تحلیل تکنیکال

در صورت کاهش قیمت بیت کوین چه فاکتورهایی می‌توانند از سقوط بیشتر جلوگیری کنند؟

قیمت بیت کوین امروز مجددا دچار کاهش شد و اکنون در ناحیه ۲۷,۴۰۰ دلار قرار دارد. در این مطلب به حمایت‌های مختلفی که می‌توانند مانع از ریزش بیشتر قیمت BTC شوند، می‌پردازیم.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، بیت کوین به عنوان مهم‌ترین رمزارز بازار کریپتو همواره روند قیمتی بازار را مشخص کرده است. در حال حاضر قیمت بیت کوین حدود ۶۰٪ نسبت به اوج تاریخی خود در ماه نوامبر ۲۰۲۱، کاهش یافته است. در این مطلب به ۳ حمایت مهم در ادامه راه بیت کوین می‌پردازیم:

۱- ارزش کل بازار رمزارزها (مارکت کپ): تحلیلگری با نام جاستین بنت (Justin Bennett) در رشته توییتی به بررسی وضعیت مارکت‌کپ بازار رمزارزها پرداخت. مطابق نظر این تحلیلگر ناحیه روانی ۱ تریلیون دلار در سال ۲۰۲۱ نقش تثبیت‌کننده بازار را برعهده داشته است و بیشترین حجم معاملاتی در حوالی آن اتفاق افتاده است.

نمودار ارزش کل بازار رمزارزها منبع: تریدینگ ویو (
نمودار ارزش کل بازار رمزارزها منبع: تریدینگ ویو

در حال حاضر مارکت‌کپ در حدود ۱.۱ تریلیون دلار قرار دارد و تنها ۱۰٪ با این ناحیه فاصله دارد. ضمن اینکه باید توجه داشته باشیم که آلت‌ کوین‌ها معمولا با سرعت ۱.۵ تا ۲ برابر درصد ریزش بیت‌کوین، دچار کاهش قیمت می‌شوند. در حال حاضر دامیننس بیت کوین حدود ۴۵.۵٪ است. بنابرین می‌توان پیش‌بینی کرد با ریزش حدود ۷٪ از قیمت بیت کوین، ارزش کل بازار رمزارزها به مرز ۱ تریلیون دلار کاهش پیدا خواهد کرد.

این در حالی است که در تایم فریم روزانه نمودار ارزش کل بازار رمزارزها به تازگی الگوی مثلث متقارن خود را به سمت پایین شکسته است و انتظار کاهش بیشتر از آن می‌رود.

نمودار روزانه ارزش کل بازار رمزارزها منبع: تریدینگ ویو
نمودار روزانه ارزش کل بازار رمزارزها منبع: تریدینگ ویو

۲- میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای و کاست بیسیس: میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای بیت کوین، همواره نقش حمایتی را برای این رمزارز ایفا کرده است. کاربری در توییتر با به اشتراک گذاشتن نمودار زیر نوشت که قیمت بیت کوین به ندرت به زیر این حمایت (خط سبز) سر زده است و معمولا کف قیمتی خود را در نزدیکی نمودار کاست بیسیس (خط قرمز) پیدا کرده است. Cost Basis میانگین تجمعی قیمت خرید هولدرهای بلندمدت بیت کوین است. در حال حاضر کاست بیسیس در نزدیکی ۲۳,۸۰۰ دلار و میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای در نزدیکی ۲۲,۰۰۰ دلار قرار دارد.

نمودار قیمت بیت کوین منبع: توییتر
نمودار قیمت بیت کوین منبع: توییتر

اما پلن‌بی تحلیلگر مشهور بیت کوین در این رابطه تصویر زیر را به اشتراک گذاشت. نمودار زیر مربوط به سهم (به درصد) بیت کوین‌هایی از عرضه کل است که نسبت به قیمت خرید خود در ضرر قرار دارند. روش خواندن این نمودار بدین صورت است که در قیمت‌های مختلف بیت کوین، رنگ نمودار گویای میزان درصد بیت کوین‌های در ضرر رفته است. مطابق این نمودار روندهای نزولی قیمت بیت کوین با رنگ قرمز شروع می‌شوند و با رنگ آبی به پایان می‌رسند. البته در دوره‌های گذشته معمولا پس از رسیدن به رنگ آبی، مدتی طول کشیده است تا روند نزولی به پایان برسد و در این فاز ریزش‌های عمیق قیمتی اتفاق افتاده است.

نمودار درصد بیت کوین‌های در ضرر رفته منبع: توییتر
نمودار درصد بیت کوین‌های در ضرر رفته منبع: توییتر

۳- تسلیم شدن ماینرها: نمودار زیر موسوم به هش‌ریبون (Hash Ribbon) بیت کوین در پلتفرم گلسنود است. مطابق این نمودار، زمان‌هایی که نوار قرمز رنگ بر روی نمودار ظاهر می‌شود به فاز کپیتولاسیون یا تسلیم ماینرها نام‌گذاری می‌شود. این فاز بدین معنی است که درآمد ناشی از استخراج بیت کوین برای ماینرها کمتر از هزینه برق مصرفی آن‌ها شده است و تداوم آن باعث خاموش کردن دستگاه‌های استخراج از سمت ماینرها می‌شود. همان‌طور که از نمودار مشخص است معمولا ظاهر شدن این نوار قرمز منجر به افزایش قیمت بیت کوین و در نتیجه افزایش سودآوری استخراج بیت کوین می‌شود. از تاریخ ۷ ژوئن (۱۷ خرداد) مجددا این نوار قرمز ظاهر شده است.

نمودار هش‌ریبون بیت کوین منبع: گلسنود
نمودار هش‌ریبون بیت کوین منبع: گلسنود

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا