تحلیل تکنیکالاخبار بیت کوین

بررسی تاثیر وضعیت اقتصاد کلان بر قیمت بیت کوین + تحلیل تکنیکال

بازار کریپتو در بحبوحه نگرانی‌های دوباره در رابطه با رکود تورمی ایالات متحده که بدترین سناریو برای دارایی‌های پرریسک است، به رنگ قرمز درآمده است. اکنون باید دید اقتصاد کلان چه تاثیری بر قیمت بیت کوین خواهد گذاشت؟ در ادامه به بررسی تحلیل تکنیکال BTC نیز خواهیم پرداخت.

به گزارش میهن بلاکچین، قیمت بیت کوین بزرگ‌ترین ارز دیجیتال از نظر ارزش بازار، در زمان انتشار این مقاله نزدیک به ۶۲٬۳۳۴ دلار است که یعنی حدود ۳٪ نسبت به دیروز کاهش قیمت داشته است. قیمت اتریوم نیز با ۲٪ کاهش در ۳٬۱۷۰ دلار معامله می‌شود.

بررسی وضعیت قیمت بیت کوین از منظر اقتصاد کلان

به نظر می‌رسد اخبار مثبت و منفی از سوی اقتصاد کلان، بازار را احاطه کرده است.

QCP در یادداشتی در آخر هفته نوشت، تهدید رکود تورمی، دوره‌ای با تورم بالا و رشد اقتصادی پایین، جدی است.

QCP  در ادامه بیان کرد:

آمار ضعیف تولید ناخالص داخلی ایالات متحده به یک اقتصاد کند اشاره دارد، در حالی که Core PCE بالاتر درباره مشکل تورمی هشدار می‌دهد که همچنان مانند خاری در چشم فدرال رزرو است.

گزارش هفته گذشته تولید ناخالص داخلی ایالات متحده نشان داد بزرگترین اقتصاد جهان با نرخ سالانه ۱.۶٪ در سه‌ماهه اول سال جاری، کاهش بسیاری نسبت به آمار ۳.۴٪ سه‌ماهه قبل آن داشته است. در همین حال، شاخص قیمت هزینه‌های مصرف شخصی (PCE)، معیار ترجیحی فدرال رزرو برای تورم، نشان داد قیمت‌ها در سه‌ ماهه اول سال از ۱.۸٪ در سه‌ماهه پایانی ۲۰۲۳ به ۳.۴٪ سالانه افزایش یافته است.

ترکیب رکود تورمی، کندتر شدن نرخ رشد اقتصادی و تورم ادامه‌دار، احتمال کاهش نرخ بهره فدرال رزرو را بیش از پیش، کاهش داده است.

اکثر معامله‌گران در پلتفرم پیش‌بینی پلی مارکت (Polymarket) هنوز هیچ کاهش نرخی را محتمل‌ نمی‌دانند. با این‌حال، ۲۹٪ احتمال می‌دهند تنها ۱ کاهش نرخ پیش‌رو داشته باشیم. این آمار برای هفته گذشته ۲۶٪ و اول ماه ۱۴٪ بود.

QCP همچنین نوشت که استراتژی مالی جنت یلن، با استفاده از حساب عمومی خزانه‌داری (TGA) که نزدیک به ۱ تریلیون دلار دارایی دارد و برنامه بازخرید معکوس (RRP) با ۴۰۰ میلیارد دلار، می‌تواند تا ۱.۴ تریلیون دلار نقدینگی را به سیستم مالی تزریق کند که این خود می‌تواند قیمت دارایی‌های ریسکی را افزایش دهد.

کلید ادامه بازار صعودی بیت کوین، اطلاعیه قریب‌الوقوع بازپرداخت سه‌ماهه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده است که موجودی TGA فعلی ۷۵۰ میلیارد دلاری را حفظ می‌کند یا اینکه کاهش می‌دهد. لازم به ذکر است، امروز این موضوع مشخص خواهد شد.

این رقم ۷۵۰ میلیارد دلاری در TGA بسیار مهم است، زیرا به عنوان یک سیگنال مهم برای بازارهای مالی در مورد اهداف مالی دولت ایالات متحده عمل می‌کند و به شدت بر ثبات و رشد اقتصادی تأثیر می‌گذارد.

در همین حال، راه‌اندازی صندوق‌های قابل معامله در بورس بیت کوین (ETF) در هنگ کنگ در ۳۰ آوریل (۱۱ اردیبهشت) نیز توجه معامله‌گران را به خود جلب کرده است. با این وجود، اخبار مبنی بر عدم امکان معامله ETFها برای سرمایه گذاران چینی، اثر مثبت این خبر را کاهش داده است.

نظر تحلیلگران مطرح درباره قیمت بیت کوین چیست؟

بیت‌کوین قبل از بسته شدن کندل هفتگی در ۲۸ آوریل (۹ اردیبهشت)، سطح ۶۴٬۰۰۰ دلار را تست کرد و دوباره بازگشت.

نمودار ۱ ساعته قیمت بیت کوین - منبع: تریدینگ ویو
نمودار ۱ ساعته قیمت بیت کوین – منبع: تریدینگ ویو

پس از ثبت کف ۶۲٬۳۹۱ دلار در کندل هفتگی، گاوهای بیت‌کوین روز گذشته توانستند از جایگاه خود دفاع کنند و کندل این هفته در قیمت ۶۳٬۱۱۸ دلار بسته شد.

آلت‌کوین‌ها نیز در روز آخر هفته عملکرد خوبی داشتند و ارزش کل بازار آلت‌کوین‌ها در روز گذشته ۱٪ افزایش پیدا کرد.

نمودار ۱ ساعته آلت کوین‌ها به استثنای ۱۰ ارز دیجیتال برتر - منبع: تریدینگ ویو
نمودار ۱ ساعته توتال مارکت به استثنای ۱۰ ارز دیجیتال برتر – منبع: تریدینگ ویو

تحلیل‌گر مطرح ارز دیجیتال Skew در صفحه X (توییتر سابق) خود بیان کرد:

آلت‌کوین‌ها بازگشت خوبی داشتند اما هنوز برای صعود بیشتر باید روند ایجاد سقف‌های هفتگی از دوشنبه تا سه‌شنبه شکسته شود.

همچنین Skew معتقد است که فشار فروش بیت‌کوین در نزدیکی سقف محدوده بیشتر شده و جلوی گاوها را از  پیشروی بیشتر می‌گیرد.

منبع: صفحه ایکس Skew
منبع: صفحه ایکس Skew

در ادامه Moustache نیز در پلتفرم X نظر خود را اعلام کرد. به اعتقاد او فصل آلت‌کوین‌ها در پیش است و آن را به روند صعودی و سقف‌های سال ۲۰۱۷ تشبیه می‌کند.

سهم بازار ماهیانه تتر، دوباره در حال رسیدن به خط روند صعودی در اوایل سال جاری است که پیش‌تر رو به پایین شکسته شد. وی کاهش موقتی سهم بازار تتر را یک بک‌تست (Backtest) می‌داند.

وی بیان کرد:

وقتی سهم بازار USDT کاهش می‌یابد، آلت‌کوین‌ها رشد می‌کنند.

Moustache در ادامه افزود:

بزرگ‌ترین فصل آلت‌ها از سال ۲۰۱۷ تاکنون، در حال ظهور است.

نمودار سهم بازار تتر – منبع: X

یک تریدر دیگر با لقب Daan Crypto Trades نیز در صفحه X خود بیان کرد:

پرایس اکشن آخر هفته عالی بود و بعید می‌دانم که بیت‌کوین تا آمار بعدی CME، حرکت قابل توجهی داشته باشد.

منبع: x
منبع: x

از نظر Alan Tardigrade نیز نمودار ماهانه بیت‌کوین، نویدبخش بوده است.

این تحلیل‌گر در صفحه X خود بیان کرد:

در نمودار ماهیانه، بیت‌کوین هنوز در بالای سقف مثلث قرار دارد که این یک سیگنال بسیار صعودی است.

او در ادامه افزود:

برای داشتن یک بول‌ران طولانی و قوی در آینده، تثبیت قیمت و نوسان ضروری است.

نمودار نزدک و بیت کوین - منبع: X
نمودار نزدک و بیت کوین – منبع: X

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

بیت کوین برای چندین روز در یک محدوده نوسانی بین ۵۹٬۶۰۰ دلار و ۷۳،۷۷۷ دلار قرار گرفته بود که نشان‌دهنده بلاتکلیفی خرس‌ها و گاوها در رابطه با جهت بعدی روند است.

نمودار روزانه بیت کوین - منبع: تریدینگ ویو
نمودار روزانه بیت کوین – منبع: تریدینگ ویو

معمولا در زمان نوسان در محدوده خاصی، معامله‌گران در نزدیکی حمایت، خرید و در نزدیکی مقاومت فروش انجام می‌دهند. انتظار می‌رود گاوها در سطح ۵۹٬۶۰۰ دلار حمایت شدیدی نشان دهند؛ چرا که شکسته شدن این سطح می‌تواند یک اصلاح تا سطح ۶۱.۸٪ فیبوناچی اصلاحی در ۵۴٬۲۹۸ دلار شروع کند. چنین حرکتی شروع گام بعدی روند صعودی را به تاخیر می‌اندازد.

اما اگر قیمت از سطح فعلی یا حمایت ۵۹٬۶۰۰ دلاری به بالا بازگردد، نشان‌دهنده فعال ماندن گاوها در سطوح پایین خواهد بود. در این صورت، قیمت بیت‌کوین می‌تواند تا ۶۷٬۲۵۰ دلار و سپس تا سطح مقاومت کلی در ۷۳٬۷۷۷ دلار  بالا برود. شکست قیمت و بسته شدن کندل بالای این سطح، سیگنالی از شروع گام بعدی روند صعودی تا ۸۴٬۰۰۰ دلار خواهد بود.

نمودار ۴ ساعته بیت کوین - منبع: تریدینگ ویو
نمودار ۴ ساعته بیت کوین – منبع: تریدینگ ویو

در نمودار ۴ ساعته بیت‌کوین نیز، می‌توان از شیب مسطح میانگین‌های متحرک و قرار داشتن شاخص قدرت نسبی در خط میانی نتیجه گرفت که بین عرضه و تقاضا، تعادل برقرار است. اولین نشانه قدرت، شکسته شدن و بسته شدن کندل ۴ ساعته بالای خط روند نزولی خواهد بود. در این صورت مسیر صعود تا سطح ۶۸٬۰۰۰ دلار و سپس ۷۱٬۵۰۰ دلار هموار خواهد بود.

اما اگر قیمت از سطح فعلی یا خط روند نزولی پایین برود و سطح ۶۲٬۳۰۰ دلار را بشکند، نشان‌دهنده فشار خرس‌ها خواهد بود. در این صورت بیت‌کوین می‌تواند تا سطح حمایت مهم ۵۹٬۶۰۰ دلار کاهش پیدا کند. انتظار می‌رود خریداران، از این سطح یه شدت حمایت کنند.

منبع
کوین تلگرافمیهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا