اخبار بیت کوین

مهم‌ترین نکات سخنرانی جروم پاول و تاثیر آن بر قیمت بیت کوین؛ همه نگاه‌ها به داده‌های روز جمعه

روز چهارشنبه، ۳ آوریل (۱۵ فروردین)، مقامات فدرال رزرو از جمله جروم پاول، رییس بانک مرکزی، اظهار داشتند که قبل از تصمیم‌گیری در مورد هر گونه کاهش نرخ بهره، بحث‌های بیشتری لازم است. در حالی که بسیاری از تحلیلگران مالی انتظار داشتند اولین کاهش نرخ بهره تا ژوئن ۲۰۲۴ رخ دهد، در حال حاضر هیچ قطعیتی در این مورد وجود ندارد. این بدان معناست که دارایی‌های پرریسکی مانند بیت‌کوین و بازار سهام ممکن است وارد دوره‌ای از تثبیت قیمت شوند.

به گزارش میهن بلاکچین، روز گذشته قیمت بیت کوین پس از چند تلاش برای صعود و عبور از مرز ۶۷٬۰۰۰ دلار با فشار فروش مواجه شد و همچنان حوالی ۶۶٬۰۰۰ دلار باقی مانده است. بیت کوین در روز چهارشنبه دو مرتبه به سطح ۶۶٬۵۰۰ دلار رسید که یکی از آنها به خاطر انتشار گزارش ماه مارس در صنعت خدمات ایالات متحده (ISM Services PMI) بود که کمتر از پیش‌بینی‌ها اعلام شد و دیگری پس از آن صورت گرفت که جروم پاول، رییس فدرال رزرو گفت که علیرغم تداوم رشد اقتصادی و تورم، وی همچنان انتظار کاهش نرخ بهره در سال جاری را دارد.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

جروم پاول به داده‌های مشاغل اشاره کرد

پاول در سخنرانی خود در دانشکده بازرگانی استنفورد خاطرنشان کرد گزارش‌های اخیر در مورد افزایش شغل و تورم فراتر از انتظارات است. وی تاکید کرد اگرچه سیاستگذاران عموما در مورد کاهش احتمالی نرخ بهره در اواخر سال اتفاق نظر دارند، اما چنین اقداماتی تنها زمانی انجام خواهد شد که «از کاهش تورم به طور پیوسته به سمت هدف ۲٪ فدرال رزرو اطمینان بیشتری حاصل شود».

اظهارات پاول با موضع کلی فدرال رزرو مطابقت دارد. چرا که سیاست کلی این نهاد این است که قبل از اینکه نرخ بهره به سطح مطلوب برسد به دنبال متعادل کردن خطرات کاهش این نرخ است تا مانعی برای سرکوب فعالیت‌های اقتصادی نباشد.

رافائل بوستیک (Raphael Bostic)، رییس فدرال رزرو آتلانتا، در اظهارات جداگانه‌ای که روز چهارشنبه به CNBC ارائه کرد، اشاره کرد که احتمالا نباید تا سه ماهه چهارم سال جاری نرخ بهره کاهش یابد. پیش‌بینی بوستیک این است که تنها ۰.۲۵٪ کاهش نرخ بهره در سال ۲۰۲۴ مناسب خواهد بود که به طور قابل توجهی کمتر از سه یا حتی تعداد بیشتری کاهش مورد انتظار اکثر همکاران اوست. وی در ادامه افزود:

ما شاهد بودیم که تورم به نوعی ناهموارتر شده است. اگر اقتصاد همانطور که من انتظار دارم تکامل یابد و شاهد تداوم رشد در تولید ناخالص داخلی (GDP) و اشتغال و کاهش آهسته تورم در طول سال باشیم، فکر می‌کنم بهتر است در پایان سال یعنی سه ماهه چهارم، نرخ بهره را کاهش دهیم.

قیمت بیت کوین (BTC) تحت فشار داده‌های اقتصاد کلان

نرخ بهره بالاتر اغلب یک عامل بازدارنده برای دارایی‌های پرریسک مانند بیت کوین، کریپتو و سهام بوده است. بنابراین، اگر فدرال رزرو تصمیم خود برای کاهش نرخ بهره را به تعویق بیاندازد، بازار بیت کوین و کریپتو ممکن است وارد دوره طولانی‌تری از تثبیت قیمت شوند.

تورم که در تمام سال ۲۰۲۳ به طور پیوسته کاهش یافته بود، در ماه‌های اول سال ۲۰۲۴ افزایش یافته است. عدد ۳.۲٪ در بعد سالانه در ماه فوریه، بسیار بالاتر از هدف ۲٪ فدرال رزرو باقی مانده است. علاوه بر این، به نظر می‌رسد اقتصاد به رشد پیوسته خود ادامه می‌دهد و طبق آمار منتشر شده از سوی دولت، تاکنون هر ماه بیش از ۲۰۰٬۰۰۰ شغل در هر ماه اضافه می‌شود و نرخ بیکاری نزدیک به پایین‌ترین حد تاریخی خود باقی مانده است.

روز چهارشنبه، ADP رشد حقوق و دستمزد خصوصی را در طول ماه مارس ۱۸۴٬۰۰۰ گزارش کرد که از ۱۵۵٬۰۰۰ ماه فوریه و مقدار پیش‌بینی شده (۱۴۸٬۰۰۰) بالاتر بود. اما مهم‌ترین آمار در مورد مشاغل، گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی است که روز جمعه (ساعت ۱۶:۰۰ به وقت تهران) از سوی دولت منتشر خواهد شد. اکنون فعالان بازار منتظر انتشار این گزارش و تاثیر آن بر قیمت بیت کوین هستند.

از طريق
کوین گیپ

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا