تحلیل اقتصادی

مدیر سابق مورگان استنلی: تلاش کشورها با خرید گسترده طلا برای غلبه بر سلطه دلار ادامه دارد

روچیر شارما (Ruchir Sharma)، مدیر اجرایی سابق مورگان استنلی (Morgan Stanley) و سرمایه‌گذار باتجربه بازارهای مالی، اعلام کرده که بانک‌های مرکزی کشورهای مختلف در تلاش‌اند تا دلار آمریکا را به‌عنوان ارز ذخیره‌ای جهان دور بزنند.

به گزارش دیلی‌هودل، او در مصاحبه‌ای با فرانس ۲۴ (France 24) اعلام کرده است که بزرگ‌ترین رقبای اقتصادی آمریکا می‌خواهند راهی برای انجام معاملات خود بدون استفاده از دلار پیدا کنند. شارما در این باره گفته است:

کشورهای مختلف می‌خواهند بدانند چطور می‌توان از دلار آمریکا به‌عنوان ابزاری برای پرداخت استفاده نکرد. برای مثال، عربستان و چین که با هم نفت مبادله می‌کنند، در حال مذاکره هستند. آن‌ها می‌خواهند بدانند که چطور می‌توانند دلار آمریکا را کنار بگذارند و معاملات و پرداخت‌های خود را انجام دهند. علاوه بر این، هند هم در حال مذاکره با امارات متحده عربی برای کنار گذاشتن دلار آمریکا است.

شرما، مدیرعامل شرکت راکت‌فلر اینترنشنال (Rockefeller International)، گفته است که کشورهای بزرگ کم‌تر از دلار آمریکا در ذخایر ارزی خود استفاده می‌کنند و به‌شدت به طلا رو آورده‌اند. او ادامه داده است:

اکثر بانک‌های مرکزی در ذخایر ارزی خود دلار دارند؛ اما در یک سال گذشته، آن‌ها ذخایر خود را متنوع‌تر کرده‌اند و به‌شدت به طلا رو آورده‌اند. افزایش ذخایر طلای بانک‌های مرکزی در سال گذشته در تاریخ بی‌سابقه بوده است. بانک‌های مرکزی کشورهایی مثل برزیل، هند، چین و ترکیه به‌جای دلار موجود در ذخایر ارزی خود طلای زیادی خریده‌اند. به همین خاطر است که قیمت طلا طی چند ماه گذشته به‌شدت رشد کرده است.

بیشتر بخوانید: روسیه ۳.۱ تن از ذخایر طلا خود را فروخته است

شرما می‌گوید آمریکا با تحریم روسیه به‌خاطر حمله به اوکراین، بیش از حد از قدرت خود استفاده کرده و ناخواسته این پیام را به کشورهای دیگر فرستاده است که اگر آن‌ها هم در سمت اشتباهی باشند، با عواقب مشابهی مواجه می‌شوند. او تأکید کرده است:

مشکل آمریکا این است که بسیاری از مفسران و سیاست‌گذاران آن باور دارند هیچ راه‌حل جایگزینی برای دلار وجود ندارد. به نظر آن‌ها همه این کشورها می‌توانند به ناله‌های خود ادامه بدهند، اما در هر صورت هیچ جایگزینی ندارند. آن‌ها می‌گویند پول چین برای ذخایر ارزی مناسب نیست و یورو هم مشکلات خاص خودش را دارد. اگر اسم این رفتار را تکبر نگذارم، باید بگویم که ایالات متحده از اینکه نیاز به انجام کار زیادی ندارد، خوش‌حال است. «نبودن راه‌حل جایگزین» به ذکر روزانه سیاستمداران این کشور تبدیل شده است.

با توجه به اینکه بسیاری از کشورها نقش دلار را زیر سؤال برده‌‌اند، شرما تاکید کرده که اتکای آمریکا به برتری ارز آن ساده‌لوحانه است. او می‌گوید که آمریکا به‌جای یک اقدام مناسب، به تکبر و خوش‌حالی بیش از حد خود اتکا کرده است.

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا