مبتدی مقالات

نقش سرمایه‌گذاری موسسات در رشد بیت کوین چقدر بوده است؟

حجم بازار بیت کوین، بدون فشار نهایی از سوی موسسات، سد ۱ تریلیون دلار را شکست؛ آیا می‌توان گفت تاثیر موسسات در رشد بیت کوین بیش از حد ارزیابی شده است؟

در تاریخ بازارهای مالی، فقط چند دارایی قابل معامله وجود دارند که موفق شدند مرز ۱ تریلیون دلاری را فتح کنند. در حال حاضر، بیت کوین بین تمام دارایی‌های قابل معامله در دنیا (از جمله سهام و کالاها)، در جایگاه هشتم از نظر حجم بازار قرار دارد. طی ماه گذشته، بیت کوین با رالی صعودی خود از سهام فیس‌بوک عبور کرد و اکنون در میان ۱۰ دارایی قابل معامله در بورس، این دارایی بالاتر از سهام Tencent قرار دارد.

بیت کوین تنها یک قدم تا پیشی گرفتن از گوگل و دو قدم تا نقره فاصله دارد. با توجه با سابقه کالاهایی مانند نقره و طلا که قرن‌هاست معامله می‌شوند، سابقه بیت کوین بسیار کوتاه است؛ فقط از ژانویه ۲۰۰۹ شروع می‌شود و اینکه چیزی به جز یک پول دیجیتالی نبود. این در حالی است که سهام‌های گوگل و Tencent بیش از دو دهه و سهام‌هایی مانند مایکروسافت و اپل بیش از چهار دهه سابقه دارند.

رالی اخیر بیت کوین

قیمت بیت کوین

با تجزیه و تحلیل زمانی بیت کوین، بدیهی است که هیچ موسسه بزرگی در رشد سریع بیت کوین و لیست شدن آن بین ۱۰ دارایی برتر بازار، نقش نداشته است. Ki Young Ju مدیرعامل CryptoQuant به کوین‌تلگراف گفت:

به نظر می‌رسد قدرت خرید، بیش‌تر از طرف نهنگ‌های استیبل کوین‌ها و سرمایه گذاران خرد است، نه از طرف سرمایه گذاری نهادها و سرمایه گذاران بزرگ در آمریکا

با سه برابر شدن حجم بازار بیت کوین در عرض سه ماه، سرانجام، حجم بازار این رمز ارز در ۱۹ فوریه، موفق به فتح مرز ۱ تریلیون دلاری شد. این نقطه عطف مهم تقریبا یک سال پس از آن رخ داد که در ۱۲ مارس ۲۰۲۰ که در جامعه رمزارزها به پنجشنبه سیاه معروف است، حجم بازار این ارز کمتر از ۱۰۰ میلیارد دلار بود.

رشد بیت کوین

طبق تحقیقات Glassnode،  هفتادو هشت درصد عرضه بیت کوین در گردش نیست و فقط ۲۲ درصد آن در حال معامله شدن است؛ به این معنی که بیش‌تر نوسانات قیمتی این رمزارز ناشی از مکانیسم عرضه و تقاضا نیست و مکانیسم عرضه و تقاضا تنها تاثیر اندکی بر تغییرات قیمت بیت کوین دارد.


تاثیر فاکتورهای مارکت کپ و عرضه دارایی بر قیمت ارزهای دیجیتال چیست؟


خوشبختانه یا متاسفانه، قیمت این رمزارز بیش‌تر تحت تاثیر احساسات است و فعالیت بیش از ۶ میلیون سرمایه گذار خرد برای کریپتوها در پلتفرم معاملاتی رابین‌هود نیز گواهی بر این موضوع است.

Jay Hao مدیرعمل صرافی OKEx، ضمن تایید حضور و نفوذ کلی سرمایه گذاران نهادی (سرمایه گذاری شرکت‌ها و موسسات)، به کوین‌تلگراف گفت که ترند توئیتر می‌تواند دلیل رسیدن حجم بازار بیت کوین به ۱ تریلیون دلار باشد:

هیجان از جانب ایلان ماسک، مایکل سیلور و سناتور Cynthia Lummis، احتمالا باعث شد که بدون فشار نهایی از سوی سرمایه گذاران نهادی، حجم بازار بزرگترین رمزارز از ۱ تریلیون دلار عبور کند.

وی در ادامه افزود:

در حال حاضر، بیش‌تر اندیکاتورهای تکنیکال نشان می‌دهند که بیت کوین در مرحله اشباع خرید است، زیرا همزمان با هیجان موجود در توئیتر توسط بسیاری از سیاستمداران و مدیران عامل شرکت‌های بزرگ که از چشم‌های لیزری در عکس پروفایل استفاده کرده بودند، باعث شد بسیاری از سرمایه‌گذاران خرد اقدام به خرید بیت کوین کنند.

احتمالا در تاثیر نهادها در رشد بیت کوین مبالغه شده است

بیت کوین

Brock Pierce سرمایه گذار ریسک پذیر کریپتو، به کوین‌تلگراف گفت که به عقیده وی،‌ اگرچه موسسات با ثبت پوزیشن‌های خرید استقراضی (Long)، هنوز هم در بازار تاثیر گذارند اما حقیقتا تاثیر موسسات در رشد بیت کوین مورد مبالغه قرار گرفته است.

وی افزود:

ترکیبی از سرمایه گذاران خرد و مشارکت موسسات و دیگر فاکتورها، باعث افزایش قیمت بازارها شده است. ما امروزه شاهد خروج مقادیر زیادی بیت کوین از صرافی‌ها هستیم و همچنین اکثر ماینرها نیز قصد فروش بیت کوین را ندارند. این فاکتورها هر دو باعث کاهش عرضه و کاهش فشار فروش در بازار شده است.

علاوه بر این، همچنان که توسط Pierce و Hao بیان شد، این بیش‌تر تاثیر احساسات است که باعث جذب سرمایه گذاران خرد و درنتیجه آن باعث نوسان قیمت بیت کوین شده است.

اخیرا Ju در توئیتر خود اشاره کرد که ماینرهای بزرگ اغلب جدای از کیف پول مختص ماینینگ، دارای کیف پول‌های شخصی هستند؛ بنابراین، قدرت آنها می‌تواند بیش‌تر از آن چیزی باشد که برآورد می‌شود. وی همچنین از پیامدهای این موضوع روی قیمت بیت کوین توضیح داد:

به نظر می‌رسد، ماینرهای وابسته (نهنگ‌ها) بیت کوین‌ها را در صرافی‌ها به فروش می‌رسانند، نه از طریق معاملات OTC. آنها علاوه بر کیف پول‌های مخصوص ماینینگ، دارای کیف پول‌های شخصی هستند؛ بنابراین بهتر است به جای بررسی یک عدد مطلق، روند را بررسی کنید. جریان خروجی قابل توجه زمانی اتفاق افتاد که قیمت بیت کوین روی ۵۸،۰۰۰ دلار بود.

آیا موسسات به خرید در کف ادامه می‌دهند؟

خرید بیت کوین

بیت کوین پس از شکستن حجم بازار ۱ تریلیون دلار، به رشد خود ادامه داد و در ۲۱ فوریه به قیمت تاریخی خود یعنی ۵۸،۳۵۲ دلار دست یافت. اما روز بعد که در جامعه رمزارزها به دوشنبه خونین معروف شد، قیمت بیت کوین در فرآیند اصلاح و در کنار چندین ارز دیگر تا ۲۰ درصد کاهش یافت. در حال حاضر، بیت کوین بین ۴۵،۰۰۰ دلار و ۵۰،۰۰۰ دلار معامله می‌شود.

طی افت قیمتی اخیر، به نظر می‌رسد موسسات از این اتفاق به عنوان چراغ سبز برای خرید در کف به میزان زیاد استفاده می‌کنند. شرکت Square نیز دوباره به میزان ۳،۳۱۸ عدد بیت کوین معادل ۱۷۰ میلیون دلار خرید. این شرکت اولین بار در اکتبر ۲۰۲۰ اقدام به خرید بیت کوین کرده بود که در آن سال این شرکت به تعداد ۴،۷۰۹ بیت کوین در قیمت ۱۰،۶۱۸ دلار و به ارزش ۵۰ میلیون دلار خریداری کرد. انگیزه این شرکت برای خرید دوباره بیت کوین، می‌تواند سود ۴۰۰ درصدی باشد که این شرکت با سرمایه گذاری در دور اول کسب کرده بود.


شرکت‌های سرمایه‌گذاری چه اهدافی را برای قیمت بیت کوین در نظر دارند؟


علاوه بر شرکت Square، شرکت مایکرو استراتژی نیز به تعداد ۹،۴۵۲ بیت کوین  دیگر در قیمت ۵۲،۷۶۵ دلار به ارزش ۱ میلیارد دلار خریداری کرد. این شرکت نیز در آگوست ۲۰۲۰ به ارزش ۲۵۰ میلیون دلار از این رمزارز خریداری کرده بود.

در حال حاضر، شرکت مایکرو استرتژی بیش از ۹۰،۰۰۰ بیت کوین دارد که این میزان معادل ۶۳ درصد کل حجم بازار این شرکت است. Michael Saylor مدیرعامل شرکت مایکرو استراتژی ادعا کرد که این شرکت، بر دو استراتژی تمرکز خواهد داشت: توسعه نرم‌افزارهای تجاری و خرید و هولد کردن بیت کوین. Hao در مورد این خرید گفت:

پیشنهاد بدهی شرکت مایکرو استراتژی و خرید دور دوم ۱ میلیارد دلاری بیت کوین، بیانیه گسترده‌ای بود؛ اگرچه ما از قبل می‌دانستیم Michael Saylor طرفدار بزرگ بیت کوین است، اما موسسات برای سرمایه گذاری ترندها را دنبال نمی‌کنند، بلکه آنها منتظر اصلاح قیمت می‌مانند تا بتوانند در قیمت‌های معقول‌تری اقدام به خرید کنند. من انتظار دارم در آینده نزدیک شاهد ورود موسسات بیش‌تری به این عرصه باشیم.

David Donovan معاون اجرایی Publicis Sapient (یک شرکت در حوزه تحول دیجیتال)، در مورد عدم تنظیم مقررات به ویژه برای اینکه سرمایه گذاری در بیت کوین با ریسک و نوسان همراه است، به کوین‌تلگراف گفت:

افراد اگر در شرایط مالی مطلوبی نیستند، نباید پول خود را در بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند، زیرا هیچ تضمینی برای سرمایه‌گذاران وجود ندارد.

JPMorgan Chase جدیدترین غول مالی است که با احتیاط از پادشاه ارزهای دیجیتال حمایت می‌کند. وقتی در یادداشتی به مشتریان می‌گوید:

سرمایه‌گذاران برای دستیابی به هرگونه بهره‌وری با توجه به ریسک روی سبد خود، می‌توانند ۱ درصد از سرمایه خود را به رمزارزها اختصاص دهند.

نتیجه‌گیری

بیش‌تر افراد ممکن است این را به عنوان یک سیگنال صعودی تصور کنند، با این وجود، همچنان که قیمت بیت کوین زیر ۵۲،۰۰۰ دلار  است، به این روایت می‌افزاید که تاثیر سرمایه گذاری موسسات در بازار، در ذهن سرمایه گذاران کریپتوها، بیش از حد ارزیابی شده است. نظر شما چیست؟ آیا رشد بیت کوین مدیون ورود موسسات است یا بازار خرده فروشی؟ نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا