رمزارز در ایران

پرونده قانون‌گذاری رمزارزها روی میز کمیسیون اقتصادی مجلس

احکام قانونی پیشنهادی مرتبط با ساماندهی وضعیت رمز ارزها در کارگروه اقتصاد دیجیتال کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بررسی می‌شود.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از خبرگزاری خانه ملت، کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در روزهای یک‌شنبه، دوشنبه و‌سه شنبه (۱۴، ۱۵ و ۱۶ شهریور ماه) جلسات خود را در مجلس شورای اسلامی برگزار می‌کنند.

بر اساس این گزارش انتخاب نمایندگان داوطلب واجد شرایط برای عضویت در هیأت مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، در اجرای تبصره(۳) ماده (۵۷) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، عضویت در کمیسیون‌های مشترک طرح‌های الزام به انتشار اطلاعات و شفافیت، عضویت در کمیسیون مشترک طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی به همراه رای گیری تقاضای اعمال ماده (۲۳۴) آیین‌نامه داخلی مجلس در خصوص مغایرت‌های قانونی در اجرای قانون چک ب) اجرای ماده (۱۱) قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان، رای‌گیری نهایی در خصوص تقاضای تحقیق و تفحص از شرکت شستا از سال ۱۳۹۲ الی ۱۳۹۹ و ادامه بررسی طرح مالیات بر عایدی سرمایه دستور کار روز یک‌شنبه کمیسیون اقتصادی مجلس است.

همچنین کارگروه بازار سرمایه جهت بررسی طرح اصلاح موادی از قانون اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران و کارگروه اقتصاد دیجیتال جهت بررسی احکام قانونی پیشنهادی مرتبط با ساماندهی وضعیت رمز ارزها در کشور روز دوشنبه هفته جاری تشکیل جلسه می‌دهند.

محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گزارش این کمیسیون درباره وضعیت استخراج رمزارزها در دستور کار پارلمان قرار دارد، گفت:

در روزهای آینده این گزارش در صحن مجلس قرائت خواهد شد.

وی ادامه داد:

پس از قرائت این گزارش براساس ماده ۴۵ آن را تبدیل به طرحی خواهیم کرد که در آن سازوکارهای جدیدی برای رمزارزها و فعالیت در این زمینه در نظر گرفته شود، سایر کشورها نیز در این زمینه ورود پیدا کرده‌اند به‌گونه‌ای که برخی از کشور‌ها ضابطه‌مندی رمزارزها را به‌طور کامل پذیرفته و برخی دیگر نیز هنوز اقدام نکرده‌اند که ما نیز باید این بازار را ضابطه‌مند کنیم.

پورابراهیمی با ابراز اینکه در طرح مجلس برای وزارت‌خانه‌های نیرو، ارتباطات، اقتصاد و بانک مرکزی تکالیفی را در جهت سامان‌دهی بازار رمزارزها تعیین خواهیم کرد، اضافه کرد:

مجلس درصدد این است صرافی‌های تخصصی در حوزه رمزارز‌ها ایجاد شود تا مبادلات در این حوزه هدفمند شود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با تأکید به اینکه بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نباید موضوع رمز ارزها را رها کنند، گفت:

سایت‌هایی که در این خصوص در حال اقدام هستند باید در چهارچوب ضوابط کشور عمل کنند که باید قوانینی در این زمینه تدوین شود.

منبع
خبرگزاری خانه ملتخبرگزاری تسنیم

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا