تحلیل اقتصادی

کاهش تاریخی و بی سابقه قیمت نفت؛ تاثیر اندک سقوط قیمت نفت بر بیت کوین

با کاهش قیمت نفت تگزاس به کمتر از صفر دلار، قیمت بیت کوین نیز با اصلاحیه اندکی مواجه شد و به ۶۸۵۰ دلار رسید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

طبق گزارش کوین تلگراف، قراردادهای آتی ماه می ۲۰۲۰ نفت خام تگزاس در روز دوشنبه با کاهش بیش از ۱۰۰ درصدی مواجه شد. شرایط بدتر زمانی فرا رسید که قیمت نفت خام به منفی ۳۷.۶۳ دلار رسید، پدیده ای که بی سابقه بوده است.

قرارداد آتی ماه ژوئن نفت خام تگزاس با تاریخ انقضای ۱۹ می نیز تقریبا ۲۰ درصد کاهش یافت و به هر بشکه ۲۰.۴۳ دلار رسید.

کمتر از یک ماه قبل، اوپک و روسیه جنگ نفتی خود را به پایان رساندند و در خصوص کاهش تولید ۹.۷ میلیون بشکه در هر روز به توافق رسیدند اما در حال حاضر به نظر می‌رسد که اعتماد به این توافق نیز از بین رفته است.

این کاهش قیمت ناگهانی نشان می‌دهد که علیرغم بازیابی قوی بورس داو و S&P 500 طی سه هفته اخیر، اقتصاد جهانی هم چنان در وضعیت شکننده ای قرار دارد. سقوط قیمت قراردادهای آتی نفت نیز بر تأثیر شیوع ویروس کرونا بر تقاضای جهانی برای نفت تاکید می‌کند زیرا تقریبا تمام صنایع از خطوط هوایی، کشتی رانی و پروژه های عمرانی به حالت تعلیق در آمده اند.

این شرایط هنگامی تشدید می‌یابد که تولیدکنندگان سراسر جهان به تولید نفت ادامه می‌دهند و از این موضوع می‌ترسند که معامله کنندگان امکان ذخیره سازی این عرضه بیش از حد را نداشته باشند. نکته نگران کننده تر ایجاد فاصله بین قراردادهای آتی ماه می و ژوئن است، به طوری که بعضی از تحلیلگران بیان کرده اند این موضوع می‌تواند یک‌ سیگنال نزولی باشد زیرا معامله کنندگان می‌ترسند مکان مناسبی برای دریافت نفت خام موجود نداشته باشند.

اگرچه این سقوط قیمت بسیار شوکه کننده و بی سابقه بوده است، اما قرارداد آتی ماه ژوئن نفت خام تگزاس و نفت خام برنت هم چنان بالاتر از ۲۰ دلار باقی مانده اند. در این بین، بازارهای سنتی روز دوشنبه را با روند نزولی به پایان رساندند اما پس از ساعاتی، قراردادهای آتی داو و S&P 500 به ترتیب مثبت ۰.۵۲ و ۰.۵۸ درصد شدند.

شرایط بیت کوین چگونه است؟

با سقوط قیمت نفت خام تگزاس، قیمت بیت کوین نیز ۴.۲۳ درصد کاهش یافت و در حال حاضر ۶۸۲۰ دلار است. در ابتدای کاهش قیمت نفت، قیمت بیت کوین نیز به کمتر از سطح حمایتی ۷۲۰۰ دلار رسید و نتوانست از سطح مقاومتی ۷۲۷۷ دلار عبور کند.

قیمت بیت کوین پس از کاهش از کانال ۷۰۰۰ دلار، به سطح حمایتی مهم ۶۸۵۰ دلار رسید و در حال حاضر معامله کنندگان در صدد حفظ قیمت بیت کوین بالاتر از این سطح هستند. کاهش به کمتر از گره VPVR در قیمت ۶۸۵۰ الی ۶۶۲۵ دلار می‌تواند فرصتی برای کاهش بیشتر به قیمت ۶۳۰۰ دلار باشد.

سقوط قیمت نفت و ثبات نسبی قیمت بیت کوین باعث شده است که تحلیلگران به مقایسه سیاست تسهیل کمی فدرال رزرو با برنامه اوپک در خصوص ادامه تولید نفت، حتی پس از اعلام عرضه بیش از حد و کاهش تقاضا بپردازند.

بسیاری از صاحب نظران عرصه ارز دیجیتال به موجودی ثابت بیت کوین اشاره کرده و گفته اند که این موضوع در مقایسه با چاپ پول بدون محدودیت دلار و استخراج ناتمام نفت یک مزیت منحصربه‌فرد به شمار می‌رود.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا