اخبار بیت کوین

آیا بیت کوین ماهیت چرخه‌ای خودش را از دست داده است؟

با افزایش قیمت بیت کوین در روزهای اخیر و صعود تا نزدیکی مقاومت ۵۳٬۰۰۰ دلاری، برخی از تحلیلگران ماهیت رفتار چرخه‌ای این ارز دیجیتال را زیر سوال برده‌اند و معتقدند این بار رفتار متفاوتی را شاهد خواهیم بود. اگر ماهیت چرخه‌ای بیت کوین بخواهد باز هم تکرار شود، قیمت بیت کوین احتمالا اواخر سال جاری یا در سال ۲۰۲۵ از اوج ۶۹٬۰۰۰ دلاری خود عبور خواهد کرد. اما آیا این بار واقعا همه چیز تغییر کرده و اوج قیمت زودتر از چرخه‌های قبلی زده خواهد شد؟

تاریخ هاوینگ بیت کوین

اگر نگاهی به چارت بیت کوین در تایم فریم ۱ ماهه بیندازیم، می‌بینیم این ارز از ماه سپتامبر تاکنون یکی پس از دیگری کندل‌های خود را به رنگ سبز ثبت کرده و خبری از اصلاح یا تثبیت قیمتی که در چرخه‌های قبلی پیش از هاوینگ رخ داده نیست. این روند باعث شده تا برخی از تحلیلگران از اوج‌گیری قیمت پیش از هاوینگ صحبت کنند، اتفاقی که هرگز در چرخه‌های قبلی رخ نداده است.

در این مطلب که با توجه به آخرین ویدیوی یوتیوب رکت کپیتال (Rekt Capital)، تحلیلگر مطرح بازار کریپتو نوشته شده است، وضعیت فعلی بیت کوین را بررسی کرده و چرخه فعلی را با چرخه‌های قبلی مقایسه می‌کنیم.

آیا چرخه‌های بیت کوین اعتبار خود را از دست داده‌اند؟

برای بررسی بهتر چرخه‌های بیت کوین به سراغ الگوهای مثلثی ماکرویی که در هر سه چرخه اخیر تشکیل شده می‌رویم تا ببینیم رفتار بزرگترین ارز دیجیتال بازار در حوالی این الگوها چگونه بوده است.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ ماهه - منبع: Rekt Capital/Youtube
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ ماهه – منبع: Rekt Capital/Youtube

رکت کپیتال در این ویدیو ابتدا مدت زمانی که طول کشیده بازار از اوج قبلی به کف خود برسد را بررسی کرده است. از سقف بازار صعودی سال ۲۰۱۳، حدود ۴۲۶ روز (بیش از یک سال) طول کشیده تا قیمت به کف خود برسد. در چرخه سال ۲۰۱۷ نیز از سقف تا کف بازار دقیقا یک سال (۳۶۵ روز) طول کشیده است. از اوج نوامبر ۲۰۲۱ نیز بیت کوین به ۳۶۵ روز زمان احتیاج داشته تا به کف خود برسد.

اما چیزی که در مورد الگوهای مثلثی ماکرو اهمیت دارد، زمانی است که قیمت بیت کوین خط روند این الگو را به سمت بالا می‌شکند و روند صعودی خود را آغاز می‌کند. همانطور که در نمودار بالا مشخص است، در سال ۲۰۱۵، این خط روند ۳۶۵ روز پیش از هاوینگ شکسته شده است. در چرخه قبلی این خط روند ۳۹۶ روز پیش از هاوینگ شکسته شده و این بار هم این عملکرد عینا تکرار شده و بیت کوین ۳۹۷ روز پیش از هاوینگ خط روند مذکور را به سمت بالا شکسته است. بنابراین، می‌توان گفت تا به اینجای کار همه چیز مطابق با چرخه‌های قبلی پیش رفته است.

اگر نگاهی به نمودار بیت کوین در تایم فریم ۱ ساله بیندازیم، می‌بینیم به جز در چرخه سال ۲۰۱۳-۲۰۱۶، کندل سوم بیت کوین در چرخه‌های ۴ ساله فعلی و قبلی به مقاومت رسم شده رسیده و سپس پس زده است. بنابراین در این چرخه، از لحاظ قدرت روند در سال سوم نیز بیت کوین مشابه با چرخه قبلی خود عمل کرده است.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ ساله - منبع: Rekt Capital/Youtube
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ ساله – منبع: Rekt Capital/Youtube

چیزی که باعث شده در حال حاضر، ماهیت چرخه‌ای بیت کوین با ابهام مواجه شود، رفتار این ارز دیجیتال پس از شکستن این خط روند است. به نمودار بار دیگر نگاه کنید. همانطور که مشخص است، بیت کوین در دو چرخه قبلی خود پس از شکستن این خط روند یک دوره صعودی همراه با تثبیت را پشت سر گذاشته و پس از آن به هاوینگ رسیده است. اما در چرخه کنونی، قیمت پس از شکستن خط روند تثبیت شده و کمی بعد روند صعودی ماکروی خود را آغاز کرده است.

اما آیا بیت کوین در حال حاضر از چرخه‌های قبلی خود پیشی گرفته است؟ رکت کپیتال در این باره می‌گوید:

در چرخه فعلی در دوره‌ای ما شاهد عملکرد ضعیف‌تر بیت کوین نسبت به چرخه‌های گذشته بوده‌ایم (تثبیت قیمت پس از شکستن خط روند) اما در دوره فعلی شاهد پیشی گرفتن عملکرد نسبت به گذشته هستیم.

بیت کوین در چرخه‌های گذشته پس از هاوینگ کمی اصلاح و تثبیت شده و پیش از آغاز رالی صعودی خود به فاز «انباشت مجدد» وارد شده است. رکت کپیتال معتقد است علیرغم عملکرد بهتر بیت کوین در هفته‌های اخیر نسبت به چرخه‌های گذشته، این اتفاق همچنان می‌تواند رخ دهد.

به گفته این تحلیلگر، فاز اصلاحی یا تثبیتی بیت کوین پس از هاوینگ در چرخه فعلی می‌تواند کمی طولانی‌تر و شدیدتر از چرخه‌های قبلی باشد. در این صورت قیمت می‌تواند به باز هم به ماهیت چرخه‌ای خود بازگردد.

وی می‌گوید:

فقط به این دلیل که در حال حاضر بیت کوین نسبت به چرخه‌های قبلی پیشی گرفته نباید چرخه‌های قبلی را دور بیندازیم. هنوز هم چرخه‌های تاریخی بیت کوین ارزش تحلیل دارند چرا که می‌توانیم با استفاده از آنها برای چیزی که احتمالا در ادامه رخ می‌دهد یعنی صعودی سهمی شکل بیت کوین آماده شویم.

چقدر تا اوج بعدی بیت کوین زمان باقی مانده است؟

از کف بازار خرسی چرخه اول بیت کوین تا اوج سال ۲۰۱۷، چیزی حدود ۱۰۶۵ روز طول کشیده است. فاصله کف تا اوج نوامبر ۲۰۲۱ نیز ۱۰۶۶ روز بوده است. نکته جالب اینجاست که هاوینگ در هر دو چرخه، در وسط این دوره قرار داشته است.

در چرخه فعلی نیز به نظر می‌رسد همین روند در حال رخ دادن باشد. کف بازار نزولی ۵۰۰ روز قبل از هاوینگ رخ داده و اگر همه چیز طبق رفتار چرخه‌ای پیش برود، حدود ۵۰۰ روز پس از هاوینگ یعنی اکتبر سال ۲۰۲۵ احتمالا شاهد رکوردشکنی بیت کوین خواهیم بود.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا