اخبار بیت کوین

هشدار گلدمن ساکس: تضمینی برای رشد قیمت بیت کوین پس از هاوینگ وجود ندارد

هاوینگ چهارم بیت کوین کمتر از ۲ روز دیگر انجام خواهد شد و طی آن پاداش استخراج هر بلاک از ۶.۲۵ بیت کوین به ۳.۱۲۵ کاهش خواهد یافت. قیمت بیت کوین پس از تمام هاوینگ‌های قبلی به طور چشمگیری افزایش یافته و در حال حاضر، سرمایه‌گذاران به تکرار تاریخ و رکوردشکنی دوباره این ارز دیجیتال اطمینان دارند. با این حال، برخی از جمله تحلیلگران بانک گلدمن ساکس (Goldman Sachs) معتقدند هیچ تضمینی برای صعود بیت کوین پس از هاوینگ وجود ندارد.

آیا این بار هم هاوینگ قیمت بیت کوین را افزایش می‌دهد؟

به گزارش میهن بلاکچین، بانک گلدمن ساکس هفته گذشته در یادداشتی خطاب به مشتریان خود هشدار داده که چندان روی تکرار گذشته و رشد چرخه‌های پیشین بیت کوین حساب باز نکنند.

در این یادداشت آمده است:

از لحاظ تاریخی، سه هاوینگ قبلی بیت کوین با افزایش قیمت این ارز دیجیتال همراه بوده است. اگرچه مدت زمانی که از هاوینگ تا رکوردشکنی قیمت به طول انجامیده به طور قابل توجهی متفاوت است. با توجه به وضع اقتصاد کلان فعلی، باید نسبت به این باور که چرخه‌های گذشته می‌توانند تکرار شوند احتیاط کرد.

عملکرد بیت کوین پس از هاوینگ‌های قبلی - منبع: Goldman Sachs
عملکرد بیت کوین پس از هاوینگ‌های قبلی – منبع: Goldman Sachs

گلدمن ساکس در این یادداشت جدول بالا را به اشتراک گذاشته که هاوینگ‌های قبلی بیت کوین و عملکرد این ارز دیجیتال پس از آنها را زیر ذره‌بین برده است. همانطور که در این جدول مشخص است، میزان رشد بیت کوین و مدت زمانی که برای آن طول کشیده در هر هاوینگ متفاوت بوده است.

اما نکته مهم این است که وضعیت اقتصاد کلان در زمان هاوینگ‌های قبلی بیت کوین نسبت به وضعیت کنونی کاملا متفاوت بوده است. در آن زمان، عرضه پول M2 بانک‌های مرکزی بزرگ مثل، از جمله فدرال رزرو آمریکا، بانک مرکزی اروپا، بانک ژاپن و بانک خلق چین به سرعت رشد کرد و نرخ بهره نیز در اکثر کشورها صفر یا زیر صفر بود. این وضعیت باعث شد در چرخه‌های گذشته ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران افزایش یابد؛ اتفاقی که به استقبال آنها از بازار رمزارزها و رکوردشکنی‌های مداوم بیت کوین منجر شد.

امروز اما وضعیت اقتصاد کلان اینطور نیست. نرخ بهره آمریکا، بزرگترین اقتصاد جهان در حال حاضر بالای ۵٪ است و در اوج ۲۳ ساله خود قرار دارد. علاوه بر این، تورم نیز همچنان بالاست و سرمایه‌گذاران فعلا امیدی به بازگشت به سیاست‌های انبساطی ندارند. به عبارت دیگر، گلدمن ساکس معتقد است برای تکرار تاریخ، شرایط اقتصاد کلان باید از ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران حمایت کنند.

قیمت بیت کوین در سال جاری ۵۰٪ افزایش یافته و به لطف فعالیت صندوق‌های قابل معامله بورسی اسپات (ETF) خود، پیش از هاوینگ رکوردشکنی کرده است. بر اساس گزارش اخیر بلومبرگ، میزان دارایی تحت مدیریت ۱۱ صندوق ETF اسپات بیت کوین از زمان آغاز به فعالیتشان در ماه ژانویه تاکنون از ۵۹.۲ میلیارد دلار فراتر رفته است.

برخی از تحلیلگران معتقدند بیت کوین در چرخه فعلی بخش زیادی از رشد معمول خود پس از هاوینگ را قبل از این رویداد تجربه کرده و به همین خاطر ممکن است در ادامه اصلاح شود.

تحلیلگران گلدمن ساکس می‌گویند هاوینگ، تلنگری به سرمایه‌گذاران در رابطه با عرضه محدود بیت کوین است و چشم‌انداز میان‌مدت بیت کوین به عملکرد ETFها بستگی دارد:

اینکه قیمت پس از هاوینگ اصلاح می‌شود یا نه تاثیر کمتری بر چشم‌انداز میان‌مدت بیت کوین خواهد داشت. قیمت بیت کوین احتمالا در میان‌مدت تحت تاثیر پویایی عرضه و تقاضای مداوم ETFهای اسپات خواهد بود.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا