچ توسط بازوی بلاکچینی بانک جی‌پی مورگان
 • استفاده از سرویس بلاکچینی «AvaCloud» آوالانچ توسط بانک بین‌المللی سیتی (City Bank)
 • استفاده از شبکه آوالانچ تسط شرکت ریپابلیک به منظور معرفی دارایی جدیدی به نام «Republic Note (R/Note)»
 • همکاری با شرکت‌های بزرگی از جمله آمازون وب سرویس و مستر کارت
 • انتخاب شدن شبکه آوالانچ توسط شرکت‌های بزرگ برای توکنایز کردن دارایی‌های واقعی (RWA)
 • افزایش فعالیت در شبکه آوالانچ
 • تمایل سرمایه‌گذاران سازمانی به سرمایه‌گذاری در آوالانچ
 • رشد اکوسیستم دیفای شبکه آوالانچ
 • افزایش میزان پاداش استیکینگ توکن AVAX
 • افزایش فعالیت‌های گیم‌فای در شبکه آوالانچ

نگاهی کلی به پروژه آوالانچ

آوالانچ یک بلاکچین لایه ۱ سازگار با ماشین مجازی اتریوم است که به صورت استاندارد ۴۵۰۰ تراکنش را در ثانیه تایید می‌کند که نسبت به اکثر شبکه‌های بلاکچینی موجود بالاتر است. بنابراین می‌توان گفت تمرکز آوالانچ بر رفع نواقص اتریوم و مقیاس‌پذیری معطوف شده است.

یکی از تفاوت‌های اساسی بلاکچین آوالانچ با سایر شبکه‌های غیرمتمرکز، پروتکل اجماع آن است. پروتکل اجماعی که در آوالانچ برای قراردادهای هوشمند بهینه شده است، Snowman نام دارد. هم‌چنین آوالانچ از DAG‌ یا گراف مدور جهت‌دار به عنوان دفترکل توزیع‌شده استفاده می‌کند.

معماری اکوسیستم آوالانچ متشکل از ۳ بلاکچین داخلی است که هر ۳ آنها توسط شبکه اصلی (Primary Network) اعتبارسنجی و ایمن می‌شوند:

 • Exchange Chain (X-Chain)
 • Platform Chain (P-Chain)
 • Contract Chain (C-Chain)

یکی از وجوه تمایز پروژه آوالانچ نسبت به سایر پروژه‌های کریپتویی، ساب نت‌های این شبکه است که به پاراچین‌های شبکه پولکادات شباهت دارند. ویژگی ساب نت، راهکاری نوآورانه است که امکان ایجاد بلاکچین‌هایی با قابلیت سفارش‌سازی بالا یا مجموعه‌ای که بلاکچین‌ها را فراهم می‌کند که توسط زیر مجموعه خاصی از ولیدیتورهای آوالانچ اعتبارسنجی می‌شوند.

ساب نت‌های گیم فای آوالانچ به تازگی راه‌اندازی شده‌اند و از زمان عرضه، توجه زیادی را به خود جلب کرده‌اند و یکی از محرک‌های کلیدی رشد قیمت اخیر به شمار می‌روند.

در حال حاضر، حجم معاملات ساب نت‌های گیم فای از جمله DFK و DEXALOT از بلاکچین داخلی C-Chain آوالانچ فراتر رفته است. آوالانچ تمام درآمد حاصل از جمع‌آوری کارمزدها را می‌سوزاند؛ اتفاقی که به افزایش چشمگیر قیمت در یک ماه اخیر منجر شده است. بنابراین، می‌توان انتظار داشت در صورت تداوم استقبال سرمایه‌گذاران از اکوسیستم آوالانچ، رشد صعودی ادامه داشته باشد.

بررسی توکنومیک و وضعیت هولدرهای شبکه آوالانچ

نحوه تخصیص توکن‌های AVAX در پروژه آوالانچ به شکل زیر است:

منبع: Coingecko
منبع: Coingecko
 • ۵۰٪ برای پاداش استیکینگ
 • ۲.۵٪ فروش در مرحله Seed
 • ۳.۵٪ فروش خصوصی
 • ۹.۹۷٪ فروش‌های عمومی مختلف
 • ۹.۲۶٪ برای بنیاد
 • ۷٪ برای جامعه و توسعه‌دهندگان
 • ۰.۲۷٪ برنامه تشویقی تست‌نت
 • ۵٪ برای شرکای استراتژيک
 • ۲.۵٪ برای ایردراپ
 • ۱۰٪ برای تیم

حداکثر عرضه آوالانچ ۷۲۰ میلیون واحد تعیین شده که در حال حاضر بیش از ۳۶۵ میلیون واحد آن عرضه شده است و انتظار می‌رود باقی واحدها تا جولای ۲۰۳۰ طبق برنامه وستینگ این پروژه به عرضه در گردش اضافه شود. علاوه بر این، بر اساس داده‌های توکن آنلاکس، در تاریخ ۲۲ فوریه ۲۰۲۴ (۳ اسفند) ۹.۵۴ میلیون واحد توکن AVAX با ارزشی بالغ بر ۳۵۰.۹۵ میلیون دلار آزاد خواهد شد که می‌تواند فشار نزولی بر قیمت وارد کند.

با توجه به نمودار زیر، ۳۵٪‌ از عرضه AVAX در اختیار هولدرهایی با عمر هولد بیش از ۱ سال است. ۵۸٪ از عرضه در اختیار هولدرهای ۱ تا ۱۲ ماهه است و ۷٪ از عرضه در اختیار هولدرهای کمتر از ۱ ماهه قرار دارد.

منبع: IntoTheBlock
منبع: IntoTheBlock

نسبت نهنگ‌ها و سرمایه‌گذاران آوالانچ در تصویر زیر به نمایش درآمده است. نهنگ‌ها کیف پول‌هایی هستند که بیش از ۱٪ و سرمایه‌گذاران (Investors) بین ۰.۱ تا ۱٪ از عرضه در گردش را در اختیار دارند.

منبع: IntoTheBlock
منبع: IntoTheBlock

اما آوالانچ نسبت به سایر پروژه‌ها مثل بیت کوین، اتریوم و کاردانو متمرکزتر است و در حال حاضر ۷۳٪ از عرضه آن در اختیار سرمایه‌گذاران بزرگ (۳۶.۵۲٪ در اختیار سرمایه‌گذاران شرکتی و ۳۶.۷۴٪ در اختیار نهنگ‌ها) قرار دارد و تنها ۲۶.۷۴٪ از عرضه توسط سرمایه‌گذاران خرد نگهداری می‌شود. این زنگ خطری برای آوالانچ است چرا که نهنگ‌ها به سادگی می‌توانند به واسطه در اختیار داشتن بخش زیادی از عرضه، با تحرکات خود در بازار نوسان ایجاد کنند. البته همانطور که نمودار زیر نشان می‌دهد از اواخر سال ۲۰۲۲ تا به الان میزان عرضه در اختیار سرمایه‌گذاران خرد افزایش یافته است.

تمرکز هولدینگ آوالانچ
منبع: IntoTheBlock

با توجه به نمودار زیر، در حال حاضر نزدیک به ۷۷٪ از عرضه این توکن در سود قرار دارد. در چنین حالتی ممکن است با ریزش قیمت، بخشی از هولدرها تصمیم بگیرند برای دریافت سود خود دارایی خود را به فروش برسانند.

سود و ضرر هولدرهای آوالانچ
منبع: IntoTheBlock

وضعیت تعداد تراکنش‌ها و آدرس‌های فعال

با توجه به نمودار زیر، تعداد کل آدرس‌ها در شبکه آوالانچ از سپتامبر سال ۲۰۲۱ تاکنون افزایش داشته و سیر صعودی آن از ماه مارچ تا جولای سال جاری شدت یافته و اکنون به اوج ۶.۱۹ میلیون رسیده است. تعداد آدرس‌های فعال در این شبکه بلاکچینی (منظور آدرس‌هایی که تراکنش انجام می‌دهند) نیز روندی صعودی به خود گرفته است که نشان‌دهنده بازگشت سرمایه‌گذاران به اکوسیستم آوالانچ است.

تعداد آدرس‌ها در شبکه آوالانچ
منبع: IntoTheBlock

تعداد تراکنش‌ها در شبکه آوالانچ نیز طبق نمودار زیر از ماه نوامبر افزایش یافته و دو قله، یکی در تاریخ ۲۰ نوامبر (۲۹ آبان) و یکی در تاریخ ۴ دسامبر (۱۳ آذر)‌ ثبت کرده است.

تعداد تراکنش‌های شبکه آوالانچ
منبع: IntoTheBlock

علاوه بر این، نمودار زیر نشان می‌دهد تعداد تراکنش‌های بزرگ (حداقل ۱۰۰ هزار دلار) آوالانچ افزایش یافته است. اگرچه هنوز تعداد این دسته از تراکنش‌ها به سطوح بولران قبلی نزدیک نشده است، همین افزایش جزئی نیز نشانه مثبتی برای آوالانچ به شمار می‌رود.

تعداد تراکنش های بزرگ آوالانچ
منبع: IntoTheBlock

چه میزان از توکن‌های AVAX استیک شده است؟

در حال حاضر، ۵۸٪ از عرضه AVAX در پلتفرم‌های مختلف استیک شده است.

استیک آوالانچ
منبع: Avax.Network

علاوه بر این، داده‌های وب‌سایت StakingRewards نشان می‌دهد میزان توکن AVAX استیک شده از ۳ تا ۱۶ نوامبر (۱۲ تا ۲۵ آبان) به طور چشمگیری افزایش یافته و از ۲۲۰.۲ میلیون واحد به ۲۵۵.۹۱ میلیون واحد رسیده است.

وضعیت اکوسیستم دیفای در شبکه آوالانچ

ارزش کل قفل شده (TVL)‌ در پروتکل‌های دیفای مبتنی بر شبکه آوالانچ از اواسط ماه اکتبر (مهر) ماه افزایش یافته و از ۴۸۲.۹۳ میلیون دلار به ۹۱۱.۱۲ میلیون دلار رسیده که نشان‌دهنده ۹۰٪ رشد است. تحلیل TVL به درک علاقه سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگان کمک می‌کند.

ارزش کل قفل شده در آوالانچ
منبع:‌ DeFiLlama

ارزش کل قفل شده را می‌توان مشابه با سپرده‌های بانکی برای پروژه‌های غیرمتمرکز دیفای درنظر گرفت که می‌تواند بر بازار تاثیر بگذارد. افزایش TVL در پروتکل‌های دیفای اکوسیستم آوالانچ نشانه افزایش تقاضا از جانب سرمایه‌گذاران بزرگ آنچین است که افزایش فعالیت‌ توسعه‌دهندگان این اکوسیستم در ماه‌های اخیر را توضیح می‌دهد.

فعالیت توسعه دهندگان در آوالانچ
منبع:‌ Santiment

بر اساس داده‌های سنتیمنت و با توجه به نمودار بالا، میزان فعالیت تیم توسعه‌دهندگان آوالانچ از اواسط اکتبر تاکنون ۶.۴۵ برابر شده است. فعالیت بیشتر تیم توسعه آوالانچ را می‌توان به مشارکت‌های استراتژیک این پروژه با شرکت‌ها و بانک‌های بزرگی که در ابتدای این مطلب ذکر کردیم نسبت داد.

آیا رشد آوالانچ در کوتاه‌مدت ادامه پیدا خواهد کرد؟

برخی از تحلیلگران معتقدند رشد قیمت آوالانچ حداقل در کوتاه‌مدت متوقف خواهد شد. به گفته یکی از تحلیلگران، آوالانچ همبستگی زیادی با بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بزرگ بازار دارد اما با کمی تاخیر به تحولات قیمتی آنها واکنش نشان می‌دهد. بنابراین، احتمال می‌رود با ورود بیت کوین به فاز اصلاحی، قیمت AVAX نیز کاهش یابد.

با این حال، نباید تحولات مثبت در شبکه آوالانچ را نادیده گرفت. استقبال سرمایه‌گذاران از بخش گیم‌فای ساب نت‌های آوالانچ و همچنین، تمایل سرمایه‌گذاران سازمانی و شرکت‌ها و بانک‌های بزرگ به این پروژه می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی روی آن بگذارد و ممکن است در ادامه قیمت AVAX را بیش از این افزایش دهد.

تحلیل تکنیکال قیمت AVAX

AVAX در تایم فریم هفتگی در طول افزایش اخیر موفق شد از خط روند نزولی بلند مدت خود که تقریبا ۷۵۰ روز طول کشیده بود، خارج شود.

نمودار قیمت آوالانچ در تایم فریم هفتگی
نمودار قیمت آوالانچ در تایم فریم هفتگی؛ منبع: تریدینگ ویو

از نظر تئوری امواج الیوت در تایم فریم روزانه، سناریوی احتمالی این است که قیمت AVAX در حال حاضر در مرحله پنجم و پایانی حرکت صعودی خود قرار دارد که از ماه اکتبر آغاز شده است. با ابزار فیبوناچی اکستنشن می‌توان منطقه ۴۶-۴۴ دلار را به عنوان هدف این موج در نظر گرفت. شیب شاخص RSI در تایم فریم روزانه نیز صعودی و بالای ۵۰ است. همچنین، خط روند واگرایی نزولی را شکسته است. این عوامل نشان‌دهنده روند صعودی است.

موج شماری الیوت برای قیمت آوالانچ در تایم فریم روزانه
موج شماری الیوت برای قیمت آوالانچ در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

از طرف دیگر، قیمت در تایم فریم هفتگی بین دو سطح FVG (شکاف ارزش منصفانه) قرار دارد که به نظر می‌رسد پس از پر کردن آن‌ها بتواند به روند صعودی خود ادامه دهد.  

سطوح FVG آوالانچ در تایم فریم هفتگی
سطوح FVG آوالانچ در تایم فریم هفتگی؛ منبع: تیردینگ ویو

در تایم فریم روزانه، آوالانچ می‌تواند پس از برخورد با ناحیه اوردربلاک (OB) مشخص شده در بلند مدت ابتدا تا تارگت محدوده ۶۰ دلار و سپس تا ATH قبلی خود حرکت کند.

محدوده اوردبلاک و تارگت اولیه برای آوالانچ در تایم فریم روزانه
محدوده اوردبلاک و تارگت اولیه برای آوالانچ در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

منبع
میهن بلاکچین

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

ماهرخ شیرودی

خیلی تصادفی وارد دنیای کریپتو شدم، اما آنچه که باعث شد در این حوزه فعالیت کنم سرعت بالای نوآوری و پیشرفت در صنعت کریپتو و بلاکچین بود. علاقه زیادی به یاد گرفتن دارم. تحلیل تکنیکال و فاندامنتال از زمینه‌های مورد علاقمه و بازی کردن با کلمات و انتقال مفاهیم پیچیده در قالب جملات ساده رو دوست دارم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا