متوسط استخراج

نکات کسب درآمد از استخرهای استخراج بیت کوین و اتریوم در سال ۲۰۲۰

آنچه که اکنون مشخص شده است، این است که دیگر استخراج انفرادی جواب نمی‌دهد. در مورد استخراج بیت کوین و اتریوم و دیگر آلتکوین‌های برجسته، بلاک چین به گونه‌ای طراحی شده که پیچیدگی پیدا کردن بلاک مرتبا در حال افزایش است. این بدین معنی است که دیگر یک جفت کارت گرافیک اینقدر قدرتمند نیست که بتواند یک بلاک را تولید کند.

در چند ماه گذشته، ماینر‌های سراسر جهان بسیار فعال بوده‌اند و این مسئله در افزایش میزان نرخ هش و همچنین افزایش قیمت ارز‌های دیجیتال خودش را نشان داد. در ابتدای سال ۲۰۲۰، اتریوم را می‌توانستیم باقیمت ۱۳۰ دلار بخریم، اما اینک قیمت اتریوم به حدود ۶۰۰ دلار رسیده است. پادشاه ارز‌های دیجیتال نیز که حدود ۱۰,۰۰۰ دلار به قیمت آن اضافه شده است. اما اینک کاربران چگونه می‌توانند وارد این صنعت شوند؟

استخر استخراج بیت کوین و اتریوم

منظور ما این نیست که یک ریگ قدرت کافی را برای استخراج بیت کوین و اتریوم ندارد، بلکه منظور ما این است که چنین چیزی از لحاظ ریاضیات غیر ممکن است. یک ریگ می‌تواند برای چندین ماه در جستجوی یک بلاک باشد و اگر در مورد استخراج بیت کوین با استفاده از ASIC صحبت کنیم، حتی این مدت زمان ممکن است بیشتر هم باشد. استخراج انفرادی کریپتو امروزه به دلیل هزینه‌هایی مانند برق و سخت افزار، نتیجه‌ای جز ورشکستگی ندارد. محاسبه این مدت زمان آسان است و کافی است که نرخ هش کل اتریوم را بر نرخ هش خود تقسیم کنید و تعداد ثانیه‌هایی را که به طور متوسط برای پیدا شدن یک بلاک طول می‌کشد، پیدا کنید. همچنین برای این کار می‌توانید از ماشین حساب ماینینگ میهن بلاکچین استفاده کنید.


اگر به اطلاعات بیشتری در مورد استخر استخراج دارید:  استخر استخراج یا استخر ماینینگ چیست؟


بنابراین منطقی است که ماینر‌ها به سمت استخر‌های استخراج بروند و مخصوصا امروز که حتی شرکت‌هایی که در زمینه استخراج هم کار نمی‌کنند، شروع به راه‌اندازی چنین محصولاتی کرده‌اند. به عنوان مثال، بایننس اخیرا استخر استخراج خود را برای اتر راه‌اندازی کرده است.

نکاتی که قبل از پیوستن به استخر‌های استخراج بیت کوین و اتریوم باید بدانیم

استخر استخراج بیت کوین و اتریوم

استخر استخراج، سروری است که قدرت محاسباتی همه مشارکت‌کنندگان متصل به آن را ترکیب می‌کند. ماینر‌ها از طریق اینترنت به استخر مورد نظر ملحق می‌شوند و سخت افزار خود را در اختیار استخر قرار می‌دهند. آنها مشترکا به اجرای راه‌حل‌های ریاضیاتی می‌پردازند تا بلاک‌های یک ارز دیجیتال خاص را پیدا کنند. وقتی که استخر یک بلاک را پیدا می‌کند، این استخر اجماعی را از مشارکت‌کنندگان دیگر شبکه حاصل می‌آورد و سپس پاداش دریافت می‌کند. این پاداش بین همه اعضای استخر با توجه به نرخ هشی که فراهم کرده‌اند، تقسیم خواهد شد.

اندازه استخر استخراج

قبل از انتخاب یک استخر برای استخراج بیت کوین و اتریوم باید به اندازه آن توجه کرد. وقتی که یک استخر رشد می‌کند، شانس اکتشاف بلاک توسط آن افزایش پیدا می‌کند. همچنان که افراد بیشتری وارد استخر می‌شوند، هر یک از شرکت‌کنندگان سود کمتری را دریافت خواهد کرد. پس، اندازه استخر مانند یک شمشیر دو لبه عمل می‌کند و هم به نفع اعضا تمام می‌شود و هم به ضرر آنها. این اعضا ممکن است به صورت مرتب پرداختی‌هایی کوچک را دریافت کنند و یا پرداختی‌های آنها به صورت نامرتب و در مقادیر بزرگ‌تر باشد.

قبل از پیوستن به یک استخر، لازم است که حداقل پرداخت را بدانیم. حداقل پرداخت به کمترین مقدار ارز دیجیتالی گفته می‌شود که باید استخراج شود تا بعد از رسیدن به این حداقل، پرداختی به کیف پول عضو مورد نظر به انجام شود. اگر حداقل پرداخت بالا باشد، پس کاربر باید قبل از دریافت درآمد خود برای مدت زیادی عضو آن استخر باشد.

نکته مهم دیگری که باید مورد توجه قرار داد این است که مشارکت در هیچ یک از استخر‌های ماینینگ بیت کوین و اتریوم رایگان نیست. کاربران در این استخر‌ها درصد خاصی از درآمد خود را برای مشارکت پرداخت می‌کنند. معمولا این کمسیون از یک تا سه درصد است و این بستگی به استخر دارد. معمولا مشارکت در هر استخری احتیاج به دانش و سرمایه جدی ندارد و اگر کاربر قبلا تجربه ایجاد ریگ را داشته باشد، انتخاب استخر مناسب برای او دشوار نخواهد بود. زمانی که به انتخاب یک استخر برای استخراج بیت کوین و اتریوم و یا هر ارز دیگری می‌پردازیم، باید به نکات زیر توجه داشته باشیم:

  • تعداد شرکت‌کنندگان آن استخر خاص؛ که این طبیعتا درآمد فردی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
  • تاخیر زمانی که در نتیجه انتقال اطلاعات از کامپیوتر کاربر به استخر روی می‌دهد. این تاخیر زمانی به فاصله سرزمینی بستگی دارد و هر چه تاخیر کمتر باشد، داده‌ها سریع‌تر انتقال پیدا می‌کنند. تاخیر زیاد مناسب نیست زیرا مکث‌هایی بین تغییرات بلاک در شبکه آن ارز دیجیتال مورد نظر ایجاد خواهد شد. زمانی که تاخیر زیاد باشد، کامپیوتر کاربر می‌تواند از ارزش‌های بلاک قدیمی گذر کند و به صورت بیهوده اقدام به استخراج کند. معمولا یک تاخیر عادی از ۱۰ میلی ثانیه بیشتر نیست.
  • حداقل پرداخت نباید بیش از حد زیاد باشد، در غیر این صورت ممکن است مدت زمان زیادی پرداختی نداشته باشید.
  • استخر‌های زیادی وجود دارند که کلاه‌بردار هستند و یا کارمزد زیادی را از کاربران می‌گیرند. برای پیوستن به یک استخر استخراج بیت کوین و اتریوم و یا آلتکوین‌های دیگر، کاربران باید همیشه پیشاپیش به بررسی اعتبار استخر مورد نظر بپردازند.

بعد از اینکه ریگ خود را ساختیم، زمان انتخاب یک استخر استخراج فرا می‌رسد. استخر‌های زیادی برای ماینینگ بیت کوین و اتریوم در این فضا وجود دارند. در ادامه تعدادی از استخر‌های مشهور برای استخراج این دو ارز دیجیتال مورد بررسی قرار می‌گیرند. تقریبا همه استخر‌های استخراج برجسته بیت کوین در چین مستقر هستند که این قضیه زیاد جای تعجب نیست زیرا چین کشوری است که اکثر سخت افزار استخراج بیت کوین را تولید می‌کند.

استخر معروف F2Pool

این استخر در سال ۲۰۱۳ بنا شده است و یکی از استخر‌های قدیمی چین است. این استخر برای ماینر‌های بیت کوین از اولویت برخوردار است. این استخر مسئول تقریبا یک پنجم کل بیت کوین استخراج شده است. این استخر از مدل پرداخت به ازای هر سهم مثبت (PPS+) استفاده می‌کند و ماینر برای هر سهم پذیرفته شده از این طریق پاداش خود را دریافت می‌کند. این استخر هزینه هر سهم را به صورت مستقل تعیین می‌کند و در این میان به پیچیدگی شبکه، پاداش، زمان بلاک و قدرت استخر توجه می‌کند و با توجه به اینها هزینه را تعیین می‌کند.

این استخر ۴۰ کوین دیگر علاوه بر بیت کوین را استخراج می‌کند. کمسیون بستگی به کوین مورد نظر دارد و از ۱ تا ۵ درصد متغیر است. این استخر برای بیت کوین ۲.۵ درصد پاداش را به عنوان کمسیون برمی‌دارد و پرداختی‌ها روزی یکبار انجام می‌شوند. ماینر‌ها باید پول کسب شده را در عرض ۹۰ روز برداشت کنند، در غیر این صورت، استخر آن را برای توسعه سرویس برخواهد داشت.

استخر Poolin

استخراج بیت کوین و اتریوم

Poolin استخری است که تحت کنترل شرکت مادر Blockin است که در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد. این استخر در میان ماینر‌های بیت کوین بسیار مشهور است. این استخر چند کوین دیگر را نیز برای استخراج ارائه می‌دهد که از جمله آنها می‌توان به اتریوم، بیت کوین کش، بیت کوین اس وی، لایت کوین و غیره اشاره کرد. کارمزد‌ها در این استخر ثابت نیستند و برای هر ارز دیجیتال به صورت جداگانه تعیین می‌شوند. این کارمزد برای بیت کوین ۲.۵ درصد است. مدل پرداخت در اینجا بستگی به کوین انتخابی دارد و یکی از دو مدل PPS یا FPPS است. در روش FPPS، استخر همچنین به توزیع کارمزد تراکنش در بین ماینر‌ها می‌پردازد که در این حالت ۱۰ تا ۲۰ درصد به درآمد ماینر‌ها اضافه خواهد شد. از این روش در پرداخت برای استخراج بیت کوین استفاده می‌شود.

نکته‌ای قابل توجه در اینجا این است که Poolin استخراج را بر روی ایسیک و کارت گرافیک‌های Nvidia و AMD فراهم می‌کند. تیم توسعه این استخر مرتبا و هر چند هفته یکبار نرم افزار را به روز می‌کند و از این طریق، پایداری این سرویس تضمین می‌شود.

BTC.com

یکی از بزرگترین استخر‌های بین المللی استخراج بیت کوین و اتریوم و دیگر کوین‌هاست که توسط شرکت معروف بیت مین (Bitmain) کنترل می‌شود. این پلتفرم در چین مستقر است و در سال ۲۰۱۳ راه‌اندازی شده است. کمسیون هر بلاک استخراج شده در این استخر ۴ درصد است. علاوه بر بیت کوین، تعدادی از کوین‌های دیگر مانند بیت کوین کش و لایت کوین را می‌توان در این استخر استخراج کرد. نمایندگان این استخر استخراج اقدام به ثبت درآمد کاربران می‌کنند.

AntPool

AntPool پروژه‌ای چینی است که در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی شد که این استخر هم توسط بیت مین کنترل می‌شود. این استخر علاوه بر بیت کوین هفت ارز دیجیتال دیگر را هم استخراج می‌کند که از جمله آنها می‌توان به کوین‌های مبتنی بر حریم خصوصی مانند مونرو و دش اشاره کرد. پرداختی‌ها در این استخر به صورت روزانه انجام می‌شوند و این سرویس دارای کمسیون‌های پایینی است. تعدادی از پرداختی‌ها در این استخر با کارمزد صفر انجام می‌گیرد. پرداختی‌ها در این استخر عمدتا با استفاده از روش استاندارد PPLNS انجام می‌گیرد که در این روش، کاربران پرداختی‌های خود را برای آخرین سهم براساس شانس استخر دریافت می‌کنند.

در این روش، پرداخت ثابتی برای سهم وجود ندارد و مشکل اصلی سرعت پیدا کردن بلاک است. وقتی که استخری از روش PPLNS استفاده کند، پرداختی‌ها از تغییر زمان بین جستجوی دو بلاک حاصل می‌شوند. این یعنی اگر یک بلاک برای مدتی طولانی پیدا نشد، پرداخت به تدریج افزایش پیدا می‌کند. یکی از نما‌های مجزای این استخر توانایی کار در حالت انفرادی است. البته استخر این استخراج انفرادی را از طریق تلاش‌های جمعی امکان‌پذیر می‌کند. این بدین معنی است که اگر ریگ کاربر موفق به پیدا کردن بلاک شود، خود آن کاربر پرداختی را دریافت خواهد کرد. این نمایی جالب است که بسیاری از استخر‌های استخراج بیت کوین و اتریوم فاقد آن هستند.

SparkPool

SparkPool در چین ثبت شده است و در ژانویه ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد. تقریبا نیم سال بعد بود که این استخر وارد لیست پیشگامان استخراج اتریوم شد. این استخر همچنین اجازه استخراج کوین‌هایی مانند CKB، گرین و بیم را می‌دهد. ماینینگ در اینجا با استفاده از الگوریتم Ethash صورت می‌گیرد و پرداختی‌ها نیز با روش PPS+ انجام می‌گیرند. پرداختی‌ها هر روز بنا به زمان استاندارد سنگاپور انجام می‌شوند و حداقل پرداخت ۰.۱ اتریوم است. در روز ۲۸ هر ماه، اگر موجودی حساب کاربر بیش از ۰.۰۱۰۵ اتریوم باشد، برداشت به صورت خودکار انجام می‌گیرد. کارمزد برداشت در این استخر ۱ درصد است. ثبت نام در این استخر اختیاری است و کاربران می‌توانند به صورت ناشناس به ماینینگ بیت کوین و اتریوم و کوین‌های دیگر بپردازند، اما در صورت ناشناس ماندن همه عملکرد‌های استخر موجود نخواهد بود.

Ethermine

Ethermine یکی از محبوب‌ترین استخر‌های مختص استخراج اتریوم است. این استخر بزرگترین استخر برای استخراج اتریوم است. سرور‌های این استخر در اروپا، آسیا و ایالات متحده هستند. این استخر از مدل پرداختی PPLNS استفاده می‌کند. حداقل پرداخت در این استخر ۰.۵ اتریوم و حداکثر پرداخت نیز ۱۰ اتریوم است. کمسیونی برای برداشت وجوه در این استخر وجود ندارد و اگر شبکه بلاک چین در آن لحظه باثبات باشد، پرداختی‌ها به صورت فوری انجام می‌گیرند. این استخر تنها مختص استخراج ارز دیجیتال با استفاده از پردازنده‌های کارت گرافیک است.

SpiderPool

استخراج بیت کوین و اتریوم

SpiderPool یک پروژه چینی ۵ ساله است که تنها چهار کوین اتریوم، بیت کوین، بیت کوین اس وی و بیت کوین کش را پشتیبانی می‌کند. با این وجود، این استخر در میان ماینر‌های اتر بسیار معروف است. اطلاعات زیادی در مورد کاربران غیر چینی این استخر موجود نیست، اما کمسیون این استخر ۲ درصد است. حداقل پرداختی بستگی به کوین مورد نظر دارد، اما کاربران می‌توانند یکبار در هفته برای مقداری کمتر از آستانه حداقل درخواست دهند. در غیر این صورت، پرداختی‌ها به صورت خودکار و روزی یکبار انجام می‌گیرد.

Nanopool

این استخر در زمینه استخراج کوین‌هایی تخصص دارد که عمدتا توسط کارت گرافیک ماین می‌شوند. اتریوم کلاسیک، زی کش، مونرو، ریون کیون و پاسکال در حال حاضر در این استخر پشتیبانی می‌شوند. این استخر به کاربران اجازه می‌دهد که به استخراج همزمان دو ارز دیجیتال مختلف بپردازند و توزیع قدرت را به تناسب بین این دو ارز ایجاد کنند. کارمزد Nanopool نیز مانند هر یک از استخر‌های استخراج دیگر بر اساس درآمد کاربران تعیین می‌شود. این استخر از روش پرداخت PPLNS استفاده می‌کند.

برداشت اتر به کیف پول کاربران در این استخر به صورت خودکار انجام می‌گیرد، البته به شرطی که حداقل پرداخت یعنی ۰.۰۵ اتریوم موجود باشد. این استخر دارای یک برنامه پرداخت شفاف نیست، اما پرداختی‌ها در چندین مرحله در روز انجام می‌گیرند. به محض اینکه موجودی حساب کاربر از حد مینیمم بیشتر شود، برای پرداخت آن اقدام خواهد شد.

وارد استخراج  بیت کوین و اتریوم بشویم یا نه؟

زمانی که به انتخاب یک استخر برای استخراج بیت کوین و اتریوم و دیگر کوین‌ها می‌پردازیم، باید به لیست کوین‌های موجود توجه کنیم تا مطمئن شویم که کوین مورد نظر ما در لیست است. همچنین به مدل پرداختی و کمسیون نیز باید توجه کرد زیرا استخری ترجیح داده می‌شود که پایین‌ترین کمسیون را ارائه می‌دهد و برای تراکنش‌ها هزینه می‌کند. موضوع دیگری که باید مورد توجه قرار داد، نزدیکی سرور‌های استخر است. هر چه سرور نزدیک‌تر باشد، فرآیند استخراج باثبات‌تر خواهد بود.

در نهایت باید بگوییم که مهم نیست که کاربر کدام کوین را انتخاب می‌کند؛ زمانی که از استخر استخراج استفاده شود، احتمال ضرر بسیار کم است. چون وانگ (Chun Wang) هم بنیان‌گذار F2Pool معتقد است که صنعت استخراج در حال گسترش است. او در این باره می‌گوید:

استخراج بیت کوین و ارز‌های دیجیتال دیگر مانند سال گذشته در حال رشد است. به دلیل پدیده دیفای در ماه‌های گذشته دوره‌هایی از کارمزد‌های بالا در شبکه اتریوم موجود بود و این باعث شد که درآمد استخراج اتریوم بیش از حد معمول باشد. افراد برای خرید دستگاه‌های استخراج اتریوم جذب شدند و با کاهش درآمد استخراج، شوق ماینر‌ها برای مشارکت در استخراج اتریوم اخیرا محو شده است. اما افزایش سریع قیمت بیت کوین و کوین‌های دیگر، استخراج را پرسود‌تر می‌کند و اینک افراد بیشتری علاقه‌مند به شرکت در فرآیند استخراج هستند.

نظر شما چیست؟ شما کدام استخر‌ها را برای استخراج بیت کوین و اتریوم انتخاب می‌کنید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا