اخبار خارجی

تاثیر تنش های سیاسی ایران و آمریکا بر قیمت بیت کوین

پتانسیل وقوع جنگ معمولا یک سیگنال نزولی برای سرمایه گذاران است و حمله اخیر آمریکا به سردار قاسم سلیمانی و شهادت وی نیز از این قاعده مستثنی نیست. سرمایه گذاران شرایط ژئوپولیتیکی را به عنوان ورود یک عدم اطمینان به بازار در نظر می‌گیرند. آیا بیت کوین می‌تواند به عنوان یک دارایی امن عمل کند؟

حمله نظامی اخیر باعث به وجود آمدن نگرانی هایی شده است که ممکن است تنش میان ایران و آمریکا بیشتر شود و در نتیجه شرایط بی ثباتی در خاورمیانه ادامه یابد. با در نظر گرفتن این احتمال، قیمت نفت افزایش شدیدی یافت و بورس ها با فروش عمده مواجه شدند، به طوری که سرمایه گذاران از روند صعودی اخیر سود کسب کردند.

عقب نشینی سرمایه گذاران

ترس ایجاد شده در بازار چندین منبع و دلیل دارد. بازار از قبل افزایش قیمت خوبی را در سه ماهه چهارم سال گذشته ثبت کرده بود. S&P500 نیز رشد ۸.۵ درصدی داشت.

بسیاری از سرمایه گذاران با سودهای به دست آمده، تنش ایجاد شده بین آمریکا و ایران را به عنوان یک نقطه خروج عالی در نظر گرفتند. ریزش بورس جهانی بسیار جزیی بود، به طوری که S&P در روز جمعه ۰.۷ درصد کاهش داشت که تا آخر هفته به ۰.۲ درصد رسید.

با این حال، نوسان های موجود، علاقه به یک سرمایه گذاری ایمن در دوران بحران را نشان می‌دهد. سرمایه گذاری در طلا و ارزهای امن و هم چنین کالاها افزایش یافته است.

بیت کوین سوار بر موج فعلی

بیت کوین نیز به حوادث اخیر واکنش نشان داده است اما این واکنش در افزایش و کاهش قیمت در داخل بازار بوده است. پنج شنبه و جمعه قیمت بیت کوین حدود ۴ درصد افزایش یافت.

اگرچه بعضی از افراد اذعان می‌کنند که بیت کوین فقط یک دارایی قابل احتکار است، سایز افراد بیان می‌کنند که این ارز دیجیتال می‌تواند به عنوان ذخیره ارزش عمل کند. ارزش در دوران عدم قطعیت اقتصادی بهتر است در نظر گرفته نشود. طلا و فلزات گران بها نقش انتقال سرمایه ها از تنش اقتصادی را ایفا می‌کنند.

هرچند بیت کوین نیز همانند طلا خارج از مسائل ژئوپولیتیکی عمل می‌کند. از آنجایی که بیت کوین می‌تواند به طور جهانی و بدون نگرانی از مسائل سیاسی عمل کند، نوسان های سیاسی و ژئوپولیتیکی اثر اندکی بر روی آن می‌گذارد.

اگرچه بازار ممکن است به روند خود ادامه دهد، اما فروش عمده می‌تواند سرمایه گذاران را به سمت بیت کوین بکشاند. گزارش کاهش شغل می‌تواند باعث افزایش واسطه های سرمایه گذاری دیگر شود. در نتیجه بیت کوین می‌تواند سوار بر موج ایجاد شده شود و با افزایَش قیمت مواجه شود.

منبع
beincrypto

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا