اخبار خارجی

بانک گلدمن ساکس برای ثبت صندوق ETF دیفای درخواست داد

بانک آمریکایی گلدمن ساکس (Goldman Sachs) درخواستی برای عرضه صندوق قابل معامله (ETF) حوزه دیفای ارائه کرده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از cryptopotato گلدمن ساکس غول بانکداری آمریکایی در ۲۶ جولای (۴ مرداد ماه) در کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا درخواستی برای راه‌اندازی صندوق ETF دیفای شامل سهام برخی شرکت‌های بزرگ را به ثبت رسانده است.

 بر اساس این درخواست صندوق پیشنهادی مطرح شده با نام “صندوق ETF نوآورانه بورس بلاکچین و دیفای گلدمن ساکس” ثبت شده است. این صندوق به دنبال سرمایه‌گذاری‌هایی است که با عملکرد شاخص بلاکچین و دیفای Solactive (یک کارگزار آلمانی) مطابقت داشته باشد.

جزییات کمی از این درخواست در دسترس است با این حال ۸۰٪ از دارایی‌های این صندوق در اوراق بهادار، سهام و شرکت‌های فین‌تک موجود در شاخص ذکر شده سرمایه‌گذاری می‌شود.

صندوق دیفای خالی از دیفای!

به نظر می‌رسد گلدمن ساکس آن طور که باید به مفهوم Defi تسلط ندارد. نگاهی دقیق‌تر به شاخص Solactive به ما نشان می‌دهد که این شاخص عمدتا از شرکت‌های بزرگ حوزه مخابرات و تکلونوژی تشکیل شده است.

با توجه به گزارشی که در تاریخ ۲۳ جولای (یک مرداد) از بیست شرکت اول ارائه شد هیچ یک از این شرکت‌ها را نمی‌توان به عنوان شرکت فعال در حوزه امور مالی غیر متمرکز (دیفای) در نظر گرفت. از نام‌های شناخته‌شده در این لیست می‌توان به نوکیا، فیسبوک، مایکروسافت اشاره کرد.

کار آسانی نیست که بخواهیم ارتباطی میان این شرکت‌ها و امور مالی غیر متمرکز پیدا کنیم.

البته این اولین باری نیست که این غول سرمایه‌گذاری علاقه خود را نسبت به ایجاد هر نوع ارتباطی میان بازار رمز ­­ارزها و فعالیت­‌های خود نشان میدهد

سردرگمی در گلدمن‌ساکس حکم‌فرما است

گلدمن ساکس در گزارش ۱۴ ژوئن (۲۴ خرداد) خود با عنوان “دارایی‌های دیجیتال؛ زیبایی در چشمان بیننده نیست” عنوان کرد بیت کوین یک وسیله ذخیره ارزش بلند مدت نیست و جزو کلاس‌های دارایی به شمار نمی‌آید.

آن ها در گزارشی در ۲۱می (۳۱ اردیبهشت) با عنوان “ارزهای ­دیجیتال:یک دارایی نوین؟” حرف‌های گذشته خود را نقض کردند. رییس بخش دارایی‌های دیجیتال گلدمن ساکس در این گزارش عنوان کرد هم‌اکنون بیت کوین به عنوان یک دارایی قابل سرمایه‌گذاری دسته‌بندی می‌شود.

سرانجام در این ماه، تحلیلگران این بانک سرمایه‌گذاری اعلام کردند اتریوم به‌طور حتم به ابزار ذخیره ارزش بهتری از بیتکوین تبدیل خواهد شد؛ همینطور گزارش شد ۴۵٪ از افراد ثروتمند علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در رمز ارزها هستند.

در ماه آپریل گلدمن ساکس بیت کوین را به گزارش درآمد سالانه خود اضافه کرد و در ماه مارس (بازه فروردین و اسفند) درخواست ثبت صندوق ETF بیت کوین را به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ارائه داد. حال به نظر می‌رسد گلدمن ساکس دیفای را با شرکت‌هایی مانند فیسبوک، گوگل و مایکروسافت برابر می‌داند.

به نظر شما درخواست صندوق قابل معامله (ETF) دیفای گلدمن ساکس تایید می‌شود؟

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا