اخبار عمومی

اظهارنظر بحث‌ برانگیز گنسلر: استخدام وکیل در پروژه‌های کریپتویی مساوی با اوراق بهادار بودن آن‌هاست

گری گنسلر (Gary Gensler)، رییس کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) طی سخنرانی در انجمن اجرایی اوراق بهادار ۲۰۲۳ اظهار داشت استخدام تیم حقوقی توسط پروژه‌های کریپتویی نشانه‌ای بر اوراق بهادار بودن این پروژه‌هاست؛ اظهارنظری جنجالی که با واکنش گسترده صنعت رمزارزها مواجه شده است.

به نقل از کوین گیپ، گنسلر در سخنرانی خود بر رسالت کمیسیون بورس به عنوان همراهی برای کسب‌و‌کارهای صادقانه و دشمنی با کسب‌و‌کارهای دروغین و همچنین لزوم پیروی از قوانین اوراق بهادار برای حمایت از سرمایه‌گذاران و کسب‌و‌کارها تاکید کرد. با این حال، وی در بخشی از صحبت‌های خود اظهارنظری جنجالی در رابطه با استفاده از مشاوران حقوقی در صنعت کریپتو داشت که توجه بسیاری از فعالان این صنعت را به خود جلب کرد.

به گفته گنسلر، داشتن یک وکیل توسط پروژه‌های کریپتویی می‌تواند به معنای اوراق بهادار بودن آن پروژه باشد. در حالی که گنسلر در این سخنرانی سعی داشت بر اهمیت واقعیت‌های اقتصادی و مسئولیت‌پذیری در صنعت کریپتو تاکید کند، به نظر می‌رسد این بخش از صحبت‌های او نگرانی‌ها در رابطه با افزایش فشار نظارتی بر این صنعت را افزایش داده باشد.

همانطور که پیش‌تر گزارش دادیم، شرکت ریپل در اواسط ماه جولای پس از حکم دادگاه مبنی بر اوراق بهادار نبودن توکن XRP به پیروزی مهمی در برابر کمیسیون بورس دست یافت.

واکنش صنعت رمزارزها چه بود؟

استوارت آلدروتی (Stuart Alderoty)، مدیر ارشد حقوقی شرکت ریپل به سرعت به صحبت‌های گنسلر واکنش نشان داد و آنها را از نظر قانونی و منطقی اشتباه و ناقص توصیف کرد. به گفته آلدروتی، در نظر گرفتن مشاور حقوقی به عنوان راهی برای اثبات اوراق بهادار بودن پروژه‌ها، هم از نظر قانونی نادرست است و هم برخلاف عقل سلیم است. علاوه بر این، وی معتقد است اظهار نظر رییس کمیسیون بورس تهدیدی ظالمانه برای حق همه افراد در مشورت با وکلاست.

واکنش آلدروتی به عنوان یکی از چهره‌های برجسته در فضای کریپتو بیانگر نگرانی گسترده صنعت رمزارزها در مورد رویکرد قانون‌گذاران نسبت به این حوزه است. کارشناسان حقوقی و علاقه‌مندان به فناوری بلاکچین در حال حاضر نگران پیامد‌های صحبت‌های اخیر گنسلر و تاثیر آن بر فضای کریپتو هستند.

بیل مورگان (Bill Morgan)، وکیل طرفدار ریپل نیز از صحبت‌های اخیر گنسلر انتقاد کرد و اظهار داشت وقتی یک فرد یا سازمان، وکیلی استخدام می‌کند، نمی‌توان آن را به منزله اوراق بهادار بودن یک دارایی دانست، بلکه تنها می‌توان گفت آنها یک وکیل استخدام کرده‌اند.

تضاد موجود بین نظرات گنسلر و آلدروتی، پیچیدگی‌ها و چالش‌های مرتبط با قانون‌گذاری رمزارزها و فناوری بلاکچین را نشان می‌دهد. در حالی که ماموریت گنسلر و کمیسیون بورس برای محافظت از سرمایه‌گذاران و حفظ یکپارچگی بازار ستودنی است، صنعت رمزارزها به دنبال یک چارچوب قانونی متعادل و شفاف است که ضمن حمایت از سرمایه‌گذاران، به نوآوری کمک کند.

علاوه بر این، اتفاقات اخیر بر لزوم وجود قوانین مشخص و جامع برای رشد صنعت کریپتو تاکید می‌کند. به نظر می‌رسد ایجاد تعادل بین پرورش نوآوری و محافظت از سرمایه‌گذاران، همچنان یک چالش بزرگ پیش روی قانون‌گذاران است.

همزمان با تکامل سریع صنعت رمزارزها، حالا اظهار نظر اخیر گنسلر به یکی از نگرانی‌های جامعه کریپتو تبدیل شده است. اکنون باید دید این صحبت‌ها در نهایت چه پیامدهایی را برای صنعت رمزارزها به همراه خواهد داشت.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا