رمزارز در ایران

قالیباف: مسئله رمزارزها در دستور کار مجلس است

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، نسبت به قرار ندادن گزارش کمیسیون متبوعش در دستور کار صحن علنی در خصوص رمزارزها انتقاد کرد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از خبرگزاری خانه ملت، محمدرضا پور ابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از قرائت نشدن گزارش این کمیسیون در خصوص بررسی‌ وضعیت صنعت استخراج رمز ارزهای جهان روا و مبادلات داخلی آن در کشور، در صحن علنی مجلس گفت:

طبق قانون گزارش‌ها باید در صحن قرائت شود اما من دلیل عدم قرائت گزارش‌ کمیسیون اقتصادی در مورد موضوع مهم رمز ارزها را متوجه نمی‌شوم چرا که قرائت این گزارش هر هفته به عقب می‌افتد لذا از رئیس و هیأت رئیسه مجلس درخواست رعایت این موضوع را دارم.

محمدباقر قالیباف رییس مجلس در پاسخ به تذکرات این نماینده توضیح داد:

 در رابطه با تبصره (۱) ماده (۴۵) آیین نامه داخلی مربوط به قرائت گزارش کمیسیون‌ها در صحن باید بگویم طبق تبصره (۱) ماده (۴۵)‌ قانون، کمیسیون‌ها می‌توانند اگر اصلاحاتی جزئی وجود دارد همراه با گزارش بیاورند اما متأسفانه رسم شده طرحی را زمینه این تبصره می‌کنند و به صحن ارائه می‌دهند، در واقع می‌خواهند مسیر ارائه طرح‌ها و لوایح را دور بزنند که ما این روند را قبول نداریم لذا اگر پیشنهادی می‌خواهد به همراه گزارش‌ها بیاید باید مسیر لوایح و طرح‌ها را طی کند.

قالیباف در پایان تأکید کرد:

مسئله رمزارزها در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار دارد و قرائت خواهد شد.

مشخص شدن جایگاه قانونی رمز ارز‌؛ نیمه دوم امسال

بر اساس گزارش خبرگزاری صدا و سیما محمدرضا پورابراهیمی با بیان اینکه موضوع رمز ارز‌ها بر روی میز کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفته است گفت:

در مجلس به دنبال آن هستیم تا جایگاه رمز ارز‌ها را در کشور قانونی کنیم تا وظایف وزارت خانه‌ها و دستگاه‌ها در این راستا تعیین تکلیف شود.

وی ادامه داد:

بانک مرکزی به عنوان تصمیم گیری در بخش رمز ارز‌ها؛ وزارت اقتصاد در راستای مبارزه با پولشویی و وزارت صمت در خصوص مجوز مزارع رمز ارز باید در این خصوص ورود پیدا کنند، همچنین وزارت نیرو در تامین برق مورد نیاز و وزارت ارتباطات در زمینه بستر مجازی آن باید تصمیمات لازم را اتخاذ کنند.

پورابراهیمی اظهار داشت‌:

مواد و احکام اولیه رمز ارز‌ها در کمیسیون اقتصادی مشخص شده است، در بخش احکام قانونی، منشاء داخلی در چارچوب ضوابط قانونی باید شکل بگیرد و با آنانی که مصارف برق غیرقانونی دارند، برخورد شود.


رییس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره رمز ارز‌های خارجی هم گفت:

چارچوب رمز ارز‌های خارجی نیز به دلیل نگرانی مردم از منابع ورود کشور و ریسک‌های زیاد آن، مشخص شده است.


پورابراهیمی اضافه کرد:

همچنین مسئولیت صرافی‌ها و رمز ارز‌ها و ارز‌های دیجیتال در این احکام اولیه در بانک مرکزی مشخص می‌شود و مجوز‌های لازم تعریف شده است و به زودی گزارش کمیسیون اقتصادی در این راستا نهایی می‌شود و برای بررسی، آن را وارد صحن علنی خواهیم کرد.

منبع
خبرگزاری خانه ملتخبرگزاری صدا و سیما

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا