مبتدی مقالات

آیا خرید سهام شرکت مایکرواستراتژی گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری است؟

مایکل سیلور، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مایکرواستراتژی یکی از افراد تاثیرگذار در روند صعودی قیمت بیت کوین در ماه‌های اخیر بوده است. این شرکت با سرمایه‌گذاری گسترده در بیت کوین، روند جدیدی از مقبولیت اولین ارز دیجیتال در جهان را آغاز کرد. آیا خرید سهام این شرکت، گزینه اقتصادی مناسبی است؟

خبر خرید بیت کوین توسط شرکت مایکرواستراتژی اولین بار در ماه آگوست (مرداد) اعلام شد. اغلب اوقات ورود موسسات بزرگ به بیت کوین، منجر به صعود قیمت آن می‌شود. ماه‌ها طول کشید تا قیمت بیت کوین در ۱۰،۰۰۰ دلار تثبیت شود، تا اینکه در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۰ بیت کوین سقف تاریخی جدیدی را به ثبت رساند.

خریدهای دوره‌ای شرکت مایکرواستراتژی یک پیروزی بزرگ بوده است. همانطور که Saylor اخیرا در توئیت خود اشاره کرد، این شرکت تاکنون ۲.۱۸۶ میلیارد دلار برای خرید ۹۰،۸۵۹ بیت کوین هزینه کرده است. بنابراین، میانگین قیمت هر بیت کوین برای این شرکت، ۲۴،۰۶۳ دلار هزینه داشته است. بنابراین، با قیمت بیت کوین در ۲ مارس (۱۲ اسفند)، ارزش بیت کوین‌های این شرکت ۴.۴ میلیارد دلار است. سود ۲.۲ میلیارد دلاری برای دارایی موجود در ترازنامه این شرکت، که در طی ۳ سال گذشته فقط ۱ میلیارد دلار بود، سود بسیار خوبی تلقی می‌شود.

پشت پرده سهام مایکرواستراتژی

با اینکه، شرکت مایکرواستراتژی بیت کوین را در قیمت میانگین ۲۴،۰۶۳ خریداری کرده است که مصداق خرید ارزان است، این داستان برای کسانیکه سهام مایکرواستراتژی  (MSTR) را خریداری می‌کنند، متفاوت است.

در حال حاضر،‌ حجم بازار این شرکت حدود ۷.۲ میلیارد دلار است. تا ۲ مارس، بیت کوین ۲.۲ میلیارد از دارایی‌های این شرکت را شامل می‌شود. در دوره اولی که این شرکت اقدام به خرید بیت کوین کرد، حجم بازار این شرکت فقط ۱.۳ میلیارد دلار بود. این شرکت در ابتدا برای خرید تمام بیت کوین‌هایی که در اختیار دارد، چیزی حدود ۴۲۵ میلیارد دلار هزینه کرد. در ماه‌های اخیر، این شرکت مجموعا ۱.۷ میلیارد دلار اسکناس قابل تبدیل صادر کرد که اگر این اسکناس‌ها نقد شوند، می‌توانند بیش از ۲ میلیون سهم به ۱۰ میلیون سهم موجود اضافه کنند.

ترازنامه شرکت مایکرواستراتژی

با کم کردن بدهی‌ها و مخارج این شرکت از اررش بیت کوین‌ها و دیگر دارایی‌های این شرکت، مبلغ ۳.۵۷۵ میلیارد دلار بدست می‌آید. با رند کردن به عدد ۳.۶ میلیارد دلار می‌رسیم که هنوز هم فقط نیمی از حجم بازار فعلی‌اش است.

میران دارایی‌های مایکرواستراتژی

حداقل برای خریداران فعلی، ۳.۶ میلیارد دلار باقیمانده برای رسیدن به عدد ۷.۲ میلیارد دلار می‌تواند یک معجزه باشد. در غیر اینصورت، این مبلغ ۳.۶ میلیارد دلار شرطبندی روی ارزشی است که هنوز ایجاد نشده است. اینکه Michael Saylor و سایر اعضای هیئت مدیره شرکت می‌توانند کارهای خارق العاده‌ای مانند خرید مقدار زیادی بیت کوین قبل از دیگران، انجام دهند، نوعی شرطبندی است.

تاکنون،‌ این شرطبندی برای کسانیکه در زمان مناسب وارد شده بودند، سودآور بوده است. از ابتدای ماه سپتامبر، سهام مایکرواستراتژی عملکرد قبل توجهی در مقایسه با قیمت بیت کوین داشته است.

مایکرواستراتژی بیت کوین

در واقع، بحثی که اخیرا مطرح شده این است که خرید سهام مایکرواستراتژی، یکی از معدود راه‌ها برای سرمایه گذاری موسسات است؛ در غیر اینصورت، باید از ورود به بیت کوین و کسب سود از رمزارزها به دلیل مشکلات قانون گذاری منع شوند. با این حال، این یک روش بسیار گران قیمت برای انجام این کار است.

نتیجه‌گیری

در صورت کسر بدهی‌های شرکت مایکرواستراتژی دارایی بیت کوین و سایر سرمایه‌گذاری‌های این شرکت، به اندازه نصف ارزش بازار آن است. این بدان دلیل است که پرداخت ۳.۶ میلیارد دلار دیگر، برای اندوخته‌های بیت کوین شرکت مایکرواستراتژی به ارزش ۴.۴ میلیارد دلار، هر بیت کوین برای این شرکت، تقریبا ۸۸،۰۰۰ دلار قیمت خواهد داشت. این یعنی بیش از ۳ برابر ۲۴،۰۶۳ دلاری است که این شرکت طی ماه‌های گذشته به طور میانگین صرف خرید هر بیت کوین کرده است. در خاطر داشته باشید که بازده سهام مایکرواستراتژی در حال حاضر، با بازده همان سهم در گذشته یکسان نیست. بنابراین، اگر کسی سهام مایکرواستراتژی را فقط بخاطر بازدهی بیت کوین آن بخرد،‌ آن شخص (یا موسسه) تقریبا ۲ برابر برای بیت کوین پرداخت می‌کند و یک سهام با بازده خطی دریافت می‌کند.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا