رمزارز در ایران

مروری بر اتفاقات مهم در حوزه استخراج ارزهای دیجیتال در ایران (روز یکشنبه ۱۶ تیر)

اخیرا بازار استخراج ارزهای دیجیتال بسیار بحث برانگیز شده است و بسیاری معتقدند که این صنعت موجب تشدید مصرف برق شده است. وزارت نیرو نیز اعلام کرد تعرفه مصرف برق را به هیئت دولت اعلام کرده است و تعرفه در خصوص ماینینگ ارز دیجیتال و بیت کوین در دست بررسی است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

در حال حاضر ماینینگ هیچ تعرفه و قانونی ندارد و بسیاری از افرادی که به فعالیت در این حوزه مشغول می باشند با بلاتکلیفی عظیمی مواجه شده اند. از طرفی قانونی برای این کار وجود ندارد، از طرف دیگر تمام دستگاه های ماینینگی که شناسایی شوند ضبط می شوند و افراد فعال در این حوزه خلافکار اعلام می شود.

در ادامه به پاره ای از اخبار مهم در زمینه کشف و ضبط دستگاه های ماینینگ که امروز رخ داد و همچنین سخنان سخنگوی صنعت برق می پردازیم:

کشف 2 مزرعه “بیت کوین” در کرمانشاه

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه از کشف دو مزرعه استخراج ارز دیجیتال (بیت کوین) و ۱۲۶ دستگاه استخراج به ارزش یازده میلیارد ریال خبر داد.

به گزارش ایسنا، سردار علی اکبر جاویدان اظهار کرد: به دنبال اطلاع پلیس آگاهی استان مبنی بر وجود دو مزرعه استخراج ارز دیجیتال، کاراگاهان رسیدگی به موضوع را در دستور کار قرار دادند.

وی ادامه داد: در تحقیقات گسترده پلیس آگاهی کرمانشاه، هر دو مزرعه شناسایی و ۱۲۶ ماینر (دستگاه استخراج ارز دیجیتال) کشف شد.

کشف ۲۷۷ دستگاه استخراج بیت کوین در آذربایجان شرقی

رئیس پلیس آگاهی آذربایجان‌شرقی گفت: طی چند روز اخیر ۲۷۷ دستگاه استخراج بیت کوین در استان کشف و تحویل دستگاه قضائی شده است و ما همچنان به طور جدی با این قضیه مبارزه می‌کنیم.

به گزارش ایسنا، صابر عباس زاده در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: دستگاه‌های استخراج بیت کوین غیرقانونی و قاچاق هستند. متأسفانه برخی متوجه غیرقانونی بودن این دستگاه‌ها نیستند،

rig-mining ریگ ماینینگ

۹۲ دستگاه تولید ارز دیجیتال در آبادان پلمب شدند

رئیس اداره برق آبادان گفت: ۹۲ دستگاه تولید ارز دیجیتال در یک واحد تولیدی مستقر در شهرک صنعتی آبادان کشف و پلمب شدند.

احسان ثابتی یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در این کارگاه تولید ارز دیجیتال ۹۲ دستگاه ماینر از برق یارانه‌ای صنعتی استفاده می‌کرد که باعث مصرف بیش از اندازه برق شده است.

وی افزود: در حالی که به دلیل افزایش بیش از حد دمای هوا اهالی منطقه برای تأمین برق شهروندان زمان ساعت کار اداره ها کاهش یافته است متأسفانه برخی با استفاده از برق یارانه‌ای صنعتی اقدام به تولید ارز دیجیتال با استفاده از برق کرده‌اند.

۱۵ مکان استخراج ارز دیجیتالی در زنجان کشف شد

به گزارش ایرنا، ۱۵ مکان در زنجان که برای استخراج ارز دیجیتالی (بیت کوین) فعالیت می کردند، کشف و برای کنترل مصرف برق اقدامات لازم انجام شد، این مطلب را مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان گفت.

علیرضا علیزاده روز یکشنبه در جلسه شورای حفاظت از منابع آبی استان زنجان افزود: یکی از این واحد ها که عمدتاً در مکان های راکد از جمله مرغداری‌ها و گاوداری‌ها فعالیت می کرد، چهار میلیارد ریال هزینه برق داشت که به واحد تجاری تبدیل و ۱۲ میلیارد ریال هزینه دریافت کردیم.

این مسئول یادآور شد: به غیر از دو یا سه مورد که شبکه برق در ساعات پیک مصرف به وضعیت زرد درآمد مابقی اوقات همواره وضعیت مصرف استان استاندارد بوده و مشکلی تاکنون در توزیع برق نداشته ایم.

قانونی برای استخراج ارز دیجیتالی تصویب نشده است

طبق گزارش ایرنا استاندار زنجان گفت: تا زمانی که قانونی برای استخراج ارز دیجیتالی تصویب نشده، مسئولان استانی برای تعادل بخشی مصرف برق به ویژه در ساعت پیک مصرف با مکان‌های استخراج بیت کوین (ارز دیجیتالی) برخورد کنند.

فتح الله حقیقی روز یکشنبه در شورای حفاظت از منابع آب استان زنجان افزود: متولیان با همکاری و تحقیق از سایر استان‌هایی که این موضوع در آنها نیز رخ داده نسبت به مقابله با مسئله استخراج ارز دیجیتال اقدام کرده و آن را کنترل کنند.

حقیقی اظهار داشت: طبق آمار زنجان هم اکنون دومین استان پر مصرف کشور در حوزه برق است و این موضوع باید جهت کاهش، مدیریت و توازن بخشی به مصرف برق در اولویت نخست مدیران برق استان قرار گیرد.

استفاده از برق یارانه‌ای برای تولید بیت‌کوین حکم قاچاق دارد

رئیس کمیته ارتباطات کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه همه مردم در درآمد بیت‌کوین حاصل از برق دولتی سهم دارند، یارانه برق را منجر به افزایش کشش به سمت این ارز دانست.

به گزارش «همشهری آنلاین»؛ رمضانعلی سبحانی‌فر رئیس کمیته ارتباطات کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش مصرف برق در کشور برای تولید بیت‌کوین اظهار کرد: متاسفانه مجلس هنوز در این زمینه ورود نکرده است و قاعدتا کمیسیون انرژی باید در این حوزه وارد شود زیرا مصرف بالای انرژی یکی از موارد مرتبط با بیت‌کوین است.

وی اشاره کرد: از کشورهای خارجی خیلی‌ها علاقه‌مند به سفر به ایران برای سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین هستند، زیرا برق نسبت به سایر کشورها در ایران ارزان است. به صورت غیررسمی شاهد هستیم در زیرپله‌ها یا سوله‌هایی خاص از برق جهت تولید بیت‌کوین استفاده می‌کنند و حتی گاهی شاهد هستیم به صورت رایگان و یا با قیمت بسیار اندک از برق برای تولید بیت‌کوین استفاده می‌کنند.

باید برای صنعت ماینینگ و فعالیت ماینرهای رمز ارز نسبت به تعیین تعرفه خاص برق اقدام کند تا از یارانه‌های دولتی در بخش انرژی سوءاستفاده نشود.

تعرفه برق رمزارز‌ها، معادل برق صادراتی

تعرفه پیشنهادی وزارت نیرو برای استخراج ارز‌های دیجیتالی، متناسب با تعرفه برق صادراتی است.

مصطفی رجبی مشهدی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: مراکز تولید رمز ارز‌ها انرژی زیادی برای پردازش و خنک کردن پردازنده‌ها صرف می‌کنند تا جایی که برای استخراج هر بیت کوین، برقی معادل برق مصرفی یک خانه در مدت ۲۴ سال استفاده می‌شود و لذا در صورت فعالیت غیرمجاز، بخش مهمی از این هزینه با توجه به یارانه‌ای بودن برق در کشور ما، از جیب مردم هزینه می‌شود. در ویدیو زیر سخنان این سخنگو را مشاهده می کنید:

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیر افزود: وزارت نیرو از همان ابتدای ورود ارز‌های دیجیتال، پیشنهاد خود را بعد از اخذ نظر کارشناسان به دولت فرستاد و اخیرا این موضوع در کمیسیون اقتصادی دولت مطرح شده است و بزودی با تصویب هیئت دولت، برای اجرا به وزارت نیرو ابلاغ می‌شود و این وزارتخانه آمادگی کامل دارد تا بلافاصله بعد از ابلاغ، ردیف تعرفه جدیدی برای این فعالیت تعیین کند.

وی تصریح کرد: در این آیین نامه همه موارد مرتبط پیش بینی شده است و از جمله تعرفه جدید و نحوه محاسبه برق بها و همچنین مواردی از قبیل خرید مستقیم برق از نیروگاه‌ها یا ایجاد نیروگاه اختصاصی و حتی فروش برق مازاد به دولت در این آیین نامه وجود دارد.

رجبی مشهدی افزود:

متاسفانه هم اکنون به دلیل نبود قانون مشخص، برخی از این مزارع در نقاط مختلف کشور و بخصوص نیمه شمالی آن از تعرفه‌های ارزان قیمت نظیر برق کشاورزی یا صنعتی استفاده می‌کنند و برای هر کیلو وات بین ۲۰ تا ۷۰ تومان (طبق تعرفه کشاورزی و صنعتی) پرداخت می‌کنند و از طرف دیگر، سود کلانی می‌برند تا جایی که ظرف چهار ماه، این سرمایه گذاری به توجیه اقتصادی و سود دهی می‌رسد و البته طبق آیین نامه جدید هم، این سوددهی همچنان حفظ می‌شود، اما زمان بازگشت سرمایه طولانی‌تر خواهد بود.

معاون امور اقتصادی توانیر افزود: هم اکنون وزارت نیرو به دلیل اخلال و اختلال شدید مزارع استخراج بیت کوین و رمز ارز‌ها در شبکه تولید و توزیع برق کشور، اقدام به قطع انشعاب‌های غیرمجاز برق می‌کند و تاکنون صد‌ها مورد در سطح کشور شناسایی و برخورد شده است و این برخورد‌ها ادامه دارد و از جمله در استان البرز، ۱۲۰ مزرعه استخراج رمز ارز تعطیل شده است.

وی تصریح کرد: فشاری که این مزارع به شبکه توزیع وارد می‌کند معادل یک نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی براورد شده است چراکه مصرف این بخش، بیش از ۳۰۰ مگاوات ساعت است و با توجه به رشد ۴۰ درصدی مصرف خانگی و صنعتی در فصل تابستان که معادل ۲۴ هزار مگاوات است، تولید این رمز ارز‌ها فشار شدیدی به نیروگاه‌ها و شبکه‌های تولید و توزیع برق کشور وارد می‌کند.

سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه کاری که در این بخش می‌شود، تولید ارز برای کشور است گفت: به همین دلیل، ما اعتقاد داریم که برق مصرفی این بخش باید معادل برق صادراتی در نظر گرفته شود ضمن اینکه در صورت واقعی شدن تعرفه ها، ماینر‌ها به سمت استفاده از تجهیزات جدید و کم مصرف می‌شوند چرا که در حال حاضر دستگاه‌های قدیمی این کار، ۲/۲ کیلووات ساعت برق مصرف می‌کنند درحالیکه تجهیزات جدیدتر، کم مصرف‌تر هستند و ۱/۴ کیلووات برق مصرف می‌کنند که این امر منجر به نوسازی پردازشگر‌ها و خنک کننده‌ها نیز می‌شود.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا