مبتدی مقالات

بررسی ۵ عامل کلیدی برای شناسایی روند قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۱

قیمت بیت کوین به رکورد جدیدی دست یافته است اما عوامل فاندامنتال بسیار زیادی بیانگر این موضوع هستند که روزهای به مراتب بهتری در سال ۲۰۲۱ در انتظار بیت کوین است.

پایان سال ۲۰۲۰ سال به یادماندنی برای بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال است. قیمت اولین رمز ارز در این سال موفق شد تا از بالاترین قیمت تاریخ خود عبور کرده و رکورد جدیدی را در نمودار قیمت به ثبت برساند. افزایش چشمگیر علاقه به بیت کوین با پذیرش این شبکه توسط پی‌پل و تایید اشخاصی شناخته شده‌ای نظیر مایکل سیلور (Michael Saylor)، جک دورسی و پاول تودور جونز تسریع یافته است. افزایش قیمت و شناختن این رمز ارز توسط افراد معروفی نظیر میسی ویلیامز (بازیگر سریال بازی تاج و تخت) و خرید بیت کوین توسط سرمایه‌گذاران سازمانی نظیر MassMutual باعث شده است قیمت و احساسات پیرامون بیت کوین روند خوبی در پیش بگیرد. این روند ادامه خواهد یافت زیرا شرایط کار در خانه که به دلیل شیوع ویروس کرونا به وجود آمده است منجر به دیجیتالی شدن امور شده است و به نظر می‌رسد سال ۲۰۲۱، سال پر از اتفاقی برای مرحله بعدی تکامل شبکه بیت کوین خواهد بود. در این مقاله به بررسی بعضی از حوزه‌های مهم و کلیدی خواهیم پرداخت که در سال ۲۰۲۱ باید توجه ویژه‌ای به آنها داشت.

پیش‌بینی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۱ و مقایسه آن با طلا

ماینینگ بیت کوین شباهت‌های اساسی بسیار زیادی با استخراج طلا دارد. هرچند، تفاوت‌های مهم و کلیدی را باید در ارزشگذاری اقدامات ماینرهای بیت کو‌ین مورد بررسی قرار دهیم. برای مثال به Riot Blockchain خواهیم پرداخت که یکی از ماینرهای بیت کوین واقع در کلرادو آمریکا است.

رایِت (Riot) ماینینگ را در سال ۲۰۱۷ شروع کرد و اخیرا با توجه به تحویل سخت‌افزارهای ماینینگ که انتظار می‌رود در بهار سال ۲۰۲۱ تحویل داده شود، برنامه‌های خود برای افزایش هش‌ریت را اعلام کرده است. در حال حاضر، رایِت هش‌ریت ۱.۵ اگزاهش در ثانیه دارد که تقریبا ۱.۱۱ درصد از کل هش‌ریت ۱۳۵ اگزاهش در ثانیه شبکه بیت کوین را به خود اختصاص داده است.

طبق گزارش درآمد سه ماه سوم رایِت، این شرکت ۲۲۴ بیت کو‌ین استخراج کرده است که با احتساب قیمت ۱۸,۵۰۰ دلاری بیت کوین، درآمد ۴.۱ میلیون دلاری برای این شرکت به همراه داشته است. با توجه به ارقام گفته شده، سرمایه‌گذاران از خود می‌پرسند چگونه می‌شود این شرکت با ۸ میلیون درآمد و هزینه‌های عملیاتی بسیار زیاد، به ارزش بازار ۶۷۰ میلیون دلاری دست یابد؟ حتی با وجود ۱۰۰۰ بیت کوین که در ترازنامه این شرکت اعلام شده است و با قیمت کنونی بیت کوین برابر با ۲۰ میلیون دلار می‌شود، این ارزشگذاری بسیار زیاد است.

پیش‌بینی افزایش قیمت

آشنایی با طیف گسترده پیش‌بینی‌های خوش‌بینانه قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۱ کار سختی نیست. این محدوده قیمت شامل پیش‌بینی ۶۵,۰۰۰ دلاری مایک نوگراتز تا تخمین قیمت ۲۸۸,۰۰۰ دلاری بر اساس مدل انباشت به جریان PlanB است. در این بین، CitiBank قیمت ۳۱۸,۰۰۰ دلاری، برادران وینکلووس قیمت ۵۰۰,۰۰۰ دلاری و کاترین وود (Catherine Wood) مدیرعامل شرکت Ark Investment نیز همان قیمت ۵۰۰,۰۰۰ دلاری را پیش‌بینی کرده‌اند. این پیش‌بینی‌‌ها همان دلیلی هستند که چرا ماینرها در روند نزولی ۲۰۱۸ هم‌چنان در عرصه بیت کوین باقی ماندند و گاهی اوقات نیز فعالیت آنها با ضرر همراه بوده است. ماینرها انتظار داشتند که شبکه بیت کوین برای مدت‌ طولانی به فعالیت خود ادامه دهد و هم‌چنین می‌دانستند که اگر به عنوان تاییدکننده تراکنش‌های این شبکه فعالیت کنند قدرت را به دست خواهند گرفت. افزایش مستمر هش‌ریت شبکه نیز نشان می‌دهد که بیت کو‌ین هر روز ایمن‌تر و رقابتی‌تر می‌شود.

در صورتی که سقف افزایش قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۱ مشخص نباشد، ۲۲۴ بیت کوینی که Riot در سه ماهه سوم استخراج کرده است، جریان کسب درآمد این شرکت را بیشتر خواهد کرد. این موضوع بدان معنا است که اگر قیمت بیت کوین در روند صعودی بماند، سود Riot توقف‌ناپذیر خواهد بود، حتی اگر هزینه استخراج بیت کوین در مقابل تعداد بیت کوین‌های استخراج‌شده منطقی نباشد.

کمبود دستگاه سخت‌افزار ماینینگ

نکته نگران‌کننده درباره ماینینگ بیت کوین، وجود موانع اندک برای ورود به این عرصه و شبکه به شدت کارآمد و رقابتی مبتنی بر گواه اثبات کار است. مایکل سیلور این نکته را آشیانه‌ای برای “زنبورهای سایبری” خوانده و گفته است:

هرکسی می‌تواند توان محاسباتی خود را به ماینینگ بیت کوین اختصاص دهد، هرچند با توان محاسباتی کم، احتمال موفقیت در ماینینگ بلاک و حل کردن الگوریتم هشینگ بسیار کم است.

با افزایش هش‌ریت، ماینرها در استخرها جمع می‌شوند تا از سخت‌افزارهای قدرتمند استفاده کنند تا بیشترین شانس برای استخراج موفق بلاک را داشته باشند. اگرچه از نظر تئوری، هر کسی می‌تواند ماینینگ را شروع کند، اما اگر حداقل انت‌ ماینر S19 نداشته باشید به موفقیت زیادی دست نخواهید یافت. گفتنی است این سخت‌افزار تا ماه آوریل ۲۰۲۱ موجود نخواهد شد.

آخرین بار که بیت کوین، روند صعودی چشمگیر و پارابولیک داشت مربوط به سال ۲۰۱۷ است. در آن زمان، چیپ‌های اسیک و سایر سخت‌افزارهای ماینینگ با کمبود مواجه بود. تولیدکنندگان سخت‌افزار نظیر AMD، انویدیا و بیت‌مین نمی‌توانستند پاسخگوی تقاضای موجود باشند.

اگر چنین شرایطی مجددا برای بیت‌مین (Bitmain) و MircroBT رخ دهد، ماینرهایی که در حال حاضر تجهیزات نسل آتی را در اختیار دارند تا زمان ورود بیشتر سخت‌افزارها بر دیگر ماینرها برتری دارند. در مقابل، استخراج‌کنندگان طلا، منبع تاییدشده‌ای از طلا در زیرزمین دارند. استخراج‌کنندگان طلا به تجهیزات حفاری و استخراج مناسب و حق تملک زمین مورد نظر نیاز دارند. این موارد می‌تواند موانع ورود به عرصه استخراج طلا باشند. اگر قیمت طلا دو برابر شود و به ۴,۰۰۰ دلار در هر اونس برسد، استخراج معدن و در نتیجه، مقدار استخراج طلا از زمین افزایش خواهد یافت. این موضوع منجر خواهد شد تا عرضه و تقاضا به تعادل برسند و در صورتی که عرضه از تقاضا بیشتر شود، قیمت کاهش خواهد یافت.

هرچند، فرقی نمی‌کند که رقابت سخت‌افزارهای ماینینگ تا کجا ادامه یابد، بلکه نکته مهم این است که به لطف برنامه زمانبندی عرضه بیت کوین و تنظیم سختی که ساتوشی ناکاموتو در پروتکل بیت کوین قرار داده است، تا سال ۲۰۲۴ با سرعت بیشتر از ۶.۲۵ کوین در هر ۱۰ دقیقه نمی‌توان به استخراج این ارز دیجیتال پرداخت. این موضوع، تاثیر بسزایی بر ساز و کار عرضه و تقاضای بیت کو‌ین می‌گذارد.

مقایسه بیت کوین با GBTC

توکن GBTC یا همان Grayscale’s Bitcoin Trust در فرابورس معامله می‌شود و به سرمایه‌گذاران امکان می‌دهد تا در حساب‌های کارگزاری رایج نظیر صندوق‌های محدود به بیت کوین دسترسی داشته باشند.

هر سهم از GBTC پس از کسر کارمزد سالانه ۲ درصدی بیانگر ۰.۰۰۰۹۵۳۴۶ بیت کو‌ین است. شکل زیر، مقایسه عملکرد GBTC با بیت کوین طی ۴ ماه گذشته را نشان می‌دهد.

مقایسه بیت کوین با GBTC

همانطور که از اختلاف اندک بین قیمت این دو دارایی در اواخر ماه سپتامبر مشخص است، عملکرد GBTC طی دوره عدم نوسان قیمت اندکی ضعیف‌تر از بیت کو‌ین بوده است. با افزایش تعداد موجودی، عملکرد GBTC اندکی بهتر از بیت کوین می‌شود و افزایش تقاضا در بازار با عملکرد ضعیف واسطه‌های سرمایه‌گذاری در قبال قیمت بیت کوین در تضاد است. این موضوع در افزایش فاصله دو نمودار طی دوران افزایش قیمت در دو ماه گذشته قابل مشاهده است. نمودار زیر جزییات به مراتب بیشتری را در خصوص قیمت GBTC طی ۱۲ ماه گذشته و هم‌چنین ارزش خالص دارایی در مقایسه با قیمت آن را نشان می‌‌دهد.

2

ارزش GBTC طی دوران روند نزولی قیمت بیت کوین تقریبا ۱۰ درصد کاهش یافت و طی روند صعودی قیمت بیت کوین در ماه‌های فوریه و آگوست تا ۳۰ الی ۴۰ درصد افزایش یافت. افزایش قیمت اخیر بیت کوین از ۱۱,۰۰۰ به ۱۹,۰۰۰ دلار موجب افزایش بیشتر ارزش GBTC شده است. باید منتظر بمانیم و مشاهده کنیم که رقیب GBTC چه چیزی خواهد بود، زیرا GBTC تنها محصول در نوع خود در بازار آمریکا است.

در تاریخ ۲۵ نوامبر (پنجم آذر)، شرکت VanEck اوراق قابل معامله بیت کوین را در بورس Böerse Xetra آلمان عرضه کرد و با توجه به عزل جی کلیتون (Jay Clayton) رییس هیات مدیره کمیسیون SEC، اگر فرد جدید نسبت به کلیتون نگرش بهتری به بیت کوین داشته باشد، احتمال تایید صندوق قابل معامله بیت کو‌ین در آمریکا افزایش خواهد یافت.

عرضه و تقاضا

هر ۱۰ دقیقه یک بلاک استخراج می‌شود و ۶.۲۵ بیت کوین به عنوان پاداش بلاک به تولید می‌شود. به عبارت دیگر، هر ساعت ۳۷.۵ بیت کو‌ین استخراج می‌شود. این مقدار بیانگر استخراج ۹۰۰ بیت کوین در هر روز است. قبل از هاوینگ ۱۱ می، هر ۱۰ دقیقه ۱۲.۵ بیت کوین استخراج میشد و در سال ۲۰۲۴، این رقم به ۳.۱۲۵ بیت کو‌ین کاهش خواهد یافت.

با احتساب قیمت کنونی بیت کوین، ارزش بازار این ارز دیجیتال روزانه تقریبا ۱۶.۷ میلیون دلار افزایش می‌یابد. GBTC نیز در تاریخ ۱۲ نوامبر گزارش داده است که روزانه تقریبا ۱۱۵ میلیون دلار ورود سرمایه جدید دارد که نسبت به ورود سرمایه ۵۰ میلیون دلاری در هر هفته طی ماه گذشته، افزایش ۱۱ برابری را نشان می‌دهد. تقاضا ۶.۹ برابر بیشتر از عرضه کوین‌های جدید است. در نتیجه کاملا مشخص است که فاصله زیادی بین تقاضا برای بیت کوین و کوین‌های تازه استخراج‌شده که وارد بازار می‌شوند وجود دارد. تجربه نشان داده است که این شرایط طی یک سال پس از هاوینگ رخ می‌‌دهد.

هاوینگ قبلی منجر به روند صعودی سال ۲۰۱۷ شد که بیت کوین مدت کوتاهی مورد توجه خرده سرمایه‌گذاران قرار گرفت، زیرا قیمت آن ۲۰ برابر شد و از ۱۰۰۰ دلار در ماه ژانویه به ۲۰,۰۰۰ دلار در پایان سال رسید. اگر بیت کوین در صدد آن است که در سال ۲۰۲۱ همانند طلا به ذخیره ارزش جهانی تبدیل شود، باید ارزش بازار ۹ تریلیون دلاری آن را مدنظر قرار دهد. این موضوع به معنای افزایش ارزش بازار ۲۵ برابری نسبت به شرایط کنونی است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا