اخبار بیت کوین

آیا قیمت بیت کوین دستکاری شده است؟ بررسی دلایل عدم رشد BTC

صندوق‌های ETF اسپات بیت کوین در آمریکا شاهد ورودی سرمایه تاریخی بوده‌اند و این امر برای ۱۷ روز متوالی ادامه داشته است. در روز سه‌شنبه، این ETF‌ها بالغ بر ۸۸۶.۶ میلیون دلار ورودی‌ دریافت کردند و این دومین روز بزرگ ETFها از زمان آغاز به کار آن‌ها بوده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، روز گذشته نیز روز مهمی بود و شاهد ورودی ۴۸۸.۱ میلیون دلاری، با مشارکت قابل‌توجه بازیگران نهادی بزرگ مانند فیدلیتی (Fidelity) – ۲۲۰.۶ میلیون دلار -، بلک‌راک (Blackrock) – ۱۵۵.۱ میلیون دلار – و آرک (Ark) – ۷۱.۴ میلیون دلار – بودیم. علی‌رغم این تزریق‌ سرمایه سنگین، قیمت بیت‌ کوین واکنش نسبتاً ضعیفی از خود نشان داده ‌و از ابتدای هفته از ۶۸,۰۰۰ دلار به ۷۱,۰۰۰ دلار رسیده است.

حرکت خاموش قیمت در مواجهه با جریانات ورودی قابل‌توجه ETFها بسیاری از فعالان بازار و تحلیلگران را متحیر کرده است. به طور معمول، انتظار می‌رود چنین ورودی‌هایی فشار صعودی قوی‌تری بر قیمت بیت کوین وارد کنند. با این حال، عوامل متقابل دیگری هم ممکن است وارد بازی شده باشند.

چرا قیمت بیت کوین بالاتر نمی‌رود؟

کینگ فیشر (Kingfisher)، پلتفرم تجزیه و تحلیل معاملات کریپتو، طی پستی در X توضیحات خود را ارائه کرد و گفت که استراتژی معاملات انتقالی (Carry Trade) ممکن است بر تحرکات قیمت تأثیر بگذارد. این شرکت در تجزیه و تحلیل خود گفت:

‌ورودی ETFهای بیت کوین آنقدر که انتظار داشتید روی قیمت تأثیری نداشته است؟ چنین چیزی ممکن است به دلیل معاملات انتقالی باشد، یعنی معاملات آتی شورت + خرید اسپات یا ETF بیت کوین.

معاملات انتقالی در این بحث شامل شورت گرفتن در معاملات آتی بیت کوین و همزمان خرید ‌اسپات بیت کوین یا‌ ETF آن می‌شود. این استراتژی می‌تواند از معامله‌گر در برابر نوسانات احتمالی قیمت ‌محافظت کند و به او با استفاده از اختلافات بین قیمت‌های آتی و قیمت‌های اسپات سود برساند.

JJ the Janitor مکانیزم این استراتژی را بیشتر توضیح داد. او با استفاده از رفتارهایی که در نمودارهای ترمینال پاندا تجسم شده، تشابهاتی را ترسیم کرد و توضیح داد:

معامله‌گران بزرگ قراردادهای آتی را می‌فروشند تا قیمت بیت کوین را پایین بیاورند و با قیمت‌های پایین‌تری خرید کنند. هنگامی که آن‌ها برای افزایش قیمت آماده می‌شوند، پوزیشن‌های شورت خود را می‌بندند و یک همبستگی معکوس با سود باز واقعی ایجاد می‌کنند.

اظهارات او به دستکاری استراتژیک بازار اشاره دارد که اگرچه قانونی است، اما یک سری سؤالات اخلاقی ‌در مورد عدالت بازار ایجاد می‌کند. او در توییت بعدی خود، «دستکاری بازار یا استراتژی سرمایه‌گذاری هوشمندانه… این دو چه تفاوتی با هم دارند؟»، با زیر سوال بردن پیامدهای اخلاقی چنین استراتژی‌هایی، روایت بازار را به چالش می‌کشد.

مطرح شدن این مباحث جامعه ارزهای دیجیتال را کنجکاو کرده است. کاربری در X با نام صحرا از اجرای عملی معاملات انتقالی انتقاد کرد و گفت:

معاملات انتقالی به طور معمول فاندینگ ریت (Funding Rate) را کاهش می‌دهند. خرید اسپات بیت کوین و نگه داشتن آن در برابر قراردادهای پرپچوال باید در تئوری، فاندینگ ریت پرپچوال را کاهش دهد چرا که قیمت پرپچوال از قیمت اسپات عقب می‌ماند. اگرچه چنین چیزی منطقی است، اما فاندینگ ریت فعلی بسیار پایین است که به نظر من، نمی‌تواند معاملات انتقالی را ارزشمند کند.

این اظهار نظرها به پیچیدگی‌های معاملات انتقالی اشاره می‌کند، جایی که نتایج مورد انتظار مانند کاهش فاندینگ ریت با وضعیت قابل مشاهده بازار همسو نمی‌شوند و این امر بدان معناست که نیروهای دیگری هم احتمالاً بر بازار تأثیر می‌گذارند.

کینگ فیشر به شک و تردیدهای صحرا پاسخ داد و این ناهنجاری را تأیید کرد:

اگرچه فاندینگ ریت نسبتاً مثبت باقی مانده، اما حرف تو درست است. یعنی در حالی که یک معامله انتقالی می‌تواند در جریان باشد، اما نیروی غالب ‌بازار نیست. عوامل دیگر، مانند احساسات صعودی یا فشار‌ خرید هم ممکن است فشار نزولی مورد انتظار بر فاندینگ ریت را خنثی کند.

منبع
نیوز بی تی سی

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا