سرمایه گذاریمقالات

آیا بیت کوین همانند طلا یک دارایی و سرمایه گذاری امن است؟

سرمایه گذاران به تدریج درحال متوجه شدن این موضوع می‌باشند که چرا بیت‌کوین به وجود آمده است؟ بیت کوین طلای دیجیتال است که هنگامی که سایر دارایی ها درگیر شوخی های سطحی و بی معنا بوده اند ظهور یافت. اتریوم نیز به داستان خود دست یافته است و اکنون به یک “پول” تبدیل شده است. از طرف دیگر هیچکس نمی‌داند که XRP چه چیزی است.

اگر بیت کوین همان طلای دیجیتال باشد، پس باید یک مکان امنی برای دوران بحرانی باشد. هر تفکری مبنی بر اینکه بیت کوین یک مکان امن است طی ۱۰ روز گذشته متزلزل شده و به شرایط بحرانی سال ۲۰۱۸ دچار شده است.

سوال مطرح شده این است که آیا بیت کوین می‌تواند به یک مکان امن تبدیل شود؟ به زودی این موضوع را خواهیم فهمید. بیت کوین که طی بحران اقتصادی جهانی گذشته به وجود آمده است هنوز شاهد بحران اقتصادی نبوده است. در وایت پیپر بخش تحقیقاتی کوین دسک به اسم “آیا بیت کوین مکانی امن است؟” به نظریه هایی پیرامون نحوه عملکرد بیت‌کوین در بحران اقتصاد کلان پرداخته می‌شود و معیارهایی ارائه می‌شود که می‌تواند برای سنجش پاسخ بیت‌کوین مورد استفاده قرار گیرد. در این مقاله به چند مورد از این معیارها خواهیم پرداخت.

مقایسه بیت کوین و طلا

به بعضی از افراد که مراجعه کنید ممکن است نمودار بیت کوین در کنار نمودار طلا را به شما نشان دهند و به شباهت نمودارها اشاره کنند. این افراد را نادیده بگیرید.

قیمت بیت کوین از اوایل سال ۲۰۱۵ تاکنون هرگز ارتباط مستقیم یا غیرمستقیم با طلا نشان نداده است. در بلندمدت این ارتباط حتی کمتر هم می‌شود.

مقایسه بیت کوین و طلا
مقایسه بیت کوین و طلا

مقایسه بیت کوین و یوان

امن بودن بیت‌کوین بستگی به افراد دارد. این ارز دیجیتال ممکن است برای شرکت های سرمایه گذاری یک دارایی پر خطر و برای مردمی که گرفتار بحران ارزی می‌باشند یک دارایی کم خطر باشد. پذیرش بیت‌کوین در ونزوئلا مثالی از مورد دوم است.

پذیرش بیت‌کوین در کشور چین یک سنجش دیگر است. کشور چین دارای کنترل ارز استبدادی و اقتصاد پرنوسان است. جمعیت و ثروت کلی کشور چین چندین برابر کشور ونزوئلا می‌باشد. بنابراین تاثیر بالقوه آن بر روی قیمت بیت‌کوین بسیار بیشتر است.

در پنج سال گذشته شاهد چندین دوره مهم و چشمگیر ارتباط قوی دلار آمریکا-یوان چین و بیت‌کوین بودیم. بدین ترتیب هنگامی که ارزش یوان در برابر دلار کاهش یافته است، قیمت دلاری بیت‌کوین با افزایش مواجه شده است. این موضوع می‌تواند شاخص مثبت برای کسانی باشد که امیدوارند بحران یوان بتواند تقاضا برای بیت کوین را افزایش دهد.

مقایسه بیت کوین و یوان
مقایسه بیت کوین و یوان

مقایسه بیت کوین با اتریوم و بیت کوین با XRP

بیت‌کوین تنها ارز دیجیتالی است که حتی افراد منطقی نیز می‌توانند آن را یک سرمایه گذاری امن در نظر بگیرند. سایر دارایی های دیجیتال نیز ممکن است مجاب کننده باشند، اما مشخصا در خصوص چشم انداز پذیرش آینده، سرمایه گذاری های پرخطری می‌باشند زیرا سال ها طول می‌کشد تا مشخص شود که سرمایه گذاری ایمنی می‌باشند یا خیر. اگر بیت‌کوین در صدد تبدیل شدن به دارایی کم خطر می‌باشد، سود و برگشت مالی این ارز دیجیتال باید از سایر دارایی های کریپتو جدا شود.

مقایسه بیت کوین با اتریوم
مقایسه بیت کوین با اتریوم
مقایسه بیت کوین با XRP
مقایسه بیت کوین با XRP

در مقایسه با اتر و XRP، سود بیت‌کوین مشخصا ارتباط قوی تر و مستقیمی با گذشت زمان ایجاد کرده است.

نتیجه گیری

این مقاله در صدد بیان این موضوع نمی‌باشد که بیت‌کوین دارای قابل اعتماد و ایمنی نیست. مشخصا در حال حاضر چنین دارایی نمی‌باشد اما این موضوع بدان معنا نیست که در روند نزولی بعدی یا پس از آن، بیت‌کوین به دارایی کم خطر تبدیل نخواهد شد. حتی جروم پاول نیز متوجه این نکته شده است و گفته است که بیت‌کوین یک ذخیره ارزش احتکاری می‌باشد. سرمایه گذاران بیت‌کوین آن را احتکار می‌کنند تا به ذخیره ارزش تبدیل شود.

مشخص کردن این موضوع که آیا بیت‌کوین به سمت تحقق این نکته پیش می‌رود یا خیر بسیار دشوار است. نوسان بیت‌کوین و معاملات شبانه روزی آن باعث می‌شود تمام اقدامات برای ارتباط دادن سود روزانه آن به سایر دارایی ها بی اثر شود. برای این مقاله از میانگین متحرک ۳۰ روزه استفاده و ارتباط ۹۰ روزه را اندازه گیری کردیم. نتایج عمدتا مشابه با سودهای ۳۰ روزه ای بود که در وایت پیپر کوین دسک استفاده شده است. هم چنین مطابق با نتایجی است که با استفاده از سود هفتگی به دست آوردیم.

در وایت پیپر کوین دسک به بررسی اطلاعات مختلف از افزایش ارزش ارزهای سنتی تا حضور بیت‌کوین در بازارهای نوظهور و هم چنین رفتار دارندگان بلندمدت بیت‌کوین پرداخته شده است. این اطلاعات از طریق ثبت زمانی مالکیت در بلاک چین بیت‌کوین رصد و پیگیری شده است.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا