اخبار آلتکوین

مقایسه عملکرد ۵ استیبل کوین برتر بازار کریپتو در ۲ سال اخیر؛ کدام یک بیشتر دی‌ پگ شده‌اند؟

اگرچه استیبل کوین‌ها با هدف دور ماندن از نوسانات بازار طراحی شده‌اند، اما گاهی اوقات ممکن است پگ (پیوند) دلاری آنها از بین برود و به زیر ۱ دلار سقوط کنند. یک تیم تحقیقاتی به تازگی مجموع مدت زمان دی‌پگ (Depeg) شدن ۵ استیبل کوین برتر بازار کریپتو را بررسی کرده و به نتایج جالبی رسیده است.

به نقل از کوین تلگراف، در این مقاله تحقیقاتی که توسط دکتر کریستینا پولیزو (Cristina Polizu)، انوپ گارگ (Anoop Garg) و میگل د لا ماتا (Miguel de la Mata) نوشته شده است، ۵ استیبل کوین برتر بازار یعنی تتر، BUSD، پکسوس (USDP)، USDC و DAI مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

بر اساس این مقاله، USDC و DAI طی ۲ سال اخیر نسبت به تتر و BUSD مدت زمان بیشتری را زیر ۱ دلار سپری کرده‌اند. بیشترین مدت زمانی که قیمت استیبل کوین USDC در این بازه به طور پیوسته زیر ۰.۹۰ دلار سپری کرده ۲۳ دقیقه و برای استیبل کوین DAI نیز ۲۰ دقیقه بوده است.

قیمت تتر در این بازه تنها یک دقیقه زیر ۰.۹۵ دلار بوده است. نکته جالب‌تر اینجاست که BUSD بین ژوئن ۲۰۲۱ تا ژوئن ۲۰۲۳ هرگز به زیر ۰.۹۷۵ دلار سقوط نکرده است.

نمودار مدت زمان دی‌پگ شدن ۵ استیبل کوین برتر بازار - منبع: S&P Global
نمودار مدت زمان (دقیقه) دی‌پگ شدن ۵ استیبل کوین برتر بازار – منبع: S&P Global

در این دو سال، USDC و DAI تعداد دفعات بیشتری پگ دلاری خود را نسبت به تتر و BUSD از دست داده‌اند.

به گفته نویسندگان این مقاله تحقیقاتی، دی‌پگ شدن‌‌هایی را که یک دقیقه به طول انجامیده‌اند می‌توان به نوسانات قیمتی مخصوصا نزدیک به قیمت ۱ دلار نسبت داد. با این حال، دی‌پگ‌ شدن‌های طولانی‌تر اهمیت بیشتری دارند و بر اساس آن می‌توان گفت تتر نسبت به USDC عملکرد بهتری داشته است.

نمودار تعداد دفعات دی‌پگ شدن ۵ استیبل کوین برتر بازار - منبع: S&P Global
نمودار تعداد دفعات دی‌پگ شدن ۵ استیبل کوین برتر بازار – منبع: S&P Global

استیبل کوین USDC در ماه مارچ سال جاری به دنبال ورشکسته شدن بانک سیلیکون ولی، دی‌پگ شد و به ۰.۸۷ دلار سقوط کرد. در آن زمان، ۳.۳ میلیارد دلار از ذخایر ۴۰ میلیارد دلاری شرکت سیرکل (Circle) در بانک سیلیکون ولی قرار داشت و وحشت کاربران از این موضوع باعث شد تا پگ دلاری USDC از بین برود.

همچنین، در آن زمان پروتکل میکردائو نیز یکی از بزرگترین هولدرهای USDC بود و بیش از ۳.۱ میلیارد دلار از این استیبل کوین را به عنوان ذخایر استیبل کوین DAI استفاده کرده بود. این اتفاق باعث شد تا DAI نیز برای مدتی پگ دلاری خود را از دست بدهد.

نویسندگان این مقاله می‌گویند:

حفظ پگ و یک مکانیسم ثبات نیازمند حاکمیت خوب، وثیقه و ذخایر کافی در کنار نقدینگی، اعتماد بازار و پذیرش است.

شرکت تتر سال‌هاست مورد حمله رسانه‌های مختلف قرار می‌گیرد. با این حال، یافته‌های این مقاله نشان می‌دهد عملکرد USDT نسبت به رقیبش USDC پایدارتر بوده است.

علاوه بر این، از ابتدای سال جاری تاکنون، عرضه استیبل کوین تتر ۲۵٪ افزایش یافته و به ۸۳ میلیارد دلار رسیده است. همچنین، دامیننس تتر به ۶۷٪ افزایش یافته است. در عین حال، عرضه استیبل کوین USDC نزدیک به ۴۱.۵٪ کاهش و دامیننس آن بر بازار نیز به ۲۱٪ سقوط کرده است.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا