اخبار خارجی

سقوط بازار طلا معادل ۵ برابر کل ارزش بازار بیت کوین

به نظر می‌رسد که طی این سقوط جهانی بازارها، هیچ دارایی امن نیست. شیوع ویروس کرونا آن چنان احتکارکنندگان را با ترس مواجهه کرده است که حتی طلا نیز عملکرد خوبی ندارد.

در واقع، ارزش بازار این فلز محبوب تنها در یک روز صدها میلیون دلار کاهش یافت. مشخصا در دوران بحران جهانی، حتی دارایی امن کل جهان نیز امن نیست.

تنش در بازار با کاهش قیمت طلا

طلا و بیت کوین شروع بسیار خوبی در سال ۲۰۲۰ داشتند. بزرگترین ارز دیجیتال از لحاظ ارزش بازار سال ۲۰۲۰ را با قیمت ۷۳۰۰ دلار شروع کرد.

سروصدای ایجاد شده در خصوص هاوینگ و افزایش نگرانی ها درباره شیوع ویروس کرونا باعث شد این ارز دیجیتال در اواسط ماه فوریه به کانال ۱۰,۰۰۰ دلار وارد شود. هرچند پس از آن، شرایط به گونه دیگری رقم خورد. پس از کاهش قیمت در اواخر ماه فوریه و اوایل ماه مارس، بیت کوین از ابتدای هفته گذشته با روند نزولی مواجه شد و در حال حاضر قیمت آن تقریبا ۵۰۰۰ دلار است.

شرایط طلا نیز حداقل از لحاظ روند کلی تقریبا مشابه با بیت کوین بوده است. این فلز سال ۲۰۲۰ را با قیمت بیشتر از ۱۵۰۰ دلار در هر اونس شروع کرد و در ابتدای هفته گذشته به بالاترین میزان خود در سال جاری یعنی ۱۷۰۰ دلار در هر اونس رسید و همانند بیت کوین از آن زمان تاکنون با کاهش قیمت مواجه شد.

آیا دارایی امنی وجود دارد؟

طرفداران طلا نظیر پیتر شیف در ابتدای کاهش قیمت بیت کوین حرف مهمی زد و توجه افراد را به نکته مدنظر خود در خصوص دارایی امن جلب کرد.

این نکته که بیت کوین قبل از طلا با کاهش قیمت مواجه شد باعث خوشحالی پیتر شیف شده است.

هرچند در حال حاضر به نظر می‌رسد حتی کاربرد دارایی امن بودن این فلز گرانبها نیز با شک همراه است. اگرچه کاهش قیمت طلا از نظر درصدی در مقایسه با بیت کوین چشمگیر نیست، اما اگر به این موضوع دقت کنید که چه میزان پول و سرمایه از این بازار خارج شده است، متوجه خواهید شد که سقوط طلا از نظر ارزش بسیار بیشتر از کاهش قیمت بیت کوین می‌باشد.

یکی از تحلیلگران شناخته شده ارز دیجیتال به اسم The Moon خاطرنشان کرد که قیمت این فلط گرانبها در یک روز ۶ درصد کاهش یافت. وی در توییتر نوشت:

قیمت طلا ۶ درصد کاهش یافت. این موضوع بدان معنا است که میزان ارزش کاهش قیمت طلا ۵ برابر بیشتر از کل ارزش بازار بیت کوین است، آن هم فقط در یک روز.

البته این موضوع باعث آرام شدن کسانی است که خبرهای کاهش دو رقمی بازار ارزهای دیجیتال در مدت زمان اندک را می‌شنوند. هرچند با در نظر گرفتن حجم نسبی بازار طلا در مقایسه با بازار بیت کوین، این کاهش قیمت قطعا یکی از نوسان های شدید این فلز گران بها است.

در واقع، The Moon خاطرنشان کرده است که کاهش ارزش بازار طلا پنج برابر کل ارزش بازار بیت کوین است. این ارقام نشان می‌دهد که بازار بیت کوین در مقایسه با بازار این فلز و سایر بازارهای جهانی تا چه حد کوچک است.

منبع
beincrypto

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا