اخبار عمومی

تحلیل وضعیت فعلی طلا؛ خیز قیمت جهانی برای ۳۰۰۰ دلار یا اصلاح کوتاه‌مدت؟

قیمت جهانی هر اونس طلا در حال حاضر کمی از اوج جدید خود کاهش یافته و به زیر ۲۳۰۰ دلار سقوط کرده است. تحلیلگران معتقدند این ریزش احتمالا به دلیل فروش و دریافت سود معامله‌گران همزمان با عملکرد خوب بازارهای سهام جهانی رخ داده که تقاضا برای دارایی‌های امنی مثل طلا را کاهش داده است. همزمان، به نظر می‌رسد تنش‌های ژئوپلیتیکی مستمر ناشی از جنگ طولانی روسیه و اوکراین و درگیری‌های منطقه خاورمیانه، فعلا از ریزش سنگین قیمت طلا جلوگیری کند. در سمت دیگر گروهی از تحلیلگران معتقدند طلا هدف ۳۰۰۰ دلاری را در سر دارد.

به گزارش میهن بلاکچین، همزمان با کاهش قیمت طلا، ارزش دلار آمریکا نیز همچنان در حال کاهش یافتن و فاصله گرفتن از اوج ماه فوریه خود است که ظاهرا با عدم قطعیت در سیاست‌های پولی فدرال رزرو آمریکا در رابطه با نرخ بهره مرتبط است. تضعیف دلار آمریکا تا حدودی می‌تواند بر قیمت طلا تاثیر مثبتی بگذارد. علاوه بر این، همانطور که گزارش دادیم فردا وضعیت اشتغال بخش غیرکشاورزی آمریکا منتشر می‌شود که می‌تواند بر سیاست‌های آتی فدرال رزرو تاثیر بگذارد و تقاضا برای خرید بزرگترین فلز زردرنگ جهان را تحت تاثیر قرار دهد.

اعضای فدرال رزرو از جمله جروم پاول (Jerome Powell)، همگی معتقدند نرخ بهره در سال ۲۰۲۴ کاهش می‌یابد. با این حال، هنوز موعد دقیقی برای این اتفاق مشخص نشده و بازار را در وضعیت سردرگمی قرار داده است. پاول روز گذشته در سخنرانی خود در دانشکده بازرگانی استنفورد خاطرنشان کرد کاهش نرخ بهره زمانی صورت خواهد گرفت که از کاهش مداوم تورم به سمت هدف ۲٪ فدرال رزرو اطمینان بیشتری حاصل شود.

علاوه بر تنش‌های ژئوپلیتیکی و کاهش ارزش دلار آمریکا، بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله دولت آمریکا نیز پس از رسیدن به اوج ۴ ماه خود در روز چهارشنبه، کاهش یافته که می‌تواند به صعود بیشتر طلا منجر شود.

آیا قیمت جهانی هر اونس طلا به ۳۰۰۰ دلار می‌رسد؟

همزمان با روند اخیر طلا و رکوردشکنی‌های پیاپی، برخی از تحلیلگران معتقدند تا زمان باقی‌ماندن فاکتورهای صعودی، رالی صعودی طلا ادامه پیدا خواهد کرد. در همین حال، مایک مک گلون (Mike McGlone)، تحلیلگر بلومبرگ پیش‌بینی می‌کند قیمت هر اونس طلا به سمت ۳۰۰۰ دلار صعود کند.

وی در توییتی در این رابطه نوشته است:

قرار گرفتن شاخص VIX در سطوح پایین از نظر تاریخی و رسیدن بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا به بالاترین سطح خود از سال ۲۰۰۷ می‌تواند قیمت طلا را به سمت مقاومت ۳۰۰۰ دلاری سوق دهد.

نمودار طلا و شاخص VIX - منبع: Bloomberg Intelligence
نمودار طلا و شاخص VIX – منبع: Bloomberg Intelligence

در حال حاضر قیمت هر اونس طلا از ۳۰۰۰ دلار بیش از ۳۰٪ فاصله دارد.

تحلیل تکنیکال طلا

در حال حاضر شاخص قدرت نسبی (RSI) طلا در محدوده اشباع خرید قرار گرفته که ممکن است در روزهای آتی پیش از افزایش بیشتر، به اصلاح کوتاه‌مدت قیمت منجر شود.

نمودار طلا تایم فریم ۱ روزه - منبع: Fx Street
نمودار طلا تایم فریم ۱ روزه – منبع: FxStreet

در صورت اصلاح قیمت، طلا می‌تواند تا حمایت ۲۲۸۰ دلاری یا نهایت حمایت ۲۲۶۵ دلاری خود کاهش یابد. با این حال، اگر فشار فروش همچنان ادامه داشته باشد و این سطوح حمایتی از دست برود و قیمت به زیر ۲۲۵۰ دلار سقوط کند، احتمالا شاهد آزمایش محدوده حمایتی ۲۲۲۹-۲۲۲۸ دلاری خواهیم بود. ریزش بیشتر قیمت می‌تواند طلا را تا حمایت کلیدی ۲۲۰۰ دلاری کاهش دهد.

منبع
FxStreet

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا