اخبار خارجی

افزایش ۲ برابری قیمت متیک در جولای + تحلیل تکنیکال قیمت MATIC

قیمت رمزارز متیک (MATIC) توکن بومی شبکه پالیگان در ماه جولای حدود ۲ برابر شده است. در این مطلب به بررسی مقاومت‌ها و حمایت‌های قیمت این رمزارز می‌پردازیم. و همچنین ۲ سناریو صعودی و نزولی قیمت MATIC را با استفاده از امواج الیوت بررسی می‌کنیم.

به گزارش میهن بلاکچین، قیمت متیک در اوایل ماه جولای (تیر) در حوالی ۰.۴۵ دلار به سر می‌برد و از آن زمان تاکنون در فاصله کمتر از ۳ هفته حدود ۲ برابر شده است. در این بین عواملی مانند انتخاب پالیگان برای برنامه شتاب دهنده دیزنی به افزایش سرعت رشد این رمزارز کمک کرده است.

در نمودار روزانه MATIC شاهد شکل‌گیری یک خط روند صعودی از تاریخ ۱۸ ژوئن هستیم که تاکنون معتبر مانده است. قیمت متیک در تاریخ ۱۳ جولای (۲۲ تیر) موفق شد میانگین متحرک ۵۰ روزه خود را در محدوده ۰.۵۵ دلار پشت سر گذارد و اکنون این شاخص تبدیل به حمایت شده است. در ادامه متیک توانست مقاومت ۰.۶۳ دلاری را نیز با موفقیت پشت سر گذارد. از لحاظ تکنیکالی خط روند ذکرشده و این مقاومت تشکیل الگوی مثلث افزایشی را داده بودند و شکست این مثلث به سمت بالا منجر به پامپ قیمتی این رمزارز شد.

نمودار قیمت متیک تایم فریم روزانه منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت متیک تایم فریم روزانه منبع: تریدینگ ویو

دیشب همزمان با رشد بازار، قیمت MATIC تا محدوده ۰.۹۵ دلار افزایش یافت. این اتفاق موجب شد تا شاخص RSI در ناحیه اشباع خرید قرار بگیرد و خریداران قدرت کافی برای شکست مقاومت روانی ۱ دلار را حداقل در این مقطع از دست بدهند. در حال حاضر نزدیکترین حمایت متیک برابر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۰.۶۳ دلار است. در طرف مقابل هم میانگین متحرک ۱۰۰ روزه در حوالی قیمت ۱.۲۵ دلار مقاومتی قوی برای این رمزارز خواهد بود.

امواج الیوت چه می‌گویند؟

اگر نمودار قیمت متیک را در تایم فریم هفتگی بررسی کنیم؛ ۲ سناریو مختلف امواج الیوت می‌توان برای آن در نظر گرفت. در این تحلیل برای تشخیص بهتر موج‌ها از کندل‌های قیمتی هیکن آشی استفاده شده است. همچنین خطوط قرمز رنگ سطوح اصلی حمایتی و مقاومتی متیک با توجه به گذشته بازار هستند.

  • سناریو اول: نزولی

در این سناریو فرض شده است که موج ۳ صعودی بسیار بلند بوده است و تا محدوده ۲.۶۴ دلار پیش‌روی کرده است. در ادامه و بعد از موج اصلاحی شماره ۴ نمودار تا ۲.۹۲ دلار صعود کرده است و با تکمیل موج صعودی شماره پنج روند ۵ موجی صعودی به انتها رسیده است. پس از این اتفاق موج اصلاحی ABC برای متیک رخ داده است.

در این سناریو ریزش قیمت تا ۰.۳۱ دلار تنها موج A را تکمیل کرده است و افزایش قیمت اخیر موج اصلاحی برای این حرکت نزولی محسوب می‌شوند. در این حالت هنوز موج نزولی C اتفاق نیفتاده است. این موج بین تحلیلگران به بی‌رحم‌ترین موج اصلاحی در ساختار ABC معروف است و می‌تواند قیمت متیک را تا سطوح بسیار پایین‌تر کاهش دهد. این روند احتمالی در نمودار زیر با خط آبی نمایش داده شده است.

نمودار قیمت متیک تایم فریم هفتگی منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت متیک تایم فریم هفتگی منبع: تریدینگ ویو
  • سناریو دوم: صعودی

این سناریو تا انتهای موج ۲ با سناریوی قبلی مشترک است اما اختلاف آن‌ها پایان موج ۳ است. در این‌جا فرض شده که با رسیدن قیمت به ۰.۵۴ دلار موج ۳ صعودی تکمیل شده است و موج ۴ تنها اصلاح زمانی داشته است و کوتاه‌تر از سایر موج‌ها است. در این صورت قیمت ۲.۶۴ دلار پایان موج ۵ و روند صعودی بوده است و افزایش قیمت تا ۲.۹۲ دلار تنها موج اصلاحی B از روند نزولی بوده است. در بین تحلیلگران موج B در ساختار نزولی ABC به موج فریبنده مشهور است که بسیاری از معامله‌گران را به اشتباه می‌اندازد که روند صعودی هنوز به انتها نرسیده است.

در این صورت نزول قیمت متیک تا محدوده ۰.۳۱ دلار به منزله پایان موج C تلقی می‌شود که روند نزولی را به انتها می‌رساند. در این صورت کف قیمت متیک اتفاق افتاده است و اکنون در موج ۱ روند صعودی جدید به سر می‌بریم.

نمودار قیمت متیک تایم فریم هفتگی منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت متیک تایم فریم هفتگی منبع: تریدینگ ویو

در حال حاضر قیمت متیک در ناحیه ۰.۹ دلار قرار دارد.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا