مبتدی مقالات

شرکت‌های سرمایه‌گذاری چه اهدافی را برای قیمت بیت کوین در نظر دارند؟

با اینکه بیت کوین برای فتح دوباره بالاترین قیمت اخیر خود، یعنی ۴۲،۰۰۰ دلار، تلاش ناموفقی داشت اما رسیدن قیمت بیت کوین به ۱۰۰،۰۰۰ دلار برای عده‌ای قابل دستیابی به‌نظر می‌رسد.

علی‌رغم فروکش کردن تب بیت کوین طی چند روز اخیر، که در حال حاضرقیمت آن در محدوده ۳۱،۰۰۰ دلار است، هنوز هم از نظر تکنیکالی سیگنال‌های قوی و همچنین سود یک‌ماهه نزدیک به ۴۰ درصد صادر می‌کند. علاوه بر این، حتی با وجود افت اخیرش که باعث ریزش این دارایی دیجیتال از محدوده ۴۲،۰۰۰ دلار به قیمت فعلی‌اش شد، هنوز هم طی ۱۲ ماه گذشته، بازدهی اولین رمزارز بازار مثبت است که نشان از رشد قیمتی ۳۰۰ درصدی است.


بررسی ۵ عامل کلیدی برای شناسایی روند قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۱


در رابطه با همین موضوع، از سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۱۹، بسیاری از فعالان بازارهای مالی، اهداف بالایی را برای قیمت بیت کوین پیش‌بینی کرده‌اند. به‌ویژه که دولت‌ها در سراسر جهان، درحال افزایش نقدینگی درقالب پخش بسته‌های حمایتی هستند، نه‌تنها باعث افزایش تورم می‌شوند، بلکه در نهایت ممکن است منجر به رکود جهانی بی‌سابقه شوند.

به‌عنوان مثال، در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۰، همزمان با افت ۳۱.۴ درصدی تولید ناخالص داخلی (که نشانگر میزان تولیدات و خدمات یک کشور است) کشورهای تراز اول جهان، اقتصاد ایالات متحده با نرخ بی‌سابقه‌ای سقوط کرد.

در پی چنین تحولاتی، ازجمله نرخ نگران‌کننده چاپ پول توسط بانک‌های مرکزی، بسیاری از صندوق‌های سرمایه‌گذاری و موسسات بانکی، علی‌رغم نوسانات بالای قیمت بیت کوین، آینده خوشی را برای این طلای دیجیتالی متصورند و آن را به‌عنوان ابزاری برای مقابله با تورم (Hedge) قلمداد می‌کنند.

قیمت بیت کوین بالاتر از ۱۰۰،۰۰۰ دلار

در اوایل سال جاری، تیم استراتژی بانک چندملیتی JPMorgan Chase به سرپرستی Nikolaos Panigirtzoglou، مدعی شد تا پایان سال ۲۰۲۱ تارگت احتمالی ۱۴۶،۰۰۰ دلار ممکن است برای قیمت بیت کوین دست‌یافتنی باشد. این ادعا حاکی از آن است که به نظر می‌رسد در درازمدت این ارز دیجیتال به عنوان کاندیدای اصلی، جایگاه طلا را از آن خود خواهد کرد.

همچنین با توجه به اطلاعات جدید منتشر شده توسط شرکت سرمایه‌گذاری Pantera Capital که دوباره اظهارات بانک JPMorgan Chase حول قیمت بیت کوین را بازگو می‌کند، نشانگر آن است که قیمت بیت کوین از مدل S2F پیروی می‌کند؛ بنابراین باور و شانس رسیدن قیمت بیت کوین تا یکم ماه آگوست به عدد ۱۱۵،۰۰۰ دلار را تقویت می‌کند.

قیمت بیتکوین طبق مدل Stock to Flow

مدل S2F که توسط PlanB ارائه شده، به بررسی وقایع پیرامون هاوینگ بیت کوین که تقریبا هر ۴ سال یکبار اتفاق می‌افتد، می‌پردازد و بیان می‌کند که چگونه در عرض ۶ ماه پس از هر دوره هاوینگ، قیمت بیتکوین تحریک می‌شود. در این راستا و با توجه به نمودار بالا مشخص است که مدتی بعد از هر سه دوره هاوینگ قبلی، قیمت بیت کوین رشد چشم‌گیری داشته است. به‌عنوان مثال بعد از هاوینگ ماه می سال ۲۰۲۰ که قیمت بیت کوین روی ۸،۰۰۰ دلار استراحت کرد دقیقا ۶ ماه بعد، از آستانه ۱۵،۰۰۰ دلار عبور کرد.

بانک Raiffeisen هم اخیرا در گزارش خود از مدل S2F استفاده کرده تا مشخص کند قیمت بیت کوین در آینده نزدیک به کدام سمت هدایت خواهد شد. طبق اظهارات تیم تحقیقاتی این موسسه، تارگت قیمتی بیش‌تر از ۱۰۰،۰۰۰ دلار یا حتی ۱ میلیون دلار برای قیمت بیت کوین دست‌یافتنی است. همچنین طبق مطالعات این موسسه، اکنون‌که قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰ سه برابر شده و شتاب حرکتی قیمت همچنان قوی است، رشدهای بیشتر قیمت بیت کوین در آینده نباید ما را شگفت‌زده کند.

از دیگر فعالان برجسته و باسابقه در حوزه مالی که آینده خوشی را برای پادشاه ارزهای دیجیتال متصور است، می‌توان به Andy Yee مدیر سیاست‌های عمومی در مرکز ارائه‌دهنده پرداخت‌های بین‌المللی Visa اشاره کرد که معتقد است موج صعودی اخیر با موج صعودی سال ۲۰۱۷ متفاوت است. چرا که موج اخیر نشان‌دهنده تغییر نگرش از سمت پروژه‌های سوداگرانه و ناکارآمد به سمت بیت کوین و اتریوم است.

پیش‌بینی‌های خیالی یا واقعیت قریب‌الوقوع؟

اگرچه S2F جزو اولین اندیکاتورهای تکنیکالی بود که رشد نجومی برای قیمت بیت کوین را پیش‌بینی ‌کرد، اکنون به نظر می‌رسد بسیاری از متخصصان و تحلیلگران نیز رقم‌های بالایی را برای قیمت بیت کوین و سایر رمزارزها تصور می‌کنند.

Sam Tabar هم‌بنیان‌گذار شرکت Fluidity (شرکت طراح پلتفرم معاملاتی AirSwap)، و رئیس سابق استراتژی در شرکت Merrill Lynch، به Cointelegraph گفت: “همه باید در نظر داشته باشند که در شرایط فعلی، خوش‌بینی در مورد بیت کوین فقط یک شوخی و حدس نیست چرا که امروزه این خوش‌بینی با واقعیت مطابقت دارد.” وی همچنین افزود:

قیمت بیت کوین توسط هیچ شخص یا دولتی مدیریت نمی‌شود، بلکه قانون عرضه و تقاضا قیمت این طلای دیجیتالی را مشخص می‌کند. در اصل بیت کوین دو روی یک سکه است، از یک طرف یک ارز جهانی است و از طرف دیگر طلای دیجیتالی است.

به‌عنوان نماینده‌ای برای ارزهای جهانی، استهلاک خرید بیت کوین به طرز قابل‌توجهی کاهش پیدا کرده زیرا دستیابی به این طلای دیجیتال آسان‌تر شده است. به طرز مشابه به‌عنوان نماینده‌ای برای طلا، طبق اظهارات Tabar، بیت کوین می‌تواند به‌عنوان ابزاری برای پوشش ریسک (Hedge) در مقابل دلار آمریکا باشد. خصوصا که رئیس‌جمهور منتخب آمریکا Joe Biden، قصد دارد برای تقویت اقتصاد کشور در برابر اثرات بیماری کووید ۱۹، مردم را به استفاده از دلار ترغیب کند.

J. P. Thieriot مدیرعامل پلتفرم معاملاتی Uphold، درباره دلایل شرط‌بندی موسسات روی قیمت بیت کوین، به Cointelegraph گفت: برخلاف روش‌های سنتی، برای جلوگیری از افزایش قیمت دلار آمریکا مانند استفاده از طلا و سایر کالاها، بیت کوین نوسانات کمتری در سمت عرضه دارد.

وی تاکید کرد، هنگامی‌که قیمت طلا به ۳،۰۰۰ دلار برسد، معادن حاشیه‌ای طلا، دوباره فعالیت خود را آغاز می‌کنند. Thieriot معتقد است که نبود نوسانات شدید در سمت عرضه بیت کوین، نشانگر این است که قیمت بیت کوین، نسبت به محرک‌هایی مانند طلا بسیار سریع‌تر واکنش نشان خواهد داد.

درنهایت به نظر می‌رسد تقاضای روبه‌رشد موسسات، بازار دارایی‌های دیجیتال را تغییر خواهد داد که به دنبال آن باعث می‌شود موسسات بانکی رقم‌های بالاتری را پیرامون قیمت بیت کوین پیش‌بینی کنند. به‌عنوان‌مثال، در حال حاضر بازی‌هایی که بر مبنای تکنولوژی بلاکچین هستند، مورد توجه قرار گرفته‌اند و سرمایه‌های بیش‌تری جذب می‌کنند. اخیرا، موسسه آمریکایی Osprey Funds، اعلام کرد که راه‌حل بلاکچینی خود بنام Osprey Bitcoin Trust راه‌اندازی خواهد کرد که احتمالا رقیب Grayscale Bitcoin Trust خواهد بود.

افزایش هیجان سرمایه‌گذاری روی بیت کوین

با بررسی رفتار بازار بیت کوین مشاهده می‌شود که هیجان سرمایه‌گذاری پیرامون این دارایی دیجیتال به شدت افزایش‌یافته و همبستگی زیادی با کاربردهای اصلی که ارزهای فیات برای کاربران فراهم می‌کردند، دارد. یعنی این ارز دیجیتال، به یک محصول مالی، یک استاندارد پرداخت و یک دارایی ارزشمند در درازمدت تبدیل شده است.

همچنین در طول سال ۲۰۲۰، بسیاری از سایت‌های فعال در حوزه تجارت الکترنیک، درگاه‌های پرداخت با بیت کوین و سایر رمزارزها را برای پرداخت کالاها و خدمات خود در اختیار مشتریان قرار داده‌اند. برای مثال PayPal، شرکتی که دارای ۲۸ میلیون مرکز بازرگانی است، امکان خرید، فروش و نگهداری رمزارزها در پلتفرم‌اش را فراهم ساخته است.

درباره این موضوع، Paolo Ardoino مدیر ارشد فناوری صرافی Bitfinex، به Cointelegraph گفت: “تمایل مشتریان درباره بیت کوین به‌صورت چشم‌گیری در حال افزایش است و افرادی که رشد آلتکوین‌های مختلف را جشن می‌گیرند، این موفقیت را مدیون گل سرسبد ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین هستند.” وی افزود:

پادشاه ارزهای دیجیتال لایه اصلی سیستم‌های مالی جایگزین است که در حال توسعه‌اند. بیت کوین در حال فراهم‌کردن پایه محکمی برای مجموعه وسیعی از پروژه‌هاست. برخی از این پروژه‌ها، تا چند سال آینده ماهیت پول را دگرگون خواهند کرد.

Thieriot معتقد است، نگرانی سرمایه‌گذاران از افت ارزش پول فیات به دلیل بیماری کووید ۱۹، عاملی است که باعث شد قیمت بیت کوین رشد چشمگیری داشته باشد. او می‌گوید جدای از سرمایه‌گذاران خرد، شرکت‌های بزرگ هم وقتی ارزش پول فیات خود را در معرض استهلاک می‌بینند و متعاقبا وقتی مزایای بیت کوین نسبت به سایر دارایی‌ها مانند طلا را مدنظر قرار می‌دهند، بدیهی است که روی بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کنند. کسانی که عملکرد سریع‌تری داشته باشند و زودتر از این تغییر روند آگاه شوند، سود بیش‌تری عاید خود می‌کنند؛ بنابراین روند رشد قیمت بیت کوین احتمالا ادامه‌دار خواهد بود.

سرانجام، Tabar تاکید کرد که یکی از نشانه‌های افزایش تمایلات شخصی و موسسه‌ها درباره خرید بیت کوین، در پرونده‌های موسسه BlackRock کاملا مشهود است. BlackRock یک موسسه مدیریت سرمایه‌گذاری آمریکایی چندملیتی با دارایی بالغ‌بر ۸٫۷ تریلیون دلار است. نگاه گذرا به بایگانی‌های این شرکت، نشان می‌دهد که اقبال شرکت‌ها برای استفاده از بیت کوین افزایش‌یافته و احتمالا قراردادهای آتی آنها با بیت کوین خواهد بود.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا