تحلیل تکنیکال

قیمت بیت کوین تا کجا کاهش خواهد یافت؛ آیا سقف قیمت را دیده‌ایم؟

قیمت بیت کوین در ۴ روز گذشته، بعد از رالی به طرف سطح ۷۲٬۰۰۰ دلاری در آخر هفته، بیش از ۸٪ کاهش قیمت داشت؛ دادشاه ارزهای دیجیتال پس از ریزش نسبتا شدید دیروز تا سطح ۶۶٬۰۵۱ دلار کاهش یافت.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، بازگشت بیت کوین به سطح ۶۶٬۰۰۰ دلار باعث ۲۵۰ میلیون دلار لیکوییدیشن پوزینش‌های معاملاتی شد، چرا که تریدرها خود را برای چهارشنبه وحشی در آستانه نشست FOMC و انتشار گزارش CPI آماده می‌کنند. گزارش دات پلات (Dot plot) فدرال رزرو که امروز منتشر می‌شود، از پیش‌بینی نرخ بهره و چشم‌انداز حکام فدرال رزرو خبر خواهد داد که برای آینده بازار کریپتو امری بسیار کلیدی خواهد بود.

واکنش منفی بیت کوین قبل از رویدادهای مهم اقتصاد کلان

کاهش قیمت بیت کوین با نزولی شدن بازار ارز دیجیتال و افزایش ترس از تورم ایالات متحده همراه شد. در ۱۰ ژوئن (۲۱ خرداد) خروجی صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین نیز فشار کاهشی بر قیمت بیت کوین را تشدید کردند.

بیت کوین در سال ۲۰۲۴ پرایس اکشن بی‌سابقه‌ای از خود نشان داد و پیش از رویداد هاوینگ به سقف تاریخی جدید و به بیش ۵۰٪ رشد نسبت به ابتدای سال میلادی رسید. تلاش‌های ناموفق متعدد برای شکستن سطح ۷۲٬۰۰۰ دلار باعث شده است که تریدرها و سرمایه‌گذاران به اینکه آیا بازار دیگر به سقف خود رسیده است یا نه، فکر کنند.

قیمت بیت کوین حالا ۱۰٪ پایین‌تر از سقف تاریخی ۷۳٬۸۳۵ دلار و ۷٪ نیز پایین‌تر از سقف محلی در ۷۲٬۰۰۰ دلار قرار دارد و تعدادی از تحلیلگران معتقدند که بیت‌کوین وارد محدوده نوسانی ۶۰٬۰۰۰ دلار تا ۶۵٬۰۰۰ دلار خواهد شد.

مایکل فان د پوپه (Michael van de Poppe)، بنیان‌گذار ام‌ان کپیتال (MN Capital) انتظار دارد قیمت بیت کوین به محدوده اطراف ۶۵٬۰۰۰ دلار کاهش پیدا کند. وی معتقد است که نشست FOMC و انتشار آمارهای شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) احتمالا باعث این اصلاح پیش‌رو شوند:

این هفته، CPI، PP و نشست فدرال رزرو رو داریم. مثل ساعت می‌ماند: هر بار که فدرال رزرو نشست دارد، بازار کریپتو پیش از آن، اصلاح شدیدی را تجربه می‌کند.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین - مایکل وان دی پوپه
نمودار روزانه قیمت بیت کوین – مایکل وان دی پوپه

وی بیان کرد که همین پرایس اکشن هم در ماه‌های قبلی پیش از انتشار داده‌های CPI ایالات متحده و نشست FOMC مشاهده شده بود. صندوق تامینی QCP در یک به‌روزرسانی تحلیلی از بازار گفت:

یکی از دلایل این عقب نشینی قیمت، ریسک‌زدایی سرمایه‌گذاران از دارایی‌های کریپتو قبل از گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) و جلسه فدرال رزرو است.

K33 Research نیز در به‌روزرسانی خود از بازار در روز سه‌شنبه اشاره کرد که بیت‌کوین می‌تواند روز چهارشنبه شاهد نوساناتی باشد، زیرا اخیرا به داده‌های اقتصادی «بسیار واکنش نشان داده» و همبستگی ۳۰ روزه آن با سهام ایالات متحده به بالاترین سطح از سال ۲۰۲۲ رسیده است. نمودار دات پلات FOMC، در کنار سخنان ارائه شده در طول کنفرانس مطبوعاتی توسط جروم پاول، احتمالا مهم‌ترین محرک قیمت است، زیرا BTC توجه خود را به انتظارات نرخ بهره بازار از سر گرفته است.

برخی ناظران بازار نیز به نشانه‌های مثبتی اشاره کردند که می‌تواند به بهبود سریع قیمت منجر شود. Gumshoe تحلیلگر رمزارز در یک پست X اشاره کرد که بیت کوین در سال جاری قبل از جلسات FOMC شاهد اصلاحات قیمتی متعددی بود که بلافاصله بعد از آن حرکت خود را معکوس کرده است.

پلتفرم کریپتو کوانت (CryptoQuant) نیز به انحراف سود باز معاملات آتی بیت کوین در صرافی‌های BitMEX و Binance اشاره کرده است. این پلتفرم در پست اضافه کرد:

اغلب این نوع پدیده زمانی دیده می‌شود که نهنگ‌ها [روی] BitMEX شروع به انباشت می‌کنند در حالی که خرده‌فروشی بایننس ناپید می‌شود.

QCP نیز گفت:

با وجود بادهای مخالف کوتاه مدت، ما فکر می‌کنیم این ممکن است فرصت خوبی برای انباشت باشد.

عدم تمرکز نقدینگی تا سطح ۶۰٬۰۰۰ دلار

نبود نقدینگی سفارشات خرید (Bid) زیر قیمت اسپات، احتمال بازگشت به سطوح حمایتی پایین‌تر را نیز افزایش داده است. منبع تریدینگ متریال ایندیکیتورز (Material Indicators) در رابطه با حمایت سفارشات خرید هشدار داده است و تا ۶۰٬۰۰۰ دلار را بدون تمرکز سنگین روی قیمت خاصی خواند. متریال ایندیکیتورز در صفحه X خود بیان کرد:

حمایت در میانگین متحرک ۲۱ روزه و سطح محوری (سطح تبدیل حمایت/مقاومت – R/S Flip) در ۶۹٬۰۰۰ دلار غیرقابل تکیه و باطل شدند.

وی در یک ویدیو، نزدیک‌ترین مجموعه سفارش خرید سنگینی را که در دفتر سفارش BTC/USDT صرافی بایننس در سطح ۶۰٬۰۰۰ دلار متمرکز بودند، نشان داد. وی در ادامه نوشت:

این حرکت پایان نیافته است. درواقع، انتظار دارم که بازی نهنگ‌های قاتل تا صحبت‌های جروم پاول در روز چهارشنبه و گزارشات اقتصادی پنجشنبه ادامه پیدا کند.

اردربوک نقدینگی بایننس - منبع: متریال ایندیکیتورز
اردربوک نقدینگی بایننس – منبع: متریال ایندیکیتورز

جالب است که چشم‌انداز نزولی متریال ایندیکیتورز، با افزایش نقدینگی قابل‌توجهی در بالاتر از سطح حمایت ۶۰٬۰۰۰ دلاری رخ همراه شده و در داده‌های کوین گلس نیز مشخص است.

هیت مپ لیکوییدیشن بیت کوین - منبع: کوین گلس
هیت مپ نقدینگی بیت کوین – منبع: کوین گلس

میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ روزه، آخرین خط دفاعی بیت کوین

از دیدگاه تکنیکال، نزدیک‌ترین حمایت برای بیت کوین سطح ۶۵٬۰۰۰ دلار است. شکست این حمایت ممکن است باعث کاهش قیمت از سطوح فعلی شود و نقدینگی سمت تقاضا را به زیر آن و به سمت میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ روزه (۶۳٬۹۳۴ دلار) هدایت کند.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین - منبع: تریدینگ ویو
نمودار روزانه قیمت بیت کوین – منبع: تریدینگ ویو

میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه نیز در بین ناحیه حمایتی مهم بیت کوین در ۶۲٬۸۰۰ دلار تا ۶۴٬۸۱۵ دلار قرار دارد. پس از اینکه در ماه مارس این سطح حفظ شد، قیمت بیت کوین ۱۴٪ افزایش یافت و به ۷۲٬۷۷۷ دلار در ۸ آوریل رسید. طبق داده‌های اینتودبلاک و نمودار قیمت در سود و ضرر (IOMP) بیت کوین، بیش از ۴۷۵٬۸۰۰ بیت کوین توسط ۱.۴۲ میلیون آدرس در این محدوده قیمتی خریداری شده‌اند.

نمودار IOMAP بیت کوین - منبع: اینتودبلاک
نمودار IOMAP بیت کوین – منبع: اینتودبلاک

از آنجایی که این ناحیه، حمایت نسبتا قوی است، احتمالا ناحیه‌ای باشد که در کوتاه‌مدت مانع کاهش بیشتر قیمت شود.

کاهش تقاضای سرمایه‌گذاران خرد؛ نشانه‌ای مثبت

تقاضای متوسط سرمایه‌گذاران خرد بیت کوین در پنج ماه گذشته که آخرین بار در ژانویه مشاهده شد، به پایین‌ترین حد خود رسیده است. در آن زمان، این کاهش تقاضا در نهایت باعث رشد ۷۵٪ در طی دو ماه بعد از آن شد. طبق گفته اکسل ادلر (Axel Adler)، نویسنده کریپتو کوانت که در صفحه X خود در ۱۰ ژوئن (۲۱ خرداد) منتشر کرد، تغییرات متوسط ماهیانه در تقاضای بیت کوین بین سرمایه‌گذاران خرد (سرمایه‌گذاران با حجم کمتر از ۱۰٬۰۰۰ دلار) در یک ماه گذشته به ۱۷-٪ سقوط کرده است.

ادلر در ادامه افزود که کاهش قبلی به میزان ۱۸٪- در ماه ژانویه بود که پس از آن بیت کوین از ۴۰٬۰۰۰ دلار به ۷۰٬۰۰۰ دلار رسید. این رشد پس از تایید ETFهای اسپات بین‌کوین در ایالات متحده رخ داد. ادلر بیان کرد:

متوجه شدم که این گروه از سرمایه‌گذاران به هر تغییری در بازار سریعا واکنش نشان می‌دهند.

تغییر ۳۰ روزه تقاضای سرمایه گذاران خرد بیت کوین - منبع: اکسل ادلر جونیور
تغییر ۳۰ روزه تقاضای سرمایه گذاران خرد بیت کوین – منبع: اکسل ادلر جونیور

منبع
کوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا