اخبار داخلی

روی پلت فرم های انحصاری امریکایی ها سرمایه گذاری می کنیم!

مرکز ملی فضای مجازی کشور، سید ابوالحسن فیروزآبادی در نشست شورای مرکزی سازمان نظام صنفی کشور افزود:

در مجلس نیاز به نظارت و فعالیت بیشتری است و قوانین مهمی همچون کپی رایت و مالکیت معنوی هنوز در کشور مصوب نشده و فهم مشترکی در آن وجود ندارد و ما در این زمینه تسلیم قواعد خارجی هستیم که اگر این مهم اصلاح نشود صنعت داخلی شکل نگرفته و رشد نخواهیم داشت.

وی گفت:

سازمان نظام صنفی با پشتوانه اعضای خود می تواند در این حوزه تعیین استراتژی کند و یک نظام رصد داشته باشد که در چه حوزه هایی نیاز است که وارد شویم و با چالاکی و همگرایی می توان با همراهی دولت و ملت و بخش خصوصی مشکلات را رفع کرد.

فیروزآبادی با بیان این که سازمان نظام صنفی می تواند اتاق فکر تشکیل دهد و مرکز ملی فضای مجازی آمادگی دارد تا یکی از اعضای آن باشد، افزود:

ما فاقد مدل اقتصادی مناسب هستیم و در حوزه تعرفه گذاری یک مدل ناقض در کشور وجود دارد در حوزه هایی همچون خرید و فروش محتوا هنوز مدل اقتصادی نداریم و اندازه بازار حوزه فضای مجازی یک چهارم ظرفیت آن است که باید اصلاح شود.

وی گفت:

دنیا از هاستینگ فیزیکال عبور کرده و از خدمات ابری به سمت وب مبتنی بر بلاک چین حرکت می کند که این مقدمه ای بر حذف حکومت ها بوده و از مسائل مهم آینده است و ما نمی توانیم نسبت به آن بی تفاوت باشیم.

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور گفت:

باید نسبت به تحولات حوزه فضای مجازی در آینده هوشیار و در برابر مسائل روز این تکنولوژی فعال باشیم. کثرت، تنوع و پیچیدگی فضای مجازی بسیار زیاد بوده و تحولات این حوزه سریع است اما کشور در برابر آن مکانیزم، چالاکی و مقاومت لازم را نداشته و هنوز با وجود پایان نسل و دوره بعضی از این تحولات نتوانستیم رفتار متناسب با آن را با نگاه به آینده داشته باشیم.

رییس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به اهمیت حکمرانی و اقتصاد فضای مجازی تاکید کرد:

در سال های اخیر ۶ شرکت برتر دنیا در حوزه ICT بودند و این در حالی است که این شرکت ها همه آمریکایی هستند و انحصار جهانی در اختیار آنهاست. شرکت های بزرگ سایبری آمریکا به سمتی حرکت می کنند که حکومت ها و اختیارات ملی کوچک شوند و یک نظام ذی نفع شکل بگیرد که در این نظام شرکت های آمریکایی حکومت می کنند که نمونه آن شرکت ICANN است که تمامی اعضای موثر آن آمریکایی هستند و مابقی اعضا غیر آمریکایی و فقط نقش مشورتی دارند.

فیروزآبادی با بیان این که گوگل نیز هر هفته یک شرکت در حوزه های نرم افزار، سخت افزار، تلکام و سرویس ها خریداری می کند، گفت:

برای حمایت از استارتاپ ها و شر کت های دانش بنیان کوچک نیاز است تا در مرحله نخست شرکت های بزرگ در حوزه فضای مجازی در کشور شکل بگیرند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت:

حوزه ICT پاردایم حاکم اقتصادی و تکنولوژیکی دنیاست اما در کشور این حوزه متولی مشخصی ندارد و ما در حکمرانی فضای مجازی هنوز در وب ۲ هستیم و صرفا در حوزه فیزیکالی اقداماتی صورت گرفته است و در مسایل مهمی همچون اقتصاد دیجیتال متولی نداریم.

وی افزود:

پیش از این حوزه ICT به دو شاخه مهم سخت افزار و نرم افزار تقسیم می شد اما در حال حاضر حوزه پلت فرم هم تعریف می شود که در انحصار تعداد کمی شرکت آمریکایی است و تکنولوژی ها بر روی این لایه قرار می گیرند که این می تواند برای ما نیز فرصتی باشد. بر همین اساس شورای عالی فضای مجازی در تدوین سند نظامات شبکه ملی اطلاعات به این حوزه توجه ویژه کرده و در آن تاکید شده که برای آن سرمایه گذاری کنیم.

 

منبع
itmen

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا