روحانی: یکی از راه های تضعیف دلار آمریکا بهره گیری از رمزارز هاست

رئیس‌جمهوری روز گذشته در اجلاس سران جنبش عدم تعهد در باکو تاکید کرد که سلطه‌ آمریکا بر نظام مالی بین‌المللی این فرصت را در اختیار آمریکا قرار داده تا طی دهه‌های گذشته و به‌ویژه در سال‌های اخیر، بکرات از دلار برای اعمال فشار سیاسی بر کشورهای مستقل، که عمدتا از اعضای جنبش عدم تعهد هستند، سوء استفاده کند و با اعمال تحریم‌های مختلف، دسترسی کشورها به سیستم مالی بین‌المللی را محدود کند. روحانی اعلام کرد:

این اقدامات در تعارض مستقیم با حقوق و آزادی‌های مشروع ملت‌های مستقل است و جنبش عدم تعهد می‌تواند گام‌های مهمی برای بی‌اثرکردن این ابزار بردارد.

 

حسن روحانی در سخنرانی خود در این اجلاس راه خارج‌کردن این ابزار شوم از دست رژیم خودخواه و مستبد آمریکا را پایبندی بین‌المللی به الزاماتِ پایداری اقتصادی، توسعه روابط تجاری بر پایه پیمان‌های پولی دو و چندجانبه، به‌کارگیری ابتکارات مستقل در حوزه‌ خدمات بانکی و توسعه‌ بهره‌گیری از رمزارزها خواند و ادامه داد:

البته این مسیر باید با رعایت قواعد بین‌المللی در حوزه مبارزه با پول‌شویی و تامین مالی تروریسم طی شود. بسیاری از کشورهای عضو جنبش، از جمله ایران، این مهم را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

 

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، روحانی در بخش دیگری از این سخنرانی با تاکید بر اینکه جنبش عدم تعهد به پشتوانه‌ جمعیت فراوان و قلمرو وسیع و با توجه به آرای خود در مجامع بین‌المللی، می‌تواند قطب جدیدی از قدرت را در جهان چندقطبی آینده پایه‌گذاری کند، اظهار کرد:

نیل به این هدف، نیازمند درک واقعیت‌های جدید منطقه‌ای و بین‌المللی و به‌کارگیری ابزارها و امکاناتِ نوینِ جهانِ امروز است.

 

روحانی گفت:

با فروپاشی نظام دوقطبی در عرصه‌ بین‌المللی،ایالات متحده تلاش کرد با شعار نظم نوین جهانی، یک نظام تک‌قطبی و سلطه‌گرایانه‌ را به اتکای قدرت نظامی و اقتصادی و رسانه‌ای خود بر جهان تحمیل کند. در مقابل، جنبش عدم‌تعهد تلاش مشترک خود را جهت مقابله با یک‌جانبه‌گرایی در نظام بین‌المللی متمرکز کرد. رئیس‌جمهوری با بیان اینکه ابزارهایی که آمریکا برای تحقق نظام تک‌قطبی به‌کار گرفت، عمدتا به ضد آن تبدیل شد. در عرصه‌اقتصاد، توسعه‌ تجارت آزاد در جهان عملا زمینه را برای رشد کشورهای درحال‌توسعه و ظهور قدرت‌های جدید اقتصادی و تکنولوژیک در جهان فراهم کرد؛ به‌گونه‌ای‌که امروزه، هژمونی آمریکا را در عرصه اقتصاد و تکنولوژی به‌طور جدی به چالش کشیده است.

 


منبع دنیای اقتصاد
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

جدید ترین قدیمی ترین محبوب ترین
رضا رضایی

به امید خدا روحانی کوین میاد رقیب سرسخت بیت کوین می شه😅😅

رسول

سلام
رمزارزها و بین کوین نابودکننده صنعت و اقتصاد کشور است. برخی کارخانه ها و کارگاه های تولیدی، تولید را رها کرده و مشغول کار با رمزارزها و بین کوین هستند. کار بسیار غلط این دولت، تأیید این کار ضدّ تولید و ضدّ رونق اقتصادی است. بین کوین پول نیست.

پدارم جوان

گیرم که اصلا امریکا نابود بشه
که چی ؟

MC Morgan

لاکن طوری نشود وقتی بحث تمرکز زدایی مالی مطرح می‌شود، برای دیگران نسخه بپیچیم و خود موانعی در این مسیر ایجاد نماییم.