اخبار خارجی

هارد فورک استانبول اختلاف نظراتی را در جامعه اتریوم به وجود آورد!

هاردفورک استانبول اتریوم از زمان معرفی خود در سال ۲۰۱۸، بحث های زیادی را ایجاد کرده است و اکنون، یک روز پس از عرضه آن، این بحث ها هم چنان ادامه دارد.

طی یک سال گذشته که استانبول معرفی شده است، چندین کمپین پیرامون این به روزرسانی ایجاد شده است، به طوری که بعضی از افراد معتقدند که استانبول اولین قدم در راستای مقیاس پذیری واقعی اتریوم است، در حالی که سایر افراد پیش بینی کرده اند که این به روزرسانی می‌تواند باعث از کار افتادن چندین قرارداد هوشمند شود و این موضوع، غیرقابل قبول است.

استانبول، به روزرسانی برای بعضی از افراد

به روزرسانی شبکه که از بلاک ۹,۰۶۹,۰۰۰ فعال شده است، چندین تغییر در نحوه عملکرد اتریوم ایجاد می‌کند. مثال هایی از این تغییرات شامل تنظیم هزینه های چندین کد عملیاتی، امکان پذیر ساختن قابلیت مشارکت و همکاری بین اتریوم و زی کش، بهبود عملکرد کلی و آماده سازی بخشی از شبکه برای تغییر به اجماع گواه اثبات سهام است.

به منظور بهره مندی از این تغییرات، ماینرها و اپراتور نودهای اتریوم باید کلاینت های خود را به روزرسانی کنند. هاردفورک استانبول ۶ پروپوزال بهبود اتریوم (EIP) را به شرح زیر پیاده سازی می‌کند:

  • پروپوزال EIP-152: مقرون به صرفه تر کردن BLAKE2b
  • پروپوزال EIP-1108: کاهش هزینه گس alt_bn128
  • پروپوزال EIP-1344: پیاده سازی کد عملیاتی ChainID
  • پروپوزال EIP-1884: افزایش هزینه گس برای کدهای عملیاتی با حجم زیاد به منظور جلوگیری از حملات اسپم
  • پروپوزال EIP-2028: کاهش هزینه گس اطلاعات تراکنش ها، بهبود کارایی تراکنش هایی که از SNARK و STARK های دانش صفر استفاده می‌کنند
  • پروپوزال EIP-2200: پیاده سازی ارزیابی گس برای عملیات SSTORE

اگرچه به نظر می‌رسد این به روزرسانی ها، نکات خوبی باشند اما در ماه های اخیر بحث های بسیار زیادی را ایجاد کرده اند، زیرا پیش بینی می‌شود که استانبول باعث از کار افتادن ۶۸۰ قرارداد هوشمند آراگون شود. در صورت بروز این شرایط، توسعه های استفاده کننده از آراگون ضربه شدیدی خواهند خورد و تیم این پروژه متن باز به شعار جدیدی نیاز خواهد داشت، زیرا شعار “ایجاد سازمان های غیرقابل توقف” دیگر کاربردی ندارد.

زنجیره جانبی شبکه کایبر نیز تحت تاثیر این به روزرسانی قرار خواهد گرفت و تبادل توکن برای کاربران این شبکه گران تر خواهد شد. علاوه بر این موضوع، EIP-1884 از نسخه های قبلی پشتیبانی نمی‌کند و بسیاری از برنامه های غیرمتمرکز که از این کدهای عملیاتی جدید استفاده می‌کنند باید کاملا تغییر کنند.

شرایط کنونی شبکه

در حال حاضر طبق گزارش اترنودز (Ethernodes)، تقریبا ۱۵ درصد نودهای اتریوم، به روزرسانی استانبول را انجام نداده‌اند. اگرچه این گزارش نشان می‌دهد که بخش عمده ای از شبکه به روزرسانی استانبول را پذیرفته اند، اما نگرانی هایی در سراسر شبکه های اجتماعی وجود دارد که اتریوم از آنچه که در ابتدا طراحی شده بود در حال متمرکزتر شدن است.

علاوه بر این، هنگامی که پریتی (Parity) به عنوان یکی از کلاینت های محبوب اتریوم اعلام کرد که کاربران این کلاینت قبل از به روزرسانی به هاردفورک استانبول باید پچ اضطراری را اعمال کنند، نگرانی ها را تشدید کرد. این موضوعی بسیار مهم است زیرا پریتی تقریبا ۲۳ درصد شبکه را در اختیار دارد و یک پچ با اهداف مشکوک یا کدهای نامناسب می‌تواند باعث تفکیک زنجیره یا ایجاد دوبار خرج کردن شود.

اگرچه این پچ برای افزودن EIP-1344 به کاربران شبکه اصلی طراحی شده بود، اما این نکته که پچ مورد نظر در آخرین دقایق عرضه شده است، بیانگر عملکرد ضعیف توسعه دهندگان در خصوص ادعای “سریعترین و پیشرفته ترین کلاینت اتریوم” است. مدیرعامل OpenRelay در خصوص این موضوع گفت که عرضه یک نسخه اضطراری بر کنترل کیفیت ضعیف پریتی تاکید می‌کند و وابستگی جامعه اتریوم به پریتی نگران کننده است.

علیرغم نگرانی های موجود پیرامون استانبول، چندین صرافی نظیر بایننس، کوین بیس و کراکن این به روزرسانی را انجام داده اند و چندین صرافی دیگر نظیر پولونیکس برنامه های خود برای پشتیبانی از این هاردفورک اعلام کرده اند. با وجود اینکه اکثر صرافی های محبوب اتریوم این به روزرسانی را انجام داده اند، به نظر می‌رسد که اکثر کاربران اتریوم مجبور به پذیرش این هاردفورک خواهند بود.

منبع
beincrypto

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا