اخبار خارجی

جایزه ۱۰۰هزار دلار معادل بیت کوین برای هک کردن شرکت نفتی Halliburton

هکر ناشناسی با نام مستعار فینیس فیشر (Phineas Fisher) قصد پرداخت معادل ۱۰۰ هزار دلار ارز دیجیتال به هکرهایی را دارد که بتوانند به برخی از شرکت های مطرح جهانی نفوذ پیدا کنند و به اطلاعات آن ها صدمه بزنند.

این جایزه “Hacktivist Bug Hunting Program” نام دارد و در ۱۵ نوامبر اعلام شد که شرکت های بسیار بزرگ را نشانه گرفته است. از جمله این شرکت ها گروه NSO فروشنده جاسوس افزار اسرائیلی و شرکت نفتی آمریکایی Halliburton است.

ایده ی این جایزه، پرداخت به هکرهایی است که علاوه بر هک کردن شرکت های بزرگ، هک های انگیزشی سیاسی انجام دهند؛ و مستندات و مدارک را در برای عموم فاش کنند. اهداف دیگری که گزارش شده است شرکت های سهام و شرکت های ماینینگ در آمریکای جنوبی است.

پرداخت فینیس فیشر به هکر ها از طریق بیت کوین و مونرو است!

در بیانیه ای که منتشر شد، فینیس فیشر اعلام کرد پرداخت به هکرها از طریق بیت کوین یا مونرو که از امنیت بیشتری برخوردار است صورت می گیرد.

فینیس فیشر که هویت او مشخص نیست و ممکن است یک فرد یا گروهی از هکرها باشد طی گزارشی گفت:

هک کردن جهت به دست آوردن و فاش کردن اسناد برای عموم، بهترین راه برای هکرها است که بتوانند از توانایی هایشان در جهت منافع عمومی استفاده کنند وگرنه هدف من پولدار کردن فرد خاصی نیست. من فقط سعی می کنم تا سرمایه کافی برای زندگی مناسب برای یک هکر در ازای انجام یک کار خوب فراهم کنم.

بی نام و نشانی مکتب هکرها باعث افزایش نگرانی ها شده است!

براساس گزارشات حتی بعد از پیگیری و تحقیق hacking team هویت فینیس فیشر هیچگاه به طور عمومی فاش نشد. در سال ۲۰۱۵ فینس فیشر سرورهای hacking team را هک کرد(hacking team یک شرکت ایتالیایی است که نرم افزار حفاظت و هک برای پلیس و اورگان های مرتبط فراهم کرد). در پی این هک کلیه ی اسناد محرمانه پلیس و اورگان ها در یک فایل تورنت ۴۰۰ گیگابایتی که شامل ایمیل های داخلی، فایل ها و کدهای مرجع بود، فاش  شد. بعد از تحقیقات گسترده مقامات ایتالیایی طی گزارشی گفتند که هیچ ایده ای ندارند که فینس فیشر چه کسی است.

فینس فیشر از سال ۲۰۱۴ ناشناس باقی مانده است و اخیرا جایزه ی چالش برانگیزی را اعلام نموده است، البته ناشناس بودن مکتب هکرها نگرانی های بسیار زیادی را بین ملت ها ایجاد کرده است.

اندرو تامپسون مدیر شرکت امنیت سایبری FireEye، در ۱۷ نوامبر توییت کرد که:

صفر درصد احتمال وجود دارد تا بتوان یک هکتیویسم بی نام و نشان را به تصویر کشید و پیدا کرد.

در ۱۴ نوامبر کوین تلگراف گزارشی درباره سازمان ناشناسی به نام Unknown Fund منتشر کرد که برنامه ی کمک ۷۵ میلیون دلار معادل بیت کوین به استارت آپ هایی را دارد که روی ناشناس بودن و حفاظت از داده های شخصی تمرکز کرده اند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا