مقالات عمومی

ارزهای دیجیتالی چگونه معروف و وارد ایران شدند؟

در این مقاله قصد داریم در رابطه با کریپتوکارنسی(ارزهای دیجیتالی) و جایگاه آن در ایران و بین کاربران صحبت کنیم و همچنین میزان آگاهی افراد در رابطه با این علم نوظهور را مورد بررسی قرار دهیم.

باب آشنایی را بیت کوین باز کرد!

از سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ بیت کوین خودش را در عرصه تکنولوژی به جهانیان معرفی کرد اما تا زمانی که با اهالی تکنولوژی ایاغ شود چند سالی زمان برد و هرچه عمق این آشنایی بیشتر شد، ارزش بیت کوین نیز افزایش پیدا کرد. افزایش قیمت بیت کوین خیلی هم دور از انتظار نبود، زیرا ایده‌ی جذابی را به همراه داشت که آشنایان و پیروانش را نیز ذینفع می‌کرد. هر چه بر ارزشش افزوده شد، بر محبوبیتش نیز اضافه می‌شد تا این که این تکنولوژی به اقصی نقاط جهان سفر کرد هرچند که میزبانی هر کشوری برای پذیرش بیت کوین متفاوت بود، برخی با آغوشی باز از آن استقبال کردند برخی هم این میهمان ناخوانده را نپذیرفتند. کم کم پای بیت کوین در ایران نیز باز شد، خیلی از افراد به چشم یک سرمایه گذاری به آن نگاه می‌کردند و دوستان دیرینه‌ی بیت کوین قطعا از این دوستی سود بسیار فراوانی کسب کردند. برخی دیگر نیز مرید ایده‌ی آن شدند و علاوه بر سرمایه گذاری به دنبال کاربردی شدن هرچه زودتر بیت کوین هستند. اما بیت کوین تنها نبود و در توشه اش تکنولوژی بلاک چین را به همراه داشت که می‌گویند همچون اینترنت انقلابی در جهان و صنعت تکنولوژی است. تقریبا اکثر صاحب نظران حوزه تکنولوژی به این امر واقفند که خواه ناخواه می‌بایست به سمت بلاک چین رفت تا از غافله عقب نیفتاد. پس از بیت کوین، ارزهای دیجیتالی دیگری به میان آمدند که سعی در اجرای رسالتی همچون رسالت بیت کوین داشتند منتها با ایده هایی متفاوت و بعضا مشابه، به طوری که تعداد ارزهای دیجیتال هم اکنون نزدیک به ۲۰۰۰تا می‌باشد. مردم ایران نیز از آنجا که همواره مترصد فرصتی برای سرمایه گذاری هستند تا بلکه وضع اقتصادی بد جامعه تاثیر کمتری بر زندگی‌شان بگذارد، بعضا به سمت ارزهای دیجیتال روی آوردند بلکه گذر زمان و افزایش ارزش ارزهای دیجیتال، کمکی باشد در راستای امرار معاش و آسودگی خاطر بیشتر در اداره‌ی زندگی و شاید کسب یک رفاه نسبی از درآمد حاصل از این سرمایه گذاری.

بیت کوین؟! بام؟! شیب؟!

اگر در دهه ۱۹۶۰ که شروع اختراع اینترنت بود حرفی از آن میان مردم می‌زدید قطعا با واکنش های متناسب با پدیده ای ناشناخته مواجه می‌شدید و شاید حتی مورد تمسخر قرار می‌گرفتید، اما الان اگر در منزلتان اینترنت نداشته باشید، کودکان فامیلتان ممکن است اعتراض کنند و شما را دور از تکنولوژی و قدیمی بدانند. سالهای اخیر حکم دهه ۱۹۶۰ اینترنت را برای بیت کوین و ارزهای دیجیتالی دارد زیرا آنطور که باید و شاید گسترده نشده و حتی برای اکثر اقشار جامعه قابل لمس و شاید حتی قابل درک نیست که این مستلزم گذر زمان و افزایش آگاهی مردم نسبت به این تکنولوژی می‌باشد. در ایران نیز اگر بخواهیم منصفانه نگاه کنیم اکثرا این اسم برایشان غریبه است و حتی برخی فکر می‌کنند که ملکه سکه ها ظهور کرده و آن را بیت کویین می‌نامند! اما بعضی دیگر که کمی با تکنولوژی سر و کار دارند و آن را دنبال می‌کنند، حداقل نامش را درست ادا می‌کنند و بیت کوین را می‌شناسند. به هرحال در بین اکثر مردم بیت کوین هنوز به طور کامل شناخته نشده و کارکردش پشت اسمش پنهان مانده است. البته بیایید انقدرها هم بدبین نباشیم، بلکه تعداد بسیار کمی نیز به دنبال آن رفتند و کامل با آن آشنا شدند. اما اگر شما چیز زیادی از آن نمی‌دانید باید بگوییم که تنها نیستید و این جمله را فراموش نکنید که ندانستن عیب نیست، نپرسیدن عیب است!

شبکه های اجتماعی به کمک بیت کوین آمدند!

همانطور که می‌دانید شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام و تلگرام و… سرشار از موضوعات مختلف در تمامی زمینه ها می‌باشد طوری که در قسمت جستجوی این اپلیکیشن ها هر چیزی را جستجو کنید محتوایی مرتبط با آن برایتان فراهم می‌شود. بیت کوین نیز از این قاعده مستثنی نیست. گروه ها و کانال های بسیار زیادی در تلگرام ایجاد شدند تا بیت کوین و ارزهای دیجیتالی را بیشتر و بهتر معرف حضور مردم کنند که الحق والانصاف نیز خیلی از این گروه ها و کانال ها کمک شایانی در این راستا کردند و همچنان به کارشان ادامه می‌دهند. مطالب برخی از این گروه ها و کانال ها سطحی و برخی دیگر نیز به صورت عمیق از این تکنولوژی سخن می‌گویند که بیشتر مورد پسند افرادی است که با این حوزه آشنایی اولیه را دارند. گروه تلگرامی میهن بلاکچین نیز در همین راستا ایجاد شده تا کاربران علاوه بر به اشتراک گذاری تجربیات و اطلاعات خود، از یکدیگر یاد بگیرند و همچنین فضای مناسبی است که سوالات تخصصی در این زمینه پرسیده شود. اما به هر حال تنها گروه ها و کانال های تلگرامی، اینستاگرامی و… برای آگاهی کامل مردم کافی نیست اما لازم است.

از ما بپرسید، از ما بخواهید!

منظور از کلمه “ما” صرفا تیم میهن بلاکچین و وبسایت آن نیست بلکه سایت های کمی در این زمینه در داخل کشور مشغول فعالیت هستند که محتواهای مختلفی در سطوح مختلف ارائه می‌دهند. اعم از اخبار، مقالات علمی، ویدیوهای آموزشی و… که سایت میهن بلاکچین سعی دارد تا محتواهایش را در تمامی سطوح ارائه کند تا سلیقه‌ی اقشار مختلف این جامعه علمی را پوشش دهد. اما علاوه بر منابع داخلی، منابع و وبسایت های خارجی بسیار زیادی موجودند که می‌توانید از صفر تا صد این علم را فراگیرید که این دستاورد نیازمند صرف زمان بسیار زیادی است اما به هرحال جوینده یابنده است، با اینکه بلاک چین و ارزهای دیجیتالی تازه به دنیا آمده اند اما مطالب و محتواهای مختلف در رابطه با آن در تمامی سطوح موجود است.

ایران دست خود را به سمت بیت کوین دراز کرد!

بله این اتفاق افتاد اما با تردید و دودلی، هر چه وزرات فناوری اطلاعات و ارتباطات روی خوشی به بلاک چین و ارزهای دیجیتال نشان می‌داد از آن طرف قوانین آن در مجلس تصویب نمی‌شد و حتی اصلا قوانین درست و درمانی نیز وضع نمی‌شد، تا اینکه بالاخره فایده و کاربردهای بیت کوین و ارزهای دیجیتال به مقاومت مجلس چربید و در مرحله اول، استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال به عنوان صنعت به رسمیت شناخته شد. ایران نیز به رسم دلجویی از این میهمانی که در ابتدا با روی خوش از آن استقبال نکرده بود، سعی کرد تا از این تکنولوژی بیشتر بهره ببرد و حتی یک رمز ارز ملی بسازد. اما استقبال ایران از ارزهای دیجیتال و بلاک چین به اینجا ختم نمی‌شود، بلکه حتی با همکاری روسیه، پروژه ای برای دور زدن تحریم سوئیفت بر بستر بلاک چین را استارت زدند. خلاصه کم کم کشورمان به این تکنولوژی چراغ سبز نشان داد. علاوه بر این، مشاغل مختلف نیز می‌توانند کسب و کار خود را در بستر بلاک چین راه اندازی کنند، البته نیروی کار ماهر در زمینه ارزهای دیجیتالی و تکنولوژی بلاک چین هنوز به تعداد کافی نیست و انتظار می‌رود در آینده ای نه چندان دور نیاز به افراد خبره در این زمینه افزایش پیدا کند.

بلاک چین از آنچه اکنون می‌بینید به شما نزدیک تر است!

جهان به سمتی پیش می‌رود که مقاومت در برابر تکنولوژی چیزی به جز عقب ماندگی و عقب افتادگی به دنبال نخواهد داشت. هر تکنولوژی مزایا و معایبی دارد که اگر به درستی از آن استفاده شود می‌توان به طور کامل از مزایای آن بهره‌مند شد. قبول داریم که این تکنولوژی شاید کمی سخت و ارتباط با آن کمی دشوار باشد اما اگر یک قدم به سمتش بردارید شک نکنید تشویق می‌شوید که آن را با شوق دنبال کنید. تیم میهن بلاک چین نیز شما را در این راستا همراهی می‌کند و سعی داریم با فراهم نمودن محتواهای مفید شما را بیشتر با این تکنولوژی آشنا کنیم. این نکته را فراموش نکنید که این تکنولوژی همانند اینترنت فراگیر می‌شود و کم کم استفاده از آن و کاربردهایش به وفور به چشم خواهد خورد. هر کس در دریای بلاک چین زودتر قلابش را بیندازد قطعا صید بهتری نصیبش می‌شود!

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا