اخبار خارجی

مارک زاکربرگ ایده فیسبوک را دزدیده بود و حالا نوبت بیت کوین است!

یکی از مهم ترین اخبار حوزه کریپتوکارنسی و بلاکچین؛ ورود فیسبوک به این حوزه است. چندی پیش این کمپانی بزرگ رسما اعلام کرد که قصد دارد یک استیبل کوین روی بلاکچین اختصاصی با نام لیبرا (Libra) را روانه بازار کند تا بتوان از طریق آن تمام مبادلات مالی در بستر شبکه اجتماعی فیسبوک و اینستاگرام و واتس اپ و … را انجام داد.

اما این خبر چه برای اهالی کریپتو و چه غیر کریپتویی نیز منتشر شده است و تقریبا بیشتر مطالب این روزها حول این پروژه گردش دارد. بگذارید کمی دقیق تر بگوییم چرا به این موضوع تاکید داریم؟

تاثیر رسانه بر تصمیم گیری های جمعی و فردی

با انتشار وایت پیپر پروژه لیبرا ( Libra) ؛ تقریبا تمام رسانه های تخصصی و غیر تخصصی (حتی سرتیتر روزنامه های داخلی در ایران) این موضوع را پوشش دادند. وقتی شما از خواب بیدار می شوید و هر سایت خبری یا کانال اطلاع رسانی را که باز میکنید؛ این خبر را میبینید؛ اولین چیزی که برای شما تداعی می شود این است که حتما این پروژه می تواند تاثیر زیادی داشته باشد.

حالا تصور کنید تیترهایی مانند «بیت کوین ۲ ؛ نابودی تمام ارزهای دیجیتال با ورود فیسبوک» و …. را ببینید. قطعا این موضوع به ذهن شما خطور میکند که اتفاق بزرگی در حال رخ دادن است و حتما پیگیر خواهید شد تا اخبار این اتفاق را دنبال کنید.

جادوی رسانه؛ یکی از بهترین اصطلاحاتی است که برای این مواقع به کار برده می شود. شاید تا به حال به این موضوع دقت نکرده باشید؛ اما بیشتر تصمیماتی که شما برای زندگی خود گرفتید با جهت دهی رسانه ها بوده است و چه موافق و چه مخالف روند اتفاقاتی که میبینید رفتار کنید؛ در نهایت شما نسبت به موضوع واکنش نشان داده اید.

و حالا تصور کنید فیسبوک با دارا بودن حدود ۲.۴ میلیارد کاربر در سطح جهان و بزرگترین رسانه اجتماعی یعنی فیسبوک و اینستاگرام؛ میتواند چه تاثیری روی شما داشته باشد.

مارک زاکربرگ اول ایده فیسبوک را دزدید و حالا نوبت به بیت کوین است!

داستان ایده اولیه شبکه اجتماعی فیسبوک و پروژه جدید این تیم؛ لیبرا (Libra) ؛ از نظر بسیاری بهم شباهت هایی دارد. زمانیکه مارک زاکربرگ در سال ۲۰۰۴ فیسبوک را به دنیا عرضه کرد؛ ایده این پروژه توسط برادران دو قلوی وینکلووس در Winklevii’s HarvardConnection ثبت شده بود و بعد از شکایت های مستمر و پیگیری های برادران وینکلووس؛ دادگاه علنی برای این موضوع برگزار شد و مارک زاکربرگ متهم به پرداخت جریمه هنگفتی شد.

بعد از این اتفاق؛ زاکربرگ نتوانست ثروت؛ قدرت و تاثیرگذاری که افراد تاثیرگذار در جهان در جایگاه او داشتند؛ کسب کند. و حالا با عرضه پروژه لیبرا (Libra) ؛ به گزارش CCN؛ کمپانی بلاکچینی هدرا (Hedera) ادعا کرده که این ایده متعلق به آنها بوده و فیسبوک و زاکربرگ باز هم متهم به ایده دزدی شده است.

دنیای کریپتوکارنسی ها و بیت کوین را قبل از فیسبوکیزه شدن فراموش نکنید!

همانطور که قبل تر نیز گفتیم؛ رسانه آنلاین و دنیای اینترنت میتواند نقش بسزایی در تغییر و دستکاری تاریخ داشته باشد. فیسبوک که در حال حاضر یک غول شبکه اجتماعی محسوب می شود؛ میتواند خیلی از اطلاعات موجود را دستکاری کند و باور جدیدی از ارزهای دیجیتال و بیت کوین را به خورد مردم دهد. اگر واقعا با هدف شعار های تبلیغاتی این پروژه مثل جهانی شفاف و پر از اعتماد و … محسور این پروژه شده اید؛ فراموش نکنید بنیادی ترین هدف بلاکچین و بیت کوین فرار از متمرکز سازی و گرفتن قدرت از یک نهاد مرکزی بوده است. بیت کوین برای استفاده بدون هیچ گونه واسطه و تصمیم گیرنده مرکزی طراحی شده است و اگر واقعا به این دلیل به این دنیا علاقه مند شدید؛ متوجه میشوید که فیسبوک و ارز دیجیتالی آن فاصله زیادی با این آرمان دارد.

قطعا با عرضه استیبل کوین لیبرا (Libra) ؛ شعاع تبلیغات و تاثیر گذاری روی مردم گسترش خواهد یافت و خیلی از افکاری که به ذهن شما خطور خواهد کرد اجتناب ناپذیر خواهد بود.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا