اخبار خارجی

موسسه تحقیقاتی Messari: زنجیره هوشمند بایننس غیرمتمرکز نیست!

محققان موسسه تحقیقاتی Messari با اشاره به اینکه ۱۱ ولیدیتور زنجیره بایننس روزانه ولیدیتورهای Binance Smart Chain را انتخاب می‌کنند، نسبت به متمرکز بودن این شبکه هشدار دادند.

علیرغم رشد خیره‌کننده قیمت توکن BNB در سه ماه ابتدایی سال ۲۰۲۱، تحلیل‌گران در مورد متمرکز بودن اکوسیستم Binance ابراز نگرانی کردند.

رایان واتکینز محقق موسسه مساری با هدف قرار دادن ولیدیتورهای زنجیره هوشمند بایننس عنوان کرد در هر دوره مردم توسط کلاهبرداران با استفاده از راهکارهایی متمرکز برای مشکلات بلاکچین‌ها ضربه می‌بینند. او اذعان داشت:

اینفلوئنسرها در هر دوره این داستان‌ها را سر هم می‌کنند تا در نهایت آنها را بر سر تریدرهای خرد خالی کنند.

زنجیره هوشمند بایننس از اجماع POSA بهره می‌برد. در این سیستم ۲۱ ولیدیتور روزانه توسط زنجیره بایننس انتخاب می‌شود. حال خود این شبکه تنها توسط ۱۱ ولیدیتور اداره می‌شود. ولیدیتورهای BSC کوین صرافی بایننس را استیک می‌کنند.

ویلسون ویتیام محقق موسسه مساری می‌گوید: باور کردنش سخت است که ولیدیتورهای شبکه بایننس به نحوی به خود آن شبکه مرتبط نباشند. به نظر می٬رسد به یک ترتیب خاصی هر کدام از آنها بلاک‌های بعدی را تایید می‌کنند. هیچ مکانیسمی بر اساس حجم BNB استیک شده در آن دیده نمی‌شود.

ولیدیتورهای زنجیره هوشمند بایننس

او معتقد است که سرعت بالای تراکنش‌های بایننس اسمارت چین محصول متمرکز بودن آن است و نتیجه هیچ نوآوری در تکنولوژی نیست. او می‌گوید که زنجیره هوشمند بایننس (BSC) یک فورک از اتریوم با مجموعه‌ای از ولیدیتورهای متمرکز است و چیز بیشتری نیست.

اگر فکر می‌کنید که BSC در زمینه قراردادهای هوشمند به برتری رسیده است و به شبکه توافقات جهانی تبدیل می‌شود، در اشتباه محض قرار دارید.

این در حالیست که کاربری در توییتر ادعاهای ویتیام و سایرین را در مورد این زنجیره رد کرده است و کپی کردن را یک ویژگی ذاتی از خلاقیت در فناوری می‌داند. این کاربر نوشته است:

زمانیکه پای نوآوری در میان می‌آید، کپی برداری یک ویژگی خواهد بود نه یک ایراد. کپی برداری به این معنی است که این فضا ارزش وقت گذاشتن دارد و تنها یک مشخصه منحصر به فرد کافیست تا بهتر از بقیه باشد.

انتقاد محققان از زنجیره هوشمند بایننس

گزارش عملکرد موسسه Messari نشان می‌دهد که توکن BNB بهترین عملکرد را در میان ۱۰ ارز برتر از لحاظ ارزش بازار داشته است. ارزش بازار توکن صرافی بایننس در حال حاضر از ارزش بازار بانک‌های بزرگ UBS و Banco Santander بیشتر است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا