اخبار آلتکویناخبار اتریوماخبار بلاکچیناخبار عمومی

جریان تحریم متامسک و اپن‌سی چیست؟ چرا تراکنش‌های کاربران ایرانی در متامسک انجام نشد؟

در ساعات گذشته ارسال تراکنش‌ها در کیف پول متامسک برخی کاربران به خصوص شهروندان ایران و ونزوئلا امکان پذیر نبوده و بسیاری از گمانه‌زنی‌ها در خصوص تحریم‌ها به وجود آمده است. اما داستان متامسک و کاربران ایران چه بود؟

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، عصر پنجشنبه کاربران کشورهای ونزوئلا و ایران مشکلاتی در خصوص دسترسی به کیف پول‌های خود را گزارش داده‌اند، به طوری که هزاران کاربر اذعان داشته‌اند هیچکدام از تراکنش‌های آنها از طریق متامسک ارسال و انجام نمی‌شود.

چه گزارش‌هایی از تحریم اپن سی و متامسک منتشر شد؟

اولین موارد از عدم دسترسی کاربران در پلتفرم اپن‌سی مشاهده شد که طی آن، حساب چندین کاربر ایرانی به این پلتفرم مسدود و غیرفعال شد. اندکی بعد، کاربران کشور ونزوئلا نیز مشکلاتی در خصوص دسترسی به کیف پول متامسک خود را گزارش دادند و به دنبال آن، هزاران پیام درباره این مسأله در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

حساب توییتر Boronsor.eth در این خصوص نوشت:

نه تنها اپن‌سی، بلکه خود متامسک نیز دسترسی تمام کیف پول‌ها با آدرس IP ایران را مسدود کرده است. با این به‌روزرسانی، دسترسی کاربران ایرانی به کیف پول‌های غیرحضانتی خود قطع می‌شود. این موضوع غیرقابل قبول است.

توییت Boronsor.eth در مورد مسدود سازی کیف پول متامسک

کاربران ایرانی اپن‌سی مدعی‌ هستند که روز پنج‌شنبه، حساب آنها از بین رفته و غیرفعال شده است. این موضوع، بحث درباره تحریم‌های بین‌المللی و استفاده از پلتفرم‌های محبوب وب۳ را به همراه داشته است.

در این خصوص، Bornosor.eth در توییتر نوشته است:

امروز با این موضوع مواجه شدم که حساب اپن‌سی من بدون اطلاع یا توضیح قبلی غیرفعال و حذف شده است. گزارش‌های مشابه بسیار زیادی از هنرمندان و کلکسیونرهای ایرانی شنیده‌ام. چه اتفاقی افتاده است؟ آیا ا‌پن‌سی در حال حذف کاربران بر اساس کشور آنها است؟

توییت Bornosor.eth

کاربران بسیار زیادی در توییتر، اسکرین‌شات‌هایی منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد سابقه حساب آنها حذف شده است. کاربرانی که کلکسیون‌های معتبر و قانونی داشته‌اند نیز گزارش داده‌اند که کلکسیون آنها حذف شده و از بین رفته است.

چرا تراکنش‌های کاربران ایرانی و ونزوئلا در متامسک انجام نشد؟

متامسک به طور خلاصه در صفحه پشتیبانی خود به این مسأله پرداخته و گفت که متامسک از اینفیورا استفاده می‌کند و اینفیورا نیز به دلیل مسائل قانونی در بعضی از کشورهای تحت تحریم قضایی در دسترس نخواهد بود. کاربران هنگام استفاده از متامسک در این کشورها پیامی به شکل زیر دریافت می‌کنند که متامسک نمی‌تواند به میزبان بلاکچین خود متصل شود.

عدم اتصال متامسک به اینفیورا

 Infura، سرویس میزبانی است که توسط برخی صرافی‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات مانند برخی کیف پول‌ها، برای تعامل با شبکه اتریوم استفاده می‌شود.

یکی دیگر از کاربران توییتر به اسم L.A.R.V گفته است:

متامسک به من نگو که تو هم متمرکز شدی، من به این مشکل خوردم و خیلی از مردم ونزوئلا هم همین مشکل رو دارند.

توییت L.A.R.V

اگرچه کاربران قادر به مشاهده موجودی و سابقه تراکنش‌های خود در کیف پول متامسک هستند، اما هرگونه تلاش آنها برای تعامل با شبکه اتریوم مسدود شده است.

واکنش کاربران به جریان متامسک تا جواب مساله

ممنوعیت دسترسی به کیف پول متامسک به خشم و عصبانیت جامعه کریپتو منجر شده است و بسیاری از کاربران از عدم غیرمتمرکزسازی و استفاده آزادانه از سانسور ناامید شده‌اند.

لری سرماک (Lary Cermak) در توییتر نوشته است:

اگر متامسک و اینفیورا خواهان مسدود کردن آدرس IP کشورهایی نظیر ونزوئلا هستند، دیر یا زود قانونگذاران آنها را مجبور به سانسور کردن آدرس IP افراد می‌کنند. ما سریعا به جایگزین‌هایی نیاز داریم و امیدواریم که آلکمی (Alchemy) و سایر کیف پول‌ها چنین اقدامی انجام ندهند.

توییت لری سرماک

ادامه یافتن این مسأله بحث گسترده‌ای درباره اهمیت استفاده از وی‌پی‌ان‌های ایمن هنگام تعامل با رمزارزها و نیاز به جایگزین‌هایی مناسب برای متامسک را به وجود آورده است.

متامسک، کیف پول رمزارز تحت کنترل کانسنسیس و اینفورا، ارائه‌دهنده زیرساخت کریپتو در بلاگ مشترک در روز پنج‌شنبه بیان کردند:

متامسک و اینفورا به دلیل مسائل قانونی در کشورهای خاصی از دسترس خارج شده‌اند. کاربران این کشورها هنگام استفاده از متامسک و اینفیورا با پیام خطا مواجه خواهند شد.

این پست در ادامه به شرح زیر به‌روزرسانی شد:

کیف پول متامسک به طور پیش‌فرض از طریق اینفیورا به بلاکچین دسترسی دارد که به دلیل مسائل قانونی در کشورهای خاصی از دسترس خارج شده است.

در این پست عنوان نشده است که این کشورهای خاص شامل چه کشورهایی است.

حساب رسمی توییتر اینفورا در این خصوص نوشت:

به دنبال ایجاد تغییرات به دلیل تحریم‌های جدید از جانب آمریکا و سایر کشورها، تنظیمات موردنظر ما، به اشتباه، گسترده‌تر از آن چیزی که نیاز بود انجام شده است. این اشتباه از جانب ما بوده است و از اینکه ما را مطلع کرده‌اید قدردان شما هستیم. پس از آنکه متوجه این موضوع شدیم، سریعا آن را اصلاح کردیم و دسترسی به سرویس به حالت قبل بازگشت.

آیا خطری کاربران ایرانی متامسک را تهدید می‌کند؟

دارایی تمام کاربران در بلاکچین قرار دارد و تنها کسانی به آن دسترسی دارند که کلید خصوصی والت را در اختیار داشته باشند. متامسک تنها یک رابط است که دستورات کاربر را به بلاکچین ارسال می‌کند و اطلاعات بلاکچین را به صورتی که برای کاربر خوانا باشد به نمایش در می‌آورد.

بنابراین امکان مسدود کردن دارایی از طرف متامسک وجود ندارد. اما اینفیورا چیست؟ همانطور که می‌دانید اطلاعات بلاکچین عمومی مانند اتریوم برای همگان در دسترس است اما ممکن است برای کاربر عادی و حتی بسیاری از توسعه‌دهندگان کار با کلاینت‌ها سخت باشد. از این رو سرویس‌های میزبانی این خدمات را برای توسعه‌دهندگان مانند کیف پول‌ها و صرافی‌ها به ارمغان می‌آورند. اینفیورا (Infura) نیز یکی از این سرویس‌دهندگان است.

این ارائه دهنده خدمات اکنون تحریم‌هایی را اعمال کرده است (البته گستردگی آن فعلا مشخص نیست). بنابراین متامسک که به صورت پیش فرض از اینفیورا استفاده می‌کند نمی‌تواند برخی درخواست تراکنش‌ها از مناطق تحت تحریم را به شبکه ارسال کند. اما این موضوعات به امنیت دارایی‌ها صدمه‌ای نمی‌زند.

به علاوه همانطور که گفته شد می‌توان ارائه دهنده پیش فرض این خدمات را در کیف پول متامسک تغییر داد.

تنش‌ها برای کاربران ایرانی اوج گرفته است

در بحبوحه جنگ روسیه و اوکراین، سیاست‌گذاران به مسائل قانونی شرکت‌های کریپتو در رابطه با تحریم‌ها معطوف شده‌اند. سناتور الیزابت وارن (Elizabeth Warren) طی جلسه کمیته سنا در روز پنج‌شنبه از جروم پاول رییس فدرال رزرو پرسیده است که آیا رمزارزها می‌توانند برای دور زدن تحریم‌ها استفاده شوند یا خیر.

وی گفت:

جروم پاول رییس فدرال رزرو، مشخصا شما مسئول تحریم‌ها نیستید، اما در خصوص سیستم مالی بین‌المللی متخصص هستید. آیا در حال حاضر سایر کشورها از رمزارزها برای اجتناب از تحریم‌ها استفاده می‌کنند؟ منظور من، کشورهای کره شمالی، ایران و ونزوئلا است.

پاول پاسخ داد:

به نظرم این موضوع صحت دارد.

این اولین بار نیست که صنعت رمزارزها علیه قوانین مرتبط با تحریم‌ها بوده است. براساس گزارش پیشین میهن بلاکچین، شرکت کانسنسیس که کیف پول متامسک را در اختیار دارد، در ماه نوامبر به طور غیرمنتظره‌ای مانع از دسترسی گروهی از دانشجویان ایرانی به آکادمی کدنویسی شده بود.

منبع
cryptoslatecoindeskcoindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
21 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا