مقالات عمومی

بیت کوین یا طلا؛ کدام گزینه برای سرمایه‌گذاری مناسب تر است؟

در زمانی که اقتصاد جهانی متزلزل است و قدرت آینده ارزها نامشخص است، سرمایه‌گذاران اغلب به دنبال گسترش پورتفولیو یا همان سبد سرمایه‌گذاری خود هستند. این موضوع باعث می‌شود این سوال پیش آید که کدام دارایی در زمان عدم اطمینان باقی خواهد ماند و کدام دارایی ارزش سرمایه‌گذاری دارد. به غیر از سرمایه‌گذاری بر روی کالاها و مستقلات، رمز ارزها نیز دارایی محبوبی است که سرمایه‌گذاران به دنبال آن هستند. بیت کوین و طلا رایج‌ترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری هستند که می‌توان آنها را مدنظر قرار داد. بیت کوین که همانند نسخه الکترونیکی طلا است، دارایی نوظهوری در عرصه سرمایه‌گذاری است.

چرا به بیت کوین طلای دیجیتال می‌گویند؟

سرمایه‌گذاران حرفه‌ای، معامله‌کنندگان معمولی و مشتاقان ارز دیجیتال به بیت کو‌ین “طلای دیجیتال” می‌گویند. این مقایسه به دلیل وجود چندین تشابه بین این دو دارایی بیان شده است. طلا و بیت کو‌ین هر دو به دلیل موجودی محدود خود با ارزهای ملی متفاوت هستند. اگرچه تعیین مقدار دقیق طلای باقی مانده دشوار است، اما این نکته را می‌دانیم که حداکثر سقف موجودی بیت کو‌ین ۲۱ میلیون کوین است. پس از رسیدن به این سقف، می‌دانیم که دیگر هیچ بیت کوینی استخراج نخواهد شد.

تشابهات بیت کوین و طلا

  • بیت کوین و طلا را باید استخراج کرد. برای استخراج طلا باید زمین را حفر کرد تا با این دارایی گرانبها دست یافت، اما استخراج ماینینگ به صورت الگوریتمی است و با نودهای پرمصرف نیاز دارد تا “معادلات” را حل کنند تا تراکنش‌های بلاک چین حل شوند و بیت کوین بیشتری ایجاد شود.
  • بیت کوین و طلا هر دو به عنوان دارایی امن شناخته می‌شوند، زیرا هیچکدام از آنها را نمی‌توان هنگام نیاز اقتصادی، چاپ کرد. این نکته باعث می‌شود که این دارایی‌ها ارزش خود را با گذشت زمان حفظ کنند. این موضوع بدان معنا است که ارزش و نرخ سود بیت کوین تحت تاثیر تصمیمات دولتی نیست.
  • هر دوی این دارایی‌ها ماهیت احتکاری دارند و تحت تاثیر احساسات هستند. بیت کوین به عنوان یک دارایی پرنوسان شناخته می‌شود و اگر احساس مثبتی پیرامون بازار ارز دیجیتال وجود داشته باشد، این کوین عملکرد خوبی خواهد داشت. ارزش طلا نیز به عنوان یک فلز گرانبها تحت تاثیر احتکار است و اگر سرمایه‌گذاران معتقد باشند که شاهد افزایش قیمت آن خواهند بود، ارزش آن افزایش می‌یابد.

تفاوت‌های مهم بیت کوین و طلا

اگرچه این دو دارایی تشابهات مختلفی با یکدیگر دارند، اما بیت کوین و طلا تفاوت‌های چشمگیری دارند که اغلب، سرمایه‌گذاران به یکی از این دو دارایی جلب می‌شوند.

  • طلا شکل فیزیکی دارد، در حالی که بیت کو‌ین کاملا الکترونیکی است. این مشهودترین تفاوت این دو دارایی است و در انتخاب خرید یکی از آنها، نقش مهمی ایفا می‌کند. طلا یک دارایی ملموس است که از آن می‌توان برای ایجاد محصولات دیگر نظیر جواهرات استفاده کرد، در حالی که بیت کو‌ین صرفا یک سرمایه‌گذاری دیجیتالی است.

کدام یک سرمایه‌گذاری بهتری است: بیت کوین یا طلا؟

ارزش طلا

طی چند سال گذشته، بازار طلا عملکرد خوبی داشته است، به طوری که در سال ۲۰۱۳ به کف قیمت رسید و طی چند سال گذشته بازیابی شده و با افزایش قیمت مواجه شده است. اکنون، این دارایی با افزایش قیمت مواجه است و علیرغم کاهش قیمت گذشته و شیوع ویروس کرونا، به رکورد قیمت جدیدی دست یافته است. در حال حاضر، قیمت طلا ۲۰۳۵ دلار در هر اونس است.

ارزش بیت کوین

بیت کوین به عنوان یک دارایی جوانتر، دهه پرنوسان‌تری نسبت به طلا داشته است. از سال ۲۰۱۳ تاکنون، این ارز دیجیتال با افزایش و سپس کاهش قیمت چشمگیری مواجه بوده است. در اواخر سال ۲۰۱۷، بیت کو‌ین به رکورد قیمت خود تاکنون بر روی قیمت ۲۰,۰۸۹ دلار دست یافت. در حال حاضر قیمت بیت کوین ۱۱۵۹۰ دلار است. بیت کو‌ین علیرغم نوسان قیمت خود، طی ماه های اخیر ثبات خوبی در محدوده قیمت ۸۹۰۰ الی ۱۱۰۰۰ دلار داشته است.

هنگامی که صحبت از سرمایه‌گذاری می‌شود، این دو دارایی فرصت‌های مختلفی را ایجاد می‌کنند نوسان قیمت بیت کوین، ریسک بیشتری را ایجاد می‌کند، اما هم‌چنین مزیت موجودی ثابت و شناخته‌شده نسبت به طلا دارد که باعث می‌شود تولید بیش از حد رخ ندهد. طلا به عنوان یک دارایی امن قوی در برابر نوسان بازار است و احتمالا این موضوع تغییر نکند.

اکنون سرمایه‌گذاری بر روی بیت کوین یا طلا به خطرپذیری شما بستگی دارد. اگر به دنبال دارایی امن بدون پاداش پرریسک هستید، سرمایه‌گذاری بیشتر بر روی طلا می‌تواند برای شما مناسب باشد. اما اگر می‌خواهیم برای آینده و افزایش قیمت بیت کوین آماده شویم، سرمایه‌گذاری بر روی بازار ارز دیجیتال ایده بدی نیست.

منبع
coininsider

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا