اخبار بیت کوینتحلیل اقتصادی

نرخ بهره آمریکا در ۵.۵٪ ثابت ماند؛ واکنش اولیه قیمت بیت کوین چه بود؟

دقایقی پیش، نتیجه نشست کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) اعلام شد و مطابق با پیش‌بینی‌ها، نرخ بهره در همان سطح ۵.۵٪ ثابت باقی ماند. تا دقایقی دیگر نیز جروم پاول (Jerome Powell)، رییس فدرال رزرو آمریکا در رابطه با وضعیت اقتصاد این کشور صحبت می‌کند و به سوالات خبرنگاران پاسخ خواهد داد.

در حال حاضر، نرخ تورم آمریکا هنوز تا هدف ۲٪ فدرال رزرو فاصله دارد و به همین خاطر ممکن است در ادامه دوباره شاهد افزایش نرخ بهره و تداوم سیاست‌های انقباضی باشیم.

فدرال رزرو برای اولین بار در ماه مارس سال ۲۰۲۲ (اسفند ۱۴۰۰) نرخ بهره را افزایش داد و از آن زمان تقریبا سیر صعودی این نرخ را ثابت نگه داشته است. در حال حاضر نرخ بهره آمریکا در بالاترین سطح ۲۲ سال اخیر قرار دارد.

نشست بعدی کمیته بازار آزاد فدرال در تاریخ ۱۳ دسامبر (۲۲ آذر) برگزار خواهد شد. پیش از جلسه امشب، ۷۴.۶٪ احتمال وجود داشت در ماه دسامبر نرخ بهره ثابت بماند. ۲۵.۲٪ هم احتمال می‌رفت نرخ بهره به ۵.۷۵٪ افزایش یابد. ۰.۲٪ نیز احتمال افزایش نرخ بهره به ۶٪ وجود داشت. بعد از جلسه، احتمال نرخ بهره ماه دسامبر به شرح زیر است:

پیش‌بینی نرخ بهره ماه دسامبر – منبع: CME Group

پس از جلسه امشب دید سرمایه‌گذاران کمی تغییر کرده است.

بیت کوین در واکنش به اعلام نرخ بهره گارد صعودی گرفته است و قیمت آن در تلاش برای تثبیت بالای سطح ۳۴۵۰۰ دلار است.

همچنین، امروز شاخص تغییرات اشتغال بخش خصوصی و غیرکشاورزی آمریکا (۱۱۳٬۰۰۰، کمتر از پیش‌بینی‌ها)، شاخص مدیران خرید یا PMI تولیدی ( ۴۶.۷ کمتر از پیش‌بینی‌ها) و شاخص فرصت‌های شغلی یا JOLTS (۹.۵۵ بیشتر از پیش‌بینی‌ها) منتشر شد.

تا دقایقی دیگر، کنفرانس مطبوعاتی جروم پاول رییس فدرال رزرو آغاز خواهد شد و به سوالات خبرنگاران در رابطه با سیاست‌های بانک مرکزی در ماه‌های پیش رو پاسخ خواهد داد. لحن سخنرانی پاول در سرنوشت نرخ بهره در ماه دسامبر بسیار مٰوثر خواهد بود. آیا آخرین افزایش نرخ بهره در ماه جولای رخ داده است یا اینکه باید در آخرین ماه سال میلادی شاهد افزایش دیگری در نرخ بهره باشیم؟

مهم‌ترین نکات سخنرانی جروم پاول که ساعت ۱۰ شب به وقت تهران آغاز می‌شود، فردا برای شما عزیزان پوشش داده خواهد شد.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا