متوسط کریپتو پدیا

تولید ناخالص داخلی چیست؟ بررسی تاثیر بلاکچین بر GDP

تولید ناخالص داخلی (GDP) شاخص مهمی برای اقتصاددانان و سرمایه‌گذاران است زیرا نشان‌دهنده رشد و تولید اقتصادی یک کشور است. در این مقاله ابتدا به تعریف مختصری از این مفهوم می‌پردازیم. سپس تاثیر فناوری بلاکچین بر شاخص تولید ناخالص ملی را توضیح می‌دهیم. در ادامه انواع مختلف این شاخص و روش‌های محاسبه آن را بررسی می‌کنیم. در انتها اثر ارزهای دیجیتال و به خصوص بیت کوین بر شاخص GDP را بررسی خواهیم کرد.

تولید ناخالص داخلی (GDP) چیست؟

GDP مخفف عبارت Gross Domestic Product به معنای تولید ناخالص داخلی است. این شاخص مجموع ارزش تمام کالاها و خدماتی که در یک بازه زمانی معین در کشور تولید می‌شود را اندازه گیری می‌کند و نشان‌دهنده سلامت اقتصاد یک کشور است. این تعریف هر محصولی که در درون یک کشور تولید شده باشد و یا خدماتی که در درون مرز آن کشور ارائه شده باشد را شامل می‌شود. بنابراین این شاخص به منطقه جغرافیایی وابسته است. به عنوان مثال اگر یک شرکت ایرانی در آلمان محصولی را تولید کرده باشد درآمدهای آن در این شاخص محاسبه نخواهد شد.

ویژگی دیگری که باید در محاسبه تولید ناخالص ملی مدنظر قرار دهیم به نوع کالا و نوع خدمات مرتبط است. این شاخص تنها کالا و خدماتی نهایی را شامل می‌شود. به این معنی که کالاهای واسطه‌ای که در فرآیند تولید قرار می‌گیرند و مستقیما توسط مشتری نهایی استفاده نمی‌شوند در این معیار به حساب نمی‌آیند. برای مثال نان را به عنوان کالایی درنظر بگیریم که مستقیما توسط مصرف کننده استفاده می‌شود. بنابراین قیمت نان باید در محاسبه GDP به حساب بیاید. اما قیمت گندم در این شاخص محاسبه نمی‌شود چون گندم محصول نهایی نیست.

تاثیر بازار ارزهای دیجیتال بر تولید ناخالص ملی

فناوری بلاکچین کاربردهای بسیار زیادی در تمام زمینه‌های تکنولوژی دارد؛ با این حال نام آن با ارزهای دیجیتال و بخصوص رمز ارز بیت کوین با نماد BTC گره خورده است. این درحالیست که سازمان‌های خصوصی و عمومی می‌توانند با استفاده از فناوری بلاکچین داده‌های خود را به صورت ایمن ذخیره و استفاده کنند و آن اطلاعات را با سایرین به اشتراک بگذارند.

شرکت مشاوره PWC با انجام تحقیقاتی در سال ۲۰۲۰ به نتایج جالبی در مورد تاثیر کاربردهای فناوری بلاکچین و بازار ارزهای دیجیتال روی تولید ناخالص داخلی ( شاخص GDP) دست یافته است. در این بررسی آمده است که فناوری بلاکچین بیشترین تاثیر را در اقتصاد آسیا خواهد داشت کشورهایی مانند چین، هند و ژاپن نقش اساسی در پذیرش این فناوری در این منطقه خواهند داشت. بالاترین پتانسیل کسب سود خالص حاصل از این فناوری متعلق به کشور چین و معادل ۴۴۰ میلیارد دلار خواهد بود. آمریکا با پتانسیل سود خالص به میزان ۴۰۷ میلیارد دلار در رتبه دوم قرار دارد. همچنین پیش‌بینی شده است که تا سال ۲۰۳۰ بیش از ۴۰ میلیون شغل در حوزه فناوری بلاکچین ایجاد شود.

تخمین زده شده است که کشورهای آلمان، ژاپن، انگلستان، هند و فرانسه در این دوره بیش از ۵۰ میلیارد دلار بهره ببرند. با استفاده از اطلاعات این سایت می‌توانید میزان تخمین زده شده تاثیر فناوری بلا