اخبار بیت کوین

تاثیر گزارش آمار اشتغال آمریکا بر قیمت بیت کوین چه بود؟+ تحلیل تکنیکال

روز گذشته داده‌های حقوق و دستمزد غیرکشاورزی (NFP) بیش از انتظارات منتشر شد که حکایت از قوی شدن بازار کار دارد. در این صورت، فدرال رزرو زمان بیشتری برای تصمیم‌گیری در مورد کاهش نرخ بهره دارد؛ موضوعی که برای بازار بیت کوین چندان مطلوب نیست. اما از آنجایی که میزان افزایش در اشتغال خیلی زیاد نبوده است می‌توان در بلند مدت همچنان به صعود بیت کوین امیدوار بود. با این حال، داده مهم بعدی CPI است که در صورت افزایش، برای قیمت بیت کوین نتایج مطلوبی نخواهد داشت. در ادامه، به بررسی تاثیر این داده‌ها و تحلیل تکنیکال قیمت BTC خواهیم پرداخت.

به گزارش میهن بلاکچین، انتشار داده‌های روز گذشته نشان داد بازار کار ایالات متحده همچنان به قدرت خود ادامه می‌دهد و دولت در ماه گذشته ۳۰۳٬۰۰۰ شغل اضافه کرده است. این قوی‌ترین آمار اشتغال از ماه می ۲۰۲۳ بوده و از پیش‌بینی‌های اقتصاددانان بالاتر است. میانگین دستمزد و حقوق ساعتی نیز مطابق انتظارات (۰.۳٪) منتشر شد که از مقدار قبلی (۰.۲٪) بیشتر بود. همچنین، نرخ بیکاری در ماه مارس به ۳.۸٪ رسید که از میزان پیش‌بینی شده (۳.۹٪) و همچنین آمار قبلی ماه فوریه (۳.۹٪) کمتر بود.

قیمت بیت کوین دقایقی پس از انتشار این گزارش حدود ۰.۵٪ کاهش یافت و تا حدی به زیر ۶۶٬۰۰۰ دلار رسید. بازدهی اوراق ۱۰ ساله خزانه‌داری ایالات متحده نیز با ۰.۶۵٪ افزایش به ۴.۳۸٪ رسید و شاخص قدرت دلار آمریکا نیز ۰.۵٪ افزایش یافت. بازدهی اوراق ۲ ساله خزانه‌داری آمریکا نیز به ۴.۷۰۲٪ افزایش یافت.

چشم‌انداز قیمت بیت کوین با توجه به میزان تورم اقتصاد آمریکا

با آغاز سال ۲۰۲۴، بازارها منتظر ۵ یا ۶ کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو ایالات متحده پس از شروع ماه مارس بودند. با این حال، داده‌های اقتصاد کلان آمریکا از این انتظارات پشتیبانی نکردند. تورم آمریکا عملا در سه ماهه اول سال تا حدودی افزایش یافته و رشد مشاغل همچنان قوی باقی مانده است.

بر اساس گزارش CME FedWatch Tool، ماه مارس بدون هیچ کاهشی در نرخ بهره به پایان رسید و معامله‌گران انتظارات خود را از اولین کاهش نرخ از ماه ژوئن یا جولای به شدت کاهش داده‌اند. در حال حاضر، در مجموع تنها سه کاهش نرخ بهره برای کل سال انتظار می‌رود و حتی این تعداد نیز ممکن است زیاد باشد.

نیل کاشکاری (Neel Kashkari)، رسیس فدرال رزرو مینیاپولیس، در سخنرانی دیروز، احتمال عدم کاهش نرخ بهره را در سال ۲۰۲۴ پیشنهاد کرد. اظهارات او باعث شد تا بازار سهام به شدت نوسان کند و برخی شاخص‌های اصلی بیش از ۱٪ کاهش یافتند. به دنبال انتشار آمار روز گذشته، معاملات سوآپ فدرال رزرو نشان داد که انتظارات برای اولین کاهش نرخ بهره به ماه سپتامبر منتقل شده است.

همچنین، بر اساس جزییات دیگر این گزارش، نرخ مشارکت نیروی کار از ۶۲.۵٪ به ۶۲.۷٪ افزایش یافته که نشان می‌دهد تعداد قابل توجهی از افراد به نیروی کار بازگشته‌اند. همان طور که اشاره شد، میانگین درآمد ساعتی در ماه مارس نیز مطابق با انتظارات بود و نسبت به ۰.۲٪ در فوریه افزایش داشته است.

از سوی دیگر، CME FedWatch Tool احتمال کاهش ۰.۲۵٪ نرخ بهره توسط فدرال رزرو را در ماه ژوئن ۲.۴٪ و در ماه جولای ۲۲.۴٪ نشان می‌دهد. در حالی که برای ماه سپتامبر ۴۰.۱٪ احتمال کاهش در نرخ بهره وجود دارد.

با توجه به آمار منتشر شده می‌توان نتیجه گرفت که با رشد بازار کار، درآمدها افزاش یافته و این موضوع باعث رشد تورم خواهد شد. در نتیجه، فدرال رزرو احتمالا مدت بیشتری به سیاست‌های انقباضی خود ادامه خواهد داد؛ موضوعی که برای بازار بیت کوین چندان مطلوب نیست. اما یک نکته مثبت وجود دارد؛ اینکه می‌توان نتیجه گرفت بازار از رکود فاصله گرفته و این موضوع در بلند مدت برای رشد قیمت بیت کوین مناسب است. اما بیت کوین در کوتاه مدت همچنان متاثر از داده‌های اقتصاد کلان خواهد بود که مهم‌ترین آن داده‌های CPI است.

شاخص CPI از هاوینگ برای افزایش قیمت بیت کوین بسیار مهم‌تر است

اداره آمار کار ایالات متحده داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) برای ماه مارس را در تاریخ ۱۰ آوریل ساعت ۱۶:۰۰ به وقت تهران منتشر می‌کند. مارکوس تیلن تحلیلگر معروف معتقد است تاثیر این آمار از هاوینگ بیت کوین بسیار مهم‌تر است. به دنبال افزایش ۳.۱٪ در ماه ژانویه، CPI در ماه فوریه ۳.۲٪ نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت. انتشار داده‌های CPI چهارشنبه آینده بسیار مهم است زیرا داده‌های PCE و PPI نیز اخیرا افزایش داشتند.

در حال حاضر، قیمت بیت کوین در حوالی ۶۷٬۹۰۰ دلار معامله می‌شود. با این حال، QCP Capital انتظار دارد قیمت بیت کوین این هفته به بالاتر از ۷۰٬۰۰۰ دلار برسد.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

بیت کوین یک الگوی مثلث متقارن را تشکیل داده که نشان‌دهنده تعادل در میان خریداران و فروشندگان است. به طور کلی، مثلث متقارن یک الگوی ادامه‌دهنده است اما گاهی اوقات ممکن است به صورت معکوس عمل کند.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

مسطح شدن شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی در نمودار بالا، ۶۷٬۷۵۰ دلار) و RSI نزدیک به نقطه میانی، برتری واضحی را برای گاوها و خرس‌ها نشان نمی‌دهد. اگر قیمت کاهش یافته و به زیر الگوی مثلث برسد، نشانه شروع یک اصلاح عمیق‌تر خواهد بود. در این صورت، قیمت بیت کوین ممکن است تا ۶۰٬۰۰۰ دلار و در نهایت به سطح ۶۱.۸٪ فیبوناچی اصلاحی در ۵۴٬۲۹۸ دلار کاهش یابد.

در مقابل، اگر قیمت افزایش یافته و الگوی مثلث را به سمت بالا بشکند، نشان می‌دهد گاوها در حال خرید هستند. در این صورت، احتمال از سرگیری روند صعودی افزایش می‌یابد. به این ترتیب، ممکن است قیمت به ۷۳٬۷۷۷ دلار و متعاقبا به ۸۰٬۰۰۰۰ دلار افزایش یابد.

منبع
کوین دسک

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا