مبتدی مقالات عمومی

پیتزا دی (Pizza Day) یا روز پیتزا بیت کوین چیست؟

در تاریخ پر فراز و نشیب بیت کوین، اتفاقات زیادی رخ داده است که برخی جای خود را در فولکلور طرفداران این رمزارز پیدا کرده‌اند و به اصطلاح «تعطیلات بیت کوین» نامیده می‌شوند. یکی از این مناسبت‌ها، روز پیتزا بیت کوین است. روز پیتزا بیت کوین یا Bitcoin Pizza Day در ۲۲ ماه مه (May) – یک یا دو خرداد در تقویم شمسی – هر سال گرامی داشته می‌شود. در ادامه این مطلب به شما خواهیم گفت که روز پیتزا بیت کوین چیست و ارتباط آن با گران‌ترین پیتزایی که احتمالا خریداری شده است را بررسی خواهیم کرد. با میهن بلاکچین همراه باشید.

این مقاله در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است

روز پیتزا بیت کوین چیست؟

در تاریخ ۱۸ می ۲۰۱۰ یکی از کاربران با نام لازلو هانیِچ Laszlo Hanyrcz در فروم بیت کوین تاک مطلبی نوشت که وی به شخصی که برای او پیتزا بفرستد ۱۰۰۰۰ بیت کوین پرداخت می کند. در زمانی که هر بیت کوین تنها چند پنی ارزش داشتند، خرید و آزمایش بازدهی آن در بازارهای دنیای واقعی امری مشکل بود. به همین خاطر لازلو تصمیم گرفت برای آزمایش موارد استفاده آن سعی در خرید با استفاده از تراکنش بیت کوین کند. این خرید، نخستین خرید ثبت شده یک کالای فیزیکی به وسیله بیت کوین است.

او در فروم نوشت:

من ۱۰,۰۰۰ بیت کوین برای چند پیتزا پرداخت خواهم کرد. مثلا ۲ پیتزای بزرگ تا مقداری از پیتزا برای فردا باقی بماند. من ناخونک زدن به باقی مونده پیتزا رو دوست دارم. می‌توانید خودتان پیتزا رو بپزید و به خانه من بیاورید یا برای من سفارش دهید، اما چیزی که مد نظر دارم، دریافت غذا به ازای بیت کوین است که طی آن، مجبور نباشم پیتزا را سفارش دهم یا خودم بپزم. چیزی شبیه سفارش صبحانه در هتل یا شبیه به آن. به طوری که صبحانه را برای شما می‌آورند و می‌خورید و خوشحال می‌شوید.
من چیزهایی مثل پیاز، فلفل، سوسیس، قارچ، گوجه، پپرونی و غیره را دوست دارم. چیزهای استانداردی که روی پیتزا قرار دارد، نه تاپینگ‌های عجیبی مثل ماهی یا چیزی شبیه به آن. هم چنین پنیر پیتزای معمولی را دوست دارم. از آن پنیر پیتزاهایی که آماده سازی یا خرید آن ارزان است.
اگر علاقمند هستید لطفاً به من بگویید تا بتوانیم به توافق برسیم… با تشکز لازلو

متن ارسالی پیشنهاد لازلو هانیچ در فروم بیت کوین تاک
متن ارسالی پیشنهاد لازلو هانیچ در فروم بیت کوین تاک

چند روز پس از اعلام برنامه هایش، توسط مردی جوان در فلوریدا به نام جرمی استِردیوانت با وی تماس گرفته شد که به او پیشنهادی مبنی بر انجام چنین مبادله ای را داد. لازلو برای دریافت پیتزاهای خود ۴ روز منتظر ماند و در تاریخ ۲۲ می ماه این تراکنش انجام شد و لازلو در ازای دریافت دو پیتزا پاپا جان (نام پیتزا فروشی زنجیره‌ای) ۱۰۰۰۰ بیت کوین پرداخت کرد. تراکنش ارسالی هانیچ به استردیوانت را می‌توانید از این لینک ببینید.

روز پیتزا بیت کوین | تصویر دو پیتزای دریافتی هانیچ که توسط او ثبت شده است.
تصویر دو پیتزای دریافتی هانیچ که توسط او ثبت شده است.

جالب آن که که جرمی استردیوانت (Jeremy Sturdivant)، بعدها در مصاحبه‌ای که با Bitcoinwhoswho.com داشت، اعلام کرد که چند ماه بعد و زمانی که ارزش بیت کوین‌های اون به ۴۰۰ دلار رسیده بود، آن‌ها را به فروش رسانده است. استردیوانت خود از علاقه‌مندان قدیمی بیت کوین بود و مدتی به وسیله CPU آن را ماین می‌کرد. او در این مصاحبه اذعان داشت که «اعتقاد دارد بیت کوین ابزاری برای انتقال ارزش» است و هر گاه بتواند از بیت کوین برای پرداخت هزینه خدمات و کالاها استفاده می‌کند.

او از طریق IRC (Internet Relay Chat) با لازلو تماس گرفت و ارتباط برقرار کرد. جالب آن که در حافظه او، پیتزاهای تحویلی (بر خلاف تصویر) تولید دومینو ( و نه پاپا جان) بود. او از آن که تاریخچه این چت‌ها را پاک کرده است، اظهار ناخرسندی کرد.

هانیچ در تاریخ ۲۲ می ۲۰۱۰ با انتشار آپدیتی اعلام کرد که پیتزاهای خود را دریافت کرده است:

می‌خواهم اعلام کنم که موفق شدم ۱۰۰۰۰ بیت کوین در ازای پیتزا مبادله کنم.
تصاویر: http://heliacal.net/~solar/bitcoin/pizza
متشکرم جرکوز! (نام مستعار جرمی)

اعلام موفقیت آمیز بودن مبادله بیت کوین و پیتزار توسط لازلو
اعلام موفقیت آمیز بودن مبادله بیت کوین و پیتزار توسط لازلو. منبع:bitcointalk.org

Pizza Day در فرهنگ عامه

 • توجه عموم به این مناسبت برای نخستین بار در اواخر سال ۲۰۱۳ جلب شد. مطلبی در نیویورک تایمز با اشاره به این موضوع، به بیت کوین و رشد آن پرداخت.
 • در پیتزا دی سال ۲۰۱۴،‌ اکانت توییتری @Bitcoin این روز را با عنوان «روز پیتزا بیت کوین مبارک! گرامیداشت پیتزای ده هزار بیت کوینی» یادآوری کرد.
روز پیتزا بیت کوین مبارک! منبع: twitter
روز پیتزا بیت کوین مبارک! منبع: twitter
 • پس از انتشار مقاله نیویورک تایمز و با رسیدن قیمت بیت کوین به بیش از ۱۰۰۰ دلار، توجه بسیاری از رسانه‌های جریان اصلی به موضوع جلب شد؛ ABC News، تک کرانچ، Slate و وال استریت ژورنال هر کدام مطلبی به این موضوع اختصاص دادند.
 • این تنها پیتزایی نبود که لازلو هانیچ به وسیله بیت کوین خریداری کرد؛ البته قیمت یک از خریدهای دیگر او به این میزان نبود.
 • جرمی استردیونت، در زمان این فروش تنها ۱۹ سال داشت.
 • هانیچ در فوریه ۲۰۱۸ و این بار به وسیله شبکه لایتنینگ، پیتزا خریداری کرد. البته او این بار تنها ۰.۰۰۶۴۹ بیت کوین برای این خرید پرداخت کرد.
پیتزا لایتنینگ؛ لازلو هانیچ این بار با استفاده از شبکه لایتنینگ پیتزا خریداری کرد
پیتزا لایتنینگ!
 • در زمان خرید هانیچ، راه‌های مبادله اندکی برای BTC وجود داشت؛ قیمت بیت کوین تنها کسری از سنت بود و ده هزار بیت کوین وی تنها ۴۱ دلار می‌ارزید. او حاضر به پرداخت این میزان برای خرید دو پیتزای ۲۵ دلاری بود.
 • این اتفاق، مصداق بحث دو دسته از طرفداران مختلف بیت کوین است؛ گروهی که به بیت کوین به عنوان یک ارز و ابزار انتقال ارزش می‌نگرند و گروهی که آن را دارایی سرمایه‌ای و ابزاری برای »حفظ ارزش» می‌دانند.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • پیتزا دی یا روز پیتزا بیت کوین چیست؟
  Bitcoin Pizza Day سالگرد روزی است که لازلو هانیچ – برنامه‌نویسی اهل فلوریدا – برای خرید دو بیت کوین، ۱۰۰۰۰ بیت کوین پرداخت کرد. این اتفاق در روز ۲۲ می ۲۰۱۰ (۱ خرداد ۱۳۸۹) رخ داد و نخستین نمونه ثبت شده تبادل کالایی فیزیکی با بیت کوین است.

 • آیا پیتزاهای لازلو هانیچ گران‌ترین پیتزای تاریخ هستند؟
  تنها یک سال پس از انجام این معامله، ارزش معامله به ۵۷ هزار دلار رسید و در زمان نگارش این مطلب (۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱)، ارزش این دو پیتزا بالغ بر ۲۹۴ میلیون دلار است. بنابراین می‌توان با تقریب بالایی اذعان داشت که این پیتزا، گران‌ترین پیتزای تاریخ است!

جمع بندی

در آن زمان کسی تصور نمی‌کرد که قیمت بیت کوین پس از ۱۲ سال تا این حد رشد کند و البته هیچ کسی به بیت کوین به چشم ارزی برای ذخیره ارزش نگاه نمی‌کرد. بیت کوین ارزی رمزنگاری شده برای پرداخت و کاربرد روزانه بود و تصور اولیه ساتوشی ناکاموتو از عرضه بیت کوین نیز همین بود. اما امروز شاهد آن هستیم که عملکرد بیت کوین کاملا تغییر کرده است و بیت کوین برای خرید و فروش کالا کارایی چندانی ندارد و بیشتر ابزاری در مقابل تورم و حفظ سرمایه است.

مجموع این سفارش ۴۱ دلار بود که لازلو برای آن ۱۰,۰۰۰ بیت کوین پرداخت کرد. ارزش آن ۱۰۰۰۰ بیت کوین پس از گذشت ۱۲ سال، در سال در سال ۲۰۲۲ با قیمت ۲۹۴۰۰ دلار بیت کوین معادل ۲۹۴ میلیون دلار است. در اوج قیمت تاریخی بیت کوین در ماه نوامبر سال ۲۰۲۱،‌ ارزش این دو پیتزا برابر با ۶۸۰ میلیون دلار بود! این اتفاق تبدیل به حرکتی نمادین در جامعه ارز دیجیتال شده است به طوری که هر سال این روز را به عنوان روز پیتزا بیت کوین به هم تبریک می‌گویند و تاریخ ۲۲ می به عنوان روز پیتزا بیت کوین ثبت شده است.

لازلو هانیچ از عمل خود پشیمان نیست؛ شما چه نظری در خصوص عمل او دارید؟ آیا شما به بیت کوین به عنوان ارزی برای انتقال ارزش می‌نگرید یا اعتقاد دارید که طلای دیجیتال است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

زهرا فرامرزی

علاقه‌ام به نویسندگی باعث شد وارد حوزه تولید محتوا بشم. تو سال ۲۰۱۷ با بیت کوین آشنا شدم و حریم خصوصی و غیرمتمرکز بودن بیت کوین، علاقه من رو به این کریپتوکارنسی بیشتر کرد. دوست دارم دوره‌ای رو ببینم که سازمان‌های متمرکز دیگه کنترلی روی زندگی ما نداشته باشن.

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا