اخبار بیت کوین

اصلاح قیمت بیت کوین تا کجا ادامه دارد؟ آیا حمایت ۶۴,۰۰۰ دلار حفظ می‌شود؟

بر اساس کلاسترهای بالای ۷۱,۶۰۰ دلار بیت کوین، قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال می‌تواند در مسیر اصلاح بیشتری قرار داشته باشد. اما قیمت بیت کوین قبل از شروع فاز پارابولیک خود تا کجا پایین خواهد آمد؟

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

کلاسترهای بالای ۷۱,۶۰۰ دلار قیمت بیت کوین از احتمال اصلاح بیشتر خبر می‌دهند

به گزارش میهن بلاکچین، کلاسترهای فعلی بیت‌ کوین به تمایل خوشه‌بندی قیمت‌ این دارایی در نزدیکی اعداد گرد اشاره دارد. به گفته رکت کپیتال (Rekt Capital)، تحلیلگر معروف، کلاستری برای قیمت BTC ‌در نزدیکی محدوده ۷۱,۶۰۰ دلار تشکیل شده که احتمالا نشان‌دهنده پرایس اکشن نزولی ‌بیشتری است.

این تحلیلگر در پست روز گذشته خود در X ‌نوشت:

زمانی که بیت کوین کلاسترهایی از قیمت را در نزدیکی مقاومت بالایی محدوده خود در ۷۱,۶۰۰ دلار تشکیل می‌دهد یعنی باید آماده کاهش قیمت به سطوح پایین‌تر این محدوده باشیم.

نمودار یک روزه BTC/USD، منبع: Rekt Capital
نمودار یک روزه BTC/USD، منبع: Rekt Capital

قیمت بیت کوین در تاریخ ۷ ژوئن (۱۸ خرداد) به سقف محدوده خود در ۷۱,۹۴۹ دلار رسید و در ادامه به مرز ۶۵,۳۹۳ دلاری فعلی سقوط کرد. بر اساس داده‌های صرافی بیت‌استمپ (Bitstamp)، قیمت اولین ارز دیجیتال جهان در تایم فریم هفتگی ۵.۷٪ کاهش یافته است.

نمودار یک روزه BTC/USD،  منبع: TradingView
نمودار یک روزه BTC/USD، منبع: TradingView

آخرین سقوط قیمت به زیر ۶۴,۰۰۰ دلار قبل از از سرگیری ‌رالی؟

به گفته رکت کپیتال، ممکن است قبل از شروع «فاز پارابولیک» چرخه صعودی به جهت یک تنظیم مجدد سالم‌، قیمت بیت کوین به کمتر از ۶۴,۰۰۰ دلار اصلاح شود.

ممکن است بگویید که بیت‌ کوین قبلا گپ‌های روزانه CME را با ۶۴,۰۰۰ دلار (رنگ آبی) و ۶۲,۵۰۰ دلار (رنگ نارنجی) پر کرده است. با این حال، بیت کوین به تست مجدد هر دوی آن‌ها بسیار نزدیک است.

نمودار یک روزه BTC CME FUTURES، منبع: Rekt Capital
نمودار یک روزه BTC CME FUTURES، منبع: Rekt Capital

به گفته تایتان آو کریپتو (Titan of Crypto)، تریدر محبوب، آرایش تکنیکال قیمت در نمودار ماهانه نشان می‌دهد که بیت کوین می‌تواند به زیر ۶۰,۰۰۰ دلار سقوط کند. وی در پست ۱۶ ژوئن (۲۷ خرداد) خود در X نوشت:

اکنون بسیاری از مردم به الگوی شوتینگ استار در نمودار ۲ ماهه توجه می‌کنند. با این حال، نمودار ۳ ماهه نیز مهم است و من فکر می‌کنم که کندل آن ‌بهتر به نظر می‌رسد. تایم فریم‌های بالاتر مهم‌تر هستند. سطح ۵۸,۸۰۰ دلار را تا ۱ جولای (۱۱ تیر) زیر نظر داشته باشید.

نمودار ماهانه بیت کوین، منبع: Titan of Crypto
نمودار ماهانه بیت کوین، منبع: Titan of Crypto

‌شاخص قدرت نسبی (RSI) بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت BTC ممکن است قبل از از سرگیری یک لگ صعودی دیگر، نیاز به اصلاح بیشتری داشته باشد.

RSI بیت کوین روز گذشته در سطح ۴۱ قرار داشت که نشان می‌دهد این دارایی دیجیتال به قیمت منصفانه‌ای معامله می‌شود. با این حال، RSI بیت کوین در آخرین اصلاح بزرگ قیمت در ۱ می (۱۲ اردیبهشت) به سطح ۳۳ سقوط کرد. در آن زمان قیمت بیت کوین تا ۵۶,۶۰۰ دلار کاهش یافت و سپس حرکت صعودی خود را از سر گرفت.

سطوح لیکوئیدیشن بیت کوین نیز نشان می‌دهند که قیمت از حمایت قابل‌توجهی در مرز ۶۴,۵۰۰ دلار برخوردار است. داده‌های کوین‌گلس (Coinglass) نشان می‌دهند که حرکت بالقوه بیت کوین به زیر این سطح می‌تواند بیش از ۵۲۰ میلیون دلار پوزیشن خرید اهرمی را لیکوئید کند.

نقشه لیکوئیدیشن بیت کوین در صرافی‌ها، منبع: Coinglass
نقشه لیکوئیدیشن بیت کوین در صرافی‌ها، منبع: Coinglass

با این حال، بهای تمام شده برای هولدرهای کوتاه‌مدت (STH) یا کسانی که بیت کوین را تا ۱۵۵ روز نگه می‌دارند، نشان می‌دهد که بیت‌ کوین می‌تواند در بالاتر از مرز ۶۲,۲۰۰ دلار تثبیت شود.

داده‌های کریپتوکوانت (CryptoQuant) هم خبر از آن می‌دهند که قیمت تحقق‌یافته (Realized Price) بیت کوین برای STH‌ها ۶۲,۲۰۰ دلار است.

از آنجایی که STH‌ها هولدرهای ریسک‌پذیرتری برای بیت کوین هستند، قیمت تحقق‌یافته آن‌ها می‌تواند حمایت مهم بعدی را برای این ارز دیجیتال نشان دهد.

دلیل اصلاح امروز بیت کوین چه بود؟

قیمت بیت کوین برای دومین بار در سه روز اخیر به زیر ۶۶,۰۰۰ دلار سقوط کرد که رگه‌هایی از جریان خروجی گسترده ‌صندوق‌های قابل معامله ‌در بورس (ETF) بیت کوین طی هفته گذشته در آن دیده می‌شد.

اصلاح بیت‌ کوین پس از دوره‌ای از رکود قیمت انجام شده که طی آن ‌شاهد ریزش این ارز دیجیتال تا ۶۵,۰۰۰ دلار در ۱۴ ژوئن (۲۵ خرداد) بودیم. چیزی که با جریان‌ سرمایه منفی ETFها همراه شد. با ادامه این روند نزولی، در ادامه به عوامل احتمالی موثر بر کاهش قیمت امروز بیت کوین نگاهی خواهیم داشت.

خروجی هفتگی ‌ETF بیت کوین در مجموع به ۶۲۱ میلیون دلار رسید

طبق گزارش روز گذشته کوین‌شرز (CoinShares)، هفته گذشته ‌چرخه پنج هفته‌ای ورود سرمایه به محصولات سرمایه‌گذاری کریپتویی پایان یافت و سرمایه‌گذاران تقریباً ۶۰۰ میلیون دلار از این محصولات برداشت کردند.

این گزارش خاطرنشان کرد که موضع هاوکیش FOMC احتمالاً باعث خروج گسترده سرمایه از دارایی‌های دیجیتال در هفته گذشته شده است.

منبع: جیمز باترفیل
منبع: جیمز باترفیل

این شرکت مدیریت دارایی‌های کریپتویی این جریان‌ خروجی بزرگ را به کاهش اخیر قیمت‌ رمزارزها نسبت داد که ناشی از داده‌های ترکیبی اقتصاد کلان از ایالات متحده و لحن هاوکیش بیانیه کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) بود. حالا احتمال کاهش نرخ‌ بهره فدرال رزرو ‌به تنها یک بار در سال جاری کاهش یافته است، چیزی که در ابتدای سال چهار بار عنوان شده بود.

جریانات هفتگی دارایی‌ها، منبع: CoinShares
جریانات هفتگی دارایی‌ها، منبع: CoinShares

داده‌های سرمایه‌گذاران فارساید (Farside) نیز این اطلاعات را تأیید می‌کنند و نشان می‌دهند که ETFهای بیت‌ کوین در هفته منتهی به ۱۴ ژوئن (۲۵ خرداد) دارای خروجی خالص ۵۸۰ میلیون دلاری بوده‌اند.

جدول زیر نشان می دهد که ETF‌های بیت کوین در چهار روز از پنج روز معاملاتی هفته گذشته جریان خروجی داشته‌اند.

جدول جریانات ETF اسپات بیت کوین، منبع: فارساید
جدول جریانات ETF اسپات بیت کوین، منبع: فارساید

خروج سرمایه زیاد از محصولات سرمایه‌گذاری بیت کوین نشان‌دهنده کاهش علاقه سرمایه‌گذاران به این محصولات است که بر قیمت بیت کوین نیز تاثیر می‌گذارد.

آیا این سرمایه وارد آلت کوین‌ها می‌شود؟

کوین‌شرز در گزارش خود به «جریان ورودی طیف گسترده‌ای از آلت‌ کوین‌ها‌» در هفته گذشته اشاره کرد و گفت که که ورودی خالص آن‌ها به ۲۰.۱ میلیون دلار رسیده است. برجسته‌ترین این آلت‌ کوین‌ها‌ اتریوم، لیدو دائو (LIDO) و XRP بودند که به ترتیب ۱۳ میلیون دلار، ۲ میلیون دلار و ۱ میلیون دلار سرمایه دریافت کردند.

به این ترتیب، تعدادی از آلت‌ کوین‌های با مارکت کپ بزرگ در هفته گذشته عملکرد بهتری نسبت به بیت‌ کوین داشته‌اند. این آلت کوین‌ها توسط XRP و تون کوین (TON) رهبری می‌شدند که طبق داده‌های کوین‌مارکت‌کپ (CoinMarketCap)، در هفت روز گذشته ۴٪ و ۱۱٪ رشد کرده‌اند.

اگرچه قیمت بیت کوین در مدت زمان مشابه ۵.۶٪ ‌کاهش یافت، اما در همان دوره از اکثر آلت‌ کوین‌ها از جمله سولانا و بی‌ان‌بی بهتر عمل کرده است.

در زمان انتشار این خبر، مارکت کپ بازار کریپتو (به استثنای بیت کوین) در حدود ۱.۰۳۴ تریلیون دلار قرار دارد که ۴۰٪ ‌نسبت به سقف ۱.۷۰۷ تریلیون دلاری آن که در نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) به دست آمده بود کمتر است.

کل مارکت کپ آلت کوین‌ها، منبع: TradingView
کل مارکت کپ آلت کوین‌ها، منبع: TradingView

مستاش (Mustache)، تحلیل‌گر مستقل و کاربر X متوجه این احتمالات صعودی برای آلت‌ کوین‌ها شد و گفت که ریزش فعلی، TOTAL2 را «در فاز تست مجدد قبل از رشد» قرار می‌دهد.

این تحلیلگر در مقایسه ‌با چرخه ۲۰۲۰ نمودار زیر را به اشتراک گذاشت:

اندیکاتور سوپرترند (SuperTrend) سیگنال خرید را در نمودار سه هفته‌ای صادر کرده و بیت کوین در بالاتر از ۱۰ EMA معامله می‌شود. یک شکست صعودی هم از کانال گوسین وجود دارد.

در این شرایط نمی‌توان دیدگاه نزولی داشت.

نمودار ۳ هفته‌ای BTC/USD، منبع: ماستش
نمودار ۳ هفته‌ای BTC/USD، منبع: ماستش

با این حال، داده های کوین‌مارکت‌کپ نشان می‌دهد که دامیننس بیت کوین بالای ۵۶٪ ‌است. علاوه بر این، شاخص ‌آلت سیزن که توسط مرکز بلاکچین (Blockchain Center) ارائه می‌شود هم به ۲۰٪ کاهش یافته و این یعنی فصل آلت کوین‌ها هنوز شروع نشده است.

شاخص ‌آلت سیزن، منبع: مرکز بلاک چین
شاخص ‌آلت سیزن، منبع: مرکز بلاک چین

مرکز بلاکچین می‌گوید که فصل آلت کوین‌ها تنها زمانی آغاز می‌شود که «۷۵٪ ‌از ۵۰ آلت کوین برتر در فصل گذشته (۹۰ روز) عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین داشته باشند.»

قیمت بیت کوین در مسیر صعودی خود با مقاومت سختی روبرو می‌شود

از منظر تکنیکال، کاهش امروز قیمت بیت کوین بخشی از یک تلاش بی‌سرانجام برای رشد بیشتر پس از تست مقاومت کلیدی خود از سقف‌ قبلی ۶۹,۰۰۰ دلار است. این مانع در ۱۱ هفته گذشته ‌قیمت BTC را زیر خود نگه داشته است.

طبق داده‌های مدل In/Out of the Money Around Price (IOMAP)، این سطح در محدوده قیمتی ۶۸,۲۲۳ دلار و ۶۸,۹۰۰ دلار قرار دارد و پیش از این حدود ۷۰۰,۱۳۰ بیت کوین توسط حدود ۱.۴۱ میلیون آدرس در این محدوده خریداری شده است.

هر‌گونه تلاشی برای افزایش قیمت به بالاتر از این منطقه، به طور مداوم با فشار فروش سنگینی از سوی خریداران ‌این گروه مواجه می‌شود که احتمالاً هدف آن‌ها سر به سر شدن با قیمت خرید اولیه است.

نمودار IOMAP بیت کوین، منبع: IntoTheBlock
نمودار IOMAP بیت کوین، منبع: IntoTheBlock

نمودار IOMAP نشان می‌دهد که قیمت بیت کوین در مسیر ریکاوری با مقاومت قابل‌توجهی روبرو خواهد شد، در حالی که از حمایت قوی‌تری در مسیر نزولی بهره می‌برد.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا