اخبار بیت کوین

هشدار مارکوس تیلن در مورد اصلاح قابل توجه قیمت بیت کوین؛ نظر بازار تا قبل از هاوینگ چیست؟

مارکوس تیلن (Markus Thielen)، بنیانگذار شرکت 10x Research، در پی افزایش سود اوراق خزانه‌داری آمریکا در مورد قیمت بیت کوین و دارایی‌های ریسکی از جمله سهام، موضعی نزولی گرفته و به مشتریان شرکت خود هشدار داده است. اما با این اوصاف، وضعیت معامله‌گران حرفه‌ای و نهنگ‌های بیت کوین در آیتانه هاوینگ چگونه است؟ آیا آن‌ها هم با مارکوس تیان هم نظرند؟

به گزارش میهن بلاکچین، با کمتر شدن احتمال کاهش نرخ بهره فدرال رزرو و افزایش بازده اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا، روند صعودی ارزهای دیجیتال و بازار سهام تضعیف شده است. از طرفی جریان ورودی به ETFهای اسپات بیت کوین هم کاهش قابل توجهی داشته است. با توجه به این موارد، مارکوس تیلن تحلیلگری که پایین‌ترین سطح بیت کوین در نوامبر ۲۰۲۲ و ATH جدید آن قبل از هاوینگ را پیش‌بینی کرده بود، در مورد دارایی‌های ریسکی از جمله سهام فناوری و ارزهای دیجیتال دیدگاه نزولی پیدا کرده است.

هشدار مارکوس تیلن به مشتریان 10X Research

روز سه شنبه، تیلن در یادداشتی به مشتریان شرکت خود گفت:

نگرانی فزاینده ما این است که دارایی‌های ریسکی (سهام و ارزهای دیجیتال) در آستانه یک اصلاح قیمت قابل توجه هستند. محرک اولیه برای این اصلاح، تورم پایدار است که به صورت غیرمنتظره عمل می‌کند. با توجه به اینکه بازار اوراق قرضه با سر رسید بلند مدت (Bond) اکنون کمتر از سه کاهش نرخ بهره را پیش‌بینی می‌کند و بازده اوراق ۱۰ ساله خزانه از ۴.۵۰٪ فراتر رفته، ممکن است به نقطه اوج مهمی برای دارایی‌های ریسکی رسیده باشیم.

وی در ادامه افزود:

ما تمام سهام فناوری خود را دیشب فروختیم زیرا نزدک بسیار ضعیف معامله می‌شود و به بازده بالاتر اوراق قرضه واکنش نشان داده است. ما فقط چند ارز دیجیتال با اعتبار بالا را در اختیار داریم. به طور کلی، موضع ما در مورد دارایی‌های ریسکی (سهام + ارز دیجیتال) نزولی است.

داده‌های CMEGroup نشان می‌دهد که معامله‌گران اخیرا کاهش ۰.۲۵٪ نرخ بهره فدرال رزرو در سال جاری را از شش مرتبه در ابتدای سال به کمتر از سه مرتبه کاهش داده‌اند. دلیل آن هم تورم چسبنده ایالات متحده و بازار کار و اقتصاد انعطاف‌پذیر آن است که باعث شده بازدهی اوراق ۱۰ ساله خزانه‌داری با ۰.۴٪ افزایش به ۴.۶۱٪ در این ماه برسد که بالاترین میزان از نوامبر ۲۰۲۳ است. این افزایش شدید که نرخ بدون ریسک نامیده می‌شود، جذابیت سرمایه‌گذاری در دارایی‌های پر ریسک مانند سهام فناوری و ارزهای دیجیتال را کاهش داده است.

تیلن خاطرنشان کرد:

بخش اعظم افزایش قیمت بیت کوین در سال‌های ۲۰۲۳/۲۰۲۴ ناشی از انتظارات کاهش نرخ بهره بود و این موضوع اکنون به طور جدی با چالش مواجه شده است.

از زمان تایید ETFهای اسپات بیت کوین نیز نزدیک به ۱۲ میلیارد دلار به این صندوق‌های سرمایه‌گذاری سرازیر شده است. با این حال، بیشتر جریان‌‌های ورودی در سه ماهه گذشته اتفاق افتاد و باعث افزایش قدرت ارز دیجیتال شد و تقاضا برای آن‌ها در این ماه کاهش یافته است. به این ترتیب، میانگین ۵ روزه خالص ورودی به ETFهای اسپات به صفر رسیده است.

جریان ورود سرمایه به ETFهای بیت کوین
جریان ورود سرمایه به ETFهای بیت کوین؛ منبع: 10x Research

وی در این باره توضیح داد:

پس از فروکش کردن هیجانات اولیه، جریان‌های ورودی به ETFها به پایان می‌رسد، مگر اینکه قیمت‌ها به افزایش خود ادامه دهند که البته از اوایل مارس رخ نداده است. با کاهش ۲ تا ۱۷٪، این سرمایه‌گذاران ممکن است کنار بکشند.

برخی از تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند این اصلاح قیمت پس از اتمام هیجانات در مورد هاوینگ بیت کوین که قرار است در ۲۰ آوریل انجام شود، سرعت بگیرد.

در بازار مشتقات چه خبر است؟

بررسی وضعیت معاملات آتی و آپشن بیت کوین نشان می‌دهد اعتماد سرمایه‌گذاران تحت تاثیر افت اخیر بیت کوین به ۶۱٬۵۰۰ دلار قرار نگرفته است.

به عنوان مثال، در بازارهای خنثی، قراردادهای آتی معمولا دارای پریمیوم ۵٪ تا ۱۰٪ هستند که بازتابی از یک دوره تسویه طولانی‌تر است. داده ها نشان می‌دهد پریمیوم سالانه برای معاملات آتی BTC تا حد زیادی تحت تاثیر اصلاح اخیر قیمت به ۶۱٬۵۰۰ دلار قرار نگرفته است، زیرا این اندیکاتور بالاتر از ۱۰٪ باقی مانده است که آستانه محدوده خنثی به سمت صعودی است.

پریمیوم سالانه معاملات آتی ۳ ماهه بیت کوین
پریمیوم سالانه معاملات آتی ۳ ماهه بیت کوین؛ منبع: Laevitas.ch

همچنین، برای ارزیابی کامل احساسات بازار، بررسی متریک اسکیو (skew) آپشن‌های بیت کوین نیز ضروری است. به طور معمول، اگر این متریک بیش از ۷٪ باشد نشان‌دهنده انتظارات برای کاهش قیمت است، در حالی که زیر ۷٪ نشان‌دهنده احساسات صعودی است.

دلتا اسکیو ۲۵٪ آپشن‌های دو ماهه بیت کوین
دلتا اسکیو ۲۵٪ آپشن‌های دو ماهه بیت کوین؛ منبع: Laevitas.ch

طی دو هفته گذشته، دلتا اسکیو ۲۵٪ آپشن‌های بیت کوین در محدوده خنثی (بین ۷- و ۷+) باقی مانده است که نشان‌دهنده تقاضای متعادل برای استراتژی‌های صعودی و نزولی است. واقعیت مهم دیگر این است که وقتی بیت کوین حمایت ۶۱٬۵۰۰ دلار را در ۱۳ آوریل (۲۵ فروردین) آزمایش کرد، هیچ نشانه‌ای مبنی بر وحشت در بازار آپشن وجود نداشت. به طور خلاصه، داده‌های بازار هیچ نگرانی قابل توجه یا کاهش خوش‌بینی سرمایه‌گذاران را نشان نمی‌دهد.

وضعیت نهنگ‌های بیت کوین چگونه است؟

علی‌رغم کاهش ورود سرمایه به ETF‌های اسپات بیت‌کوین در چهار هفته گذشته، داده‌های آنچین نشان‌دهنده انباشت قوی نهنگ‌های بیت‌کوین در ماه گذشته است.

طبق داده‌های سنتیمنت (Santiment)، نهنگ‌های بیت‌کوین در طول ماه گذشته علیرغم نوسانات قیمت‌ها در حال انباشت بوده‌ و با وجود تلاطمات بازر از خود انعطاف‌پذیری نشان داده‌اند:

بر اساس داده‌های Santiment، رفتار نهنگ‌ها از اول مارس به شرح زیر است:

  • کیف پول‌هایی که بین ۱۰۰ تا ۱٬۰۰۰ بیت کوین را در خود جای داده‌اند، در مجموع ۴۳٬۴۸۹ بیت کوین انباشت کرده‌اند که مبلغی معادل ۲.۷۵ میلیارد دلار است.
  • کیف پول‌هایی با دارایی‌های بین ۱٬۰۰۰ تا ۱۰٬۰۰۰ بیت کوین، ۸۰٬۵۴۴ کوین به ارزش حدود ۵.۱۰ میلیارد دلار جمع‌آوری کرده‌اند.
  • درعین حال، کیف پول‌های حاوی ۱۰٬۰۰۰ تا ۱۰۰٬۰۰۰ بیت کوین ۹۱٬۷۳۲ کوین با ارزش کل حدود ۵.۸۰ میلیارد دلار انباشت کرده‌اند.
انباشت نهنگ‌های بیت کوین علی رغم اصلاح بازار پس از ثبت ATH جدید
انباشت نهنگ‌های بیت کوین علی رغم اصلاح بازار پس از ثبت ATH جدید؛ منبع: Santiment

معامله‌گران در بازار کریپتو مشتاقانه منتظر هاوینگ بیت کوین هستند که انتظار می‌رود در حدود ۲۰ آوریل رخ دهد. از نظر تاریخی، رویدادهای قبلی هاوینگ قیمت‌ها را افزایش داده‌اند، اما این بار تردیدهای فزاینده‌ای در مورد احتمال نتیجه مشابه وجود دارد؛ به‌ویژه که بیت‌کوین اخیرا به یک سقف تاریخی جدید رسیده است.

نظر نویسنده:

همان طور که در مطالب قبلی اشاره کردیم، با توجه به اینکه بیت کوین نتوانست الگوی مثلث متقارن در تایم فریم روزانه را به سمت بالا بشکند و از طرفی موفق به تثبیت قیمت در بالای سطح ۶۶٬۲۰۰ دلار هم نشد، احتمال یک ریزش دیگر برای قیمت بیت کوین دور از انتظار نیست. شاید این ریزش، آخرین اصلاح قیمت تا قبل از هاوینگ باشد و پس از آن می‌توان ریزش گسترده‌تری را برای قیمت متصور بود. سطوح ۵۹٬۶۰۰ دلار، ۵۷٬۲۰۰ دلار و سطح ۵۳٬۰۰۰ دلار حمایت‌های بیت کوین در این اصلاح قیمت خواهند بود. پس از آن احتمال صعود حتی فراتر از ۸۰٬۰۰۰ دلار هم وجود دارد. اما پس از وقوع هاوینگ انتظار یک ریزش گسترده را داریم که ممکن است تا محدوده‌های ۴۵٬۰۰۰ دلار هم گسترش یابد.

منبع
کوین دسک

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا