اخبار اتریوم

حمایت بنیانگذاران لیدو از رقیب آیگن لیر؛ چرا لیدو از پروتکل سیمبیوتیک حمایت می‌کند؟

گزارشی که به تازگی منتشر شده نشان می‌دهد کنستانتین لوماشوک (Konstantin Lomashuk) و واسیلی شاپوالوف (Vasiliy Shapovalov)، بنیانگذاران لیدو (Lido)، یکی از بزرگترین پروتکل‌های لیکویید استیکینگ اتریوم در پروژه سیمبیوتیک (Symbiotic)، یکی از رقبای اصلی پروتکل استیکینگ مجدد آیگن لیر (EigenLayer) سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از منابع آشنا با این موضوع، بنیانگذاران پروتکل لیدو از طریق صندوق سایبر فاند (Cyber Fund) در پروتکل سیمبیوتیک سرمایه‌گذاری کرده‌اند. به نظر می‌رسد این حمایت مالی به دلیل رشد چشمگیر پروتکل آیگن لیر در مدت زمان کم فعالیت خود و تهدید جایگاه لیدو در اکوسیستم دیفای اتریوم رخ داده باشد.

حمایت بنیانگذاران لیدو و شرکت پارادایم از سیمبیوتیک

علاوه بر بنیانگذاران لیدو، شرکت پارادایم (Paradigm)، یکی از بزرگترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر نیز در پروتکل سیمبیوتیک سرمایه‌گذاری کرده‌ است. شایان ذکر است پارادایم یکی از سرمایه‌گذاران اصلی لیدو محسوب می‌شود.

بر اساس این گزارش، شرکت پارادایم در ابتدا تمایل داشته تا در پروژه سیمبیوتیک سرمایه‌گذاری کند اما بنیانگذاران این پروتکل پیشنهاد آنها را رد کرده و در عوض پیشنهاد شرکت اندرسن هورویتز (Andreessen Horowitz) را برای سرمایه‌گذاری پذیرفته‌اند.

لیدو از زمان آغاز به کار خود در اکتبر ۲۰۲۰ به یکی از بزرگترین پروتکل‌ها در صنعت دیفای تبدیل شده است. کاربران در پروتکل لیدو می‌توانند ضمن به اشتراک‌گذاشتن توکن‌های اتر خود، با توکن stETH دریافتی در سایر پروتکل‌ها سرمایه‌گذاری کنند و سود بیشتری کسب کنند.

لیدو در این مدت آنقدر محبوب شده که اکنون بزرگترین پروتکل در اکوسیستم دیفای شبکه اتریوم محسوب می‌شود. بر اساس داده‌های دیفای لاما، در حال حاضر ارزش کل قفل‌شده پروتکل لیدو ۲۷.۲۸ میلیارد دلار است.

در همین حال، آیگن لیر با ۱۴.۲۹ میلیارد دلار ارزش کل قفل شده دومین پروتکل بزرگ دیفای اتریوم محسوب می‌شود. نکته قابل توجه این است که تنها چند ماه از فعالیت آیگن لیر می‌گذرد و بسیاری معتقدند این پروتکل می‌تواند در ادامه، جایگاه لیدو را تصاحب کند.

سیمبیوتیک و آیگن لیر چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

سیمبیوتیک پروتکلی بدون نیاز به مجوز خواهد بود و مکانیسمی منعطف را برای شبکه‌های غیرمتمرکز و نودهای آنها فراهم خواهد کرد. این پروتکل، راهی برای برنامه‌های غیرمتمرکز یا AVSها فراهم می‌کند تا با کمک یکدیگر امنیت خود را تامین کنند. همچنین کاربران می‌توانند توکن‌هایی که در سایر پروتکل‌ها استیک کردند را در این پروتکل مجددا استیک کرده و به امنیت AVSها کمک کنند.

برخلاف آیگن لیر، پروتکل سیمبیوتیک به کاربران این امکان را می‌دهد تا هر دارایی مبتنی بر استاندارد توکنی ERC-20 اتریوم را مستقیما سپرده‌گذاری کنند. این یعنی سیمبیوتیک مستقیما از stETH و هزاران توکن ERC-20 دیگر پشتیبانی خواهد کرد.

در سمت مقابل، آیگن لیر در حال حاضر از خود اتریوم، چند توکن LST و توکن حاکمیتی EIGEN پشتیبانی می‌کند. البته سیمبیوتیک از استیکینگ اتریوم پشتیبانی نخواهد کرد. در عوض به کاربران این امکان را می‌دهد تا توکن‌هایی که آیگن لیر از آنها پشتیبانی نمی‌کند را سپرده‌گذاری کنند.

به گفته برخی از منابع، پروتکل سیمبیوتیک قرار است تا پایان سال ۲۰۲۴ رسما راه‌اندازی شود.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا