مبتدی کیف پول

آموزش فعال سازی قابلیت تشخیص توکن اصلی در متامسک برای فرار از دام کلاهبرداران

همانطور که می‌دانید، کیف پول متامسک (MetaMask) یکی از پر استفاده‌ترین کیف پول‌ها در حوزه رمزارزهاست که حتی بسیاری از سرویس‌ها نیز از این کیف پول برای ارائه خدمات استفاده می‌کنند. جدیدترین ویژگی این کیف، یعنی قابلیت تشخیص توکن، می‌تواند توکن‌هایی را که در دو یا چند لیست توکن برجسته شده و مورد تایید هستند، شناسایی کند و این قابلیت در جهت اجتناب از کلاه‌برداری‌ها بسیار مفید است. در این مطلب نحوه فعال سازی این قابلیت را آموزش می‌دهیم.

جدیدترین ویژگی کیف پول متامسک با عنوان تشخیص توکن، شما را قادر می‌سازد تا دید جامع‌تری نسبت به کیف پول خود داشته باشید. با جمع‌آوری فهرست توکن‌های ساخته‌شده توسط جامعه، هدف این کیف پول، این است که گامی عظیم در جهت تشخیص پویای توکن به صورت غیر متمرکز و ایمن بردارد. این ویژگی جدید می‌تواند توکن‌های برجسته موجود در دو یا چند فهرست توکن را شناسایی کند.

قدرت زیاد مسئولیت زیاد هم می‌آورد. متامسک از نوع جدیدی از کلاهبرداری ایردرآپ توکن تقلبی آگاه است ولی حتی با فعال سازی این قابلیت نیز عاقلانه است که برای جلوگیری از کلاهبرداری و محافظت از کیف پول خود در برابر فیشینگ، احتیاط کنید. مستحضر باشید که فقط به توکن‌هایی اعتماد کنید که خودتان به دست آورده‌اید یا انتظار وجود آنها در کیف پول خود را دارید. در واقع اگر روزی مشاهده کردید که توکن جدیدی که خود شما آن را خریداری نکرده‌اید له لیست دارایی‌های شما اضافه شده است؛ بدانید که احتمالا فرد یا گروهی از کلاهبرداران منتظر اشتباه‌ها و خطاهای احتمالی شما هستند.

نحوه فعال سازی قابلیت تشخیص توکن

این ویژگی به طور پیش‌فرض غیر فعال است، در حال حاضر آزمایشی بوده و فقط در شبکه اصلی اتریوم  در دسترس است. برای فعال سازی این ویژگی، هم در برنامه موبایل و هم در برنامه دسکتاپ، می‌توانید در قسمت “Settings” بخش “Experimental”، آن را فعال کنید. به تصویر زیر توججه کنید؛

فعال سازی قابلیت تشخیص توکن کیف پول متامسک

پس از فعال شدن، باید مجموعه‌ای کامل از توکن‌هایی را در کیف پول خود مشاهده کنید که دارای موجودی غیر صفر هستند. متامسک این سرویس را به کمک دریافت API توسط نهاد دیگری انجام می‌دهد. به محض ارسال توکن جدید به والت متامسک شما، آدرس این توکن توسط این نهاد ردیابی شده و صحت آن بررسی خواهد شد. متامسک اعلام کرده در صورتی که قصد استفاده از این سرویس را ندارید، می‌توانید آن را غیرفعال کنید.

توکن‌ها را وارد کنید

پس از فعال شدن ویژگی تشخیص توکن، می‌توانید توکن‌ها را جستجو کنید. متامسک توکن‌هایی را نشان می‌دهد که در دو یا چند لیست توکن جامعه وجود دارند و برجسته هستند.

توجه: هنگامی که این قابلیت فعال باشد، کادر اطلاعاتی آبی رنگ روی افزونه متامسک ظاهر می‌شود که البته در نسخه تلفن همراه این کادر وجود ندارد.

کیف پول متامسک

اگر توکن‌های فهرست شده را نمی‌بینید، می‌توانید آنها را با استفاده از آدرس قرارداد توکن به صورت دستی اضافه کنید.

حتی با فعال شدن این قابلیت، نباید از نکات امنیتی غافل شوید. همیشه قبل از تعامل با یک توکن ناآشنا، دقت لازم را داشته باشید تا از خود در برابر کلاه‌برداری‌های رمزارزها و کلاهبرداری‌های مرتبط با ایردرآپ‌ها محافظت کنید.

در دنیای غیرمتمرکز، برای مثال روی شبکه اتریوم، هر کاربری به راحتی می‌تواند توکن جدیدی را عرضه کند و نماد آن را هرچه بخواهد انتخاب کند. برای مثال، اگر شما به سرمایه‌گذاری روی توکن SHIB علاقه دارید، در شبکه اتریوم تعداد بسیاری زیادی از این توکن عرضه شده‌اند و در صورتی که توکن معتبر که توکن اصلی این شبکه بوده را خریداری نکنید، دارایی شما نابود خواهد شد و صاحب رمز ارزی شده‌اید که در هیچ بازاری خریدار ندارد. بهترین راه برای جلوگیری از این اشتباه، استفاده از آدرس توکن در سایت کوین مارکت کپ یا کوین کگو است. در این صورت مطمئن خواهید بود که توکن اصلی را خریداری کرده‌اید. اگر به کیف پول شما توکن جدیدی ارسال شده، معمولا تعداد زیادی از این توکن به آدرس طیف وسیعی از کاربران ارسال می‌شود، به احتمال نزدیک به 100 درصد این توکن کلاهبرداری بوده و بهتر است آن را نادیده بگیرید و به فکر فروش آن نباشید.

سخن پایانی

این روزها به دلیل افزایش تعداد کاربرانی که در بازار رمز ارزها فعالیت داشته و در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند، کلاهبرداران بیش از قبل به فکر گمراه کردن کاربران بوده و با استفاده از روش‌های جدید و نوآورانه به فکر کلاهبرداری از کاربران هستند. یکی از این روش‌ها، ایجاد توکن‌های جعلی با اسامی شناخته شده است؛ برای مثال کلاهبرداران به دلیل رشد قیمت شیبا در بازار، توکن‌های زیادی را روی شبکه اتریوم و با نماد SHIB ایجاد می‌کنند که ممکن است کاربران تازه وارد را به اشتباه بیاندازد. کیف پول متامسک محصول کاربردی جدیدی را معرفی کرده که با استفاده از آن می‌توان توکن‌های اصلی را شناسایی کند. در این مقاله، نحوه فعالسازی سرویس جدید کیف پول متامسک را آموزش دادیم.

منبع
consensys

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا