اخبار خارجی

همکاری کوالکام و متا برای تولید پردازنده‌های مناسب گجت‌های متاورس

شرکت متا (فیسبوک سابق) به تازگی از همکاری خود با شرکت کوالکام (Qualcomm) برای تولید پردازنده‌های مناسب برای گجت‌های متاورس خبر داده است. این همکاری این امکان را برای شرکت متا فراهم می‌کند تا از فناوری XR واقعیت مجازی کوالکام برای محصولات خود از جمله هدست‌های واقعیت مجازی استفاده کند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از بیت کوین نیوز، در حالی که فعالیت شرکت متا تاکنون بیشتر بر بخش نرم‌افزاری متاورس متمرکز بوده است، این شرکت اخیرا قرارداد همکاری با کوالکام، یکی از بزرگترین شرکت‌های تولید پردازنده در جهان امضا کرده تا با کمک آن، پردازنده‌ای مخصوص فعالیت‌های متاورس تولید کند.

تراشه‌های سفارشی متا از فناوری XR کوالکام، شامل واقعیت مجازی و توابع واقعیت توسعه یافته استفاده خواهند کرد. کریستیانو آمون (Cristiano Amon)، مدیرعامل کوالکام در رابطه با اهمیت این همکاری اظهار داشت:

این توافق به شرکت‌های ما اجازه می‌دهد تا بهترین دستگاه‌ها و تجربیات خود را ارائه دهند تا نحوه کار، بازی، یادگیری، ساخت و اتصال را در یک محیط متاورس تحقق یافته تغییر دهند.

دو شرکت متا و کوالکام خبر این همکاری را در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام و خاطرنشان کردند تیم مهندسان دو شرکت، برای دستیابی با اهداف مشترک در حوزه واقعیت‌ مجازی، با یکدیگر همکاری خواهند کرد. شایان ذکر است جزئیات بیشتر اعم از ارقام و هزینه‌های این قرارداد اعلام نشده است.

نسل فعلی هدست‌های واقعیت مجازی Meta Quest 2 از پردازنده اسنپ دراگون ۸۶۵ کوالکام استفاده می‌کند. این پردازنده در سال ۲۰۱۹ و مبتنی بر فناوری XR ساخته شده است. همکاری جدید شرکت متا با کوالکام به دنبال این صورت گرفته تا پردازنده‌هایی با طراحی پیشرفته‌تر در مقایسه با پردازنده‌های تلفن‌های همراه برای حوزه متاورس ساخته شود.

مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg)، مدیرعامل شرکت متا در رابطه با این همکاری اظهار داشت:

همزمان با تلاش ما برای فراهم کردن قابلیت‌ها و تجربه‌های پیشرفته‌تر برای واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، ساخت فناوری‌های تخصصی برای تامین انرژی هدست‌های واقعیت مجازی و سایر دستگاه‌ها اهمیت بیشتری پیدا کرده است. برخلاف تلفن‌های همراه، ساخت واقعیت مجازی چالش‌های جدید و چند بعدی را در محاسبات فضایی، هزینه‌ها و … به همراه دارد.

زاکربرگ خاطرنشان کرد نسل جدید هدست‌های Meta Quest از تراشه‌های جدید استفاده خواهد کرد.

علاقه شرکت کوالکام به متاورس چیز جدیدی نیست. این شرکت در ماه مارس (اسفند) یک صندوق سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیون دلاری برای متاورس راه‌اندازی کرد. به گفته مدیرعامل کوالکام، متاورس فرصتی بسیار بزرگ است و بازار جدیدی را ایجاد خواهد کرد.

منبع
news.bitcoin

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا