کریپتو کده

معرفی کامل پلتفرم Moss و توکن کاربردی MCO2

فهمیدن و ادراک تغییرات اقلیمی در سطح جهانی کار دشواری نیست و پلتفرم Moss آمده است تا از رویدادهای ناگواری که از این تغییرات منجر می‌شوند، به وسیله ارتقا سطوح حمایت از محیط زیست جلوگیری کند. میزان افزایش دما در سراسر جهان به صورت روزانه به ثبت می‌رسد زیرا گازهای گلخانه‌ای گرما را در جو به دام انداخته و محبوس می‌کنند. طوفان‌های استوایی (گرمسیری) با افزایش هرچه بیشتر دمای آب اقیانوس‌ها شدیدتر می‌شوند. یخچال‌های طبیعی با سرعت بیشتری در حال ذوب شدن هستند و دریای منجمدی که تحت عنوان اقیانوس قطبی آن را می‌شناسیم نیز  به سرعت در حال ناپدید شدن است.

تمام مواردی که ذکر کردیم ممکن است صدمه‌های جبران ناپذیری به نظر برسند اما اینطور نیست. تا اوایل سال ۲۰۲۰ دست یافتن به خنثی سازی کربن برای مصرف‌کنندگان و شرکت‌های کوچک امری غیرممکن بود. صنعت معاملات کربنی در گذشته به صورت آنالوگ به فعالیت خود ادامه می‌داد، فاقد شفافیت بود و اینطور به نظر می‌رسید که آمادگی از پا درآوردن هرگونه تلاش در راستای اقدامات حفاظتی را دارد. چنین مشکلی دیگر وجود خارجی ندارد زیرا پلتفرم Moss با استفاده از تکنولوژی بلاک چین و با هدف مقابله با هرگونه تغییرات آب و هوایی از راه رسیده است.

پلتفرم Moss چیست؟

پلتفرم بلاک چین ماس

ماس (MOSS) یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین محیطی است که بر روی راهکارهای کاهش خروجی کربن اشخاص و شرکت‌ها کار می‌کند. علاوه بر این، تیم فعال آنها در این حوزه به پروژه‌هایی که با استفاده از شیوه‌های مختلف از محیط زیست حمایت می‌کنند، پشتیبانی مالی خود را ارائه می‌کند. همه افراد می‌توانند میزان انتشار کربن خود از طریق توکن MCO2 متعلق به پلتفرم Moss (که بر روی بلاک چین اتریوم راه‌اندازی شده است) و با کاوش کردن در این سطح اعتبار معاملاتی کربن مدرن جبران کنند.

این پروژه در طول هشت ماه گذشته و در اوایل سال ۲۰۲۰ بنیانگذاری شد. با این وجود، پروژه پلتفرم بلاک چین ماس به بزرگترین مرجع اعتبارات کربن داوطلبانه در جهان تبدیل شد.

تمامی این ماجراها نشان‌دهنده میزان بسیار زیاد علاقه موجود در زمینه حفاظت از محیط زیست است اما با این حال این تیم در تلاش و تکاپو برای اثرگذاری واقعی خود بر روی این موضوع هستند.

هدف اصلی پلتفرم Moss چیست؟

پلتفرم Moss

مأموریت MOSS مبارزه با تغییرات آب و هوا و حفظ جنگل آمازون است. فقط در مدت یک سال از زمان تأسیس ، MOSS بیش از ۱.۳ میلیون اعتبار کربن معامله کرده و به طور غیرمستقیم یک میلیون هکتار از جنگل آمازون (معادل اندازه لبنان) را حفظ کرده است.

ماس تمام این دست یافت‌ها را از طریق کاربرد تکنولوژی بلاک چین کسب کرده است. بر خلاف سیستم‌های سنتی، بلاک چین شفافیت، قابلیت دسترسی و قابلیت همکاری را برای شما فراهم می‌کند. مثال و نمونه‌ای که توسط پلتفرم Moss ارائه شده است را به راحتی می‌توان در سایر برنامه‌ها، خدمات و محصولات ادغام کرد.

در مجموع، پلتفرم بلاک چین ماس بیش از ۱۰ میلیون دلار درآمد برای پروژه‌های حفاظتی برزیلی ارسال کرده است. ماس از طریق فروش اعتبار کربن، هزینه پروژه‌های زیست محیطی REDD+ را پرداخت می کند که با فعالیت مستمر و پایدار خود به حفاظت و نگهداری از مساحت حدود ۱ میلیون هکتار می‌پردازند.

این تنها یکی از نمونه‌هایی است که اهداف قابل دست یافتن با استفاده از راه حل‌های مبتنی بر بلاک چین را نشان می‌دهد. این به وضوح روشن است که در بازار اعتبار کربن، وجود نیاز به نوآوری به شدت حس شده است و تلاش‌هایی که تا به امروز به انجام رسیده‌اند نیز بیانگر همین امر هستند.

ماهیت توکن MCO2

توکن MCO2

همانطور که پیش از این نیز گفتیم، توکن MCO2 در حقیقت دارایی بومی پلتفرم Moss است. این توکن در طول سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد و از ماه اوت سال ۲۰۲۰ (تقریبا از شهریور سال ۱۳۹۹) در صرافی FlowBTC موجود بوده است. به زودی پلتفرم‌های معاملاتی بیشتری نیز اعلام خواهند شد تا امکان مشارکت مردم بیشتری در تلاش برای حفاظت از محیط زیست در سراسر جهان مهیا شود.

کد بلاک چینی که نیازهای MCO2 را تامین می‌کند کاملا تایید شده است و توسط شرکت‌های بزرگ و معتبری مثل CertiK و Perkins Cole مورد تایید قرار گرفته است. اخیرا حسابرسان دیگری مثل EY و Armanino نیز به بررسی کردن این پروژه پرداخته‌اند.

لازم به ذکر است که این توکن دارای ساختار بسیار سرراستی و آسانی است که به صورت هدفمند اینگونه طراحی شده تا سایر توسعه‌دهندگان بتوانند از آن به عنوان پایه‌ای برای برنامه‌ها، محصولات و خدمات خود استفاده کنند.

مثالی برای نشان دادن چگونگی تاثیرگذاری مثبت MCO2 ، در کشور برزیل کاملا مشهود است. ماس از طریق همکاری کردن با پروژه‌های حفاظتی محلی توانسته منطقه‌ای به مساحت تقریبی ۱ میلیون هکتار را تحت پوشش حفاظتی قرار دهد.

این مثال در حقیقت نمونه کوچکی از مقیاس بزرگ مشکل تغییرات آب و هوایی و اقلیمی پیش رو به حساب می‌آید. نه فقط یک کشور منحصر به فرد بلکه تمام قاره‌ها نیازمند راه حل جداگانه هستند. با توجه به اینکه این پروژه به روی همه افراد باز است، گزینه‌های قابل بررسی بسیاری امروزه و در آینده وجود دارند.

برای درست متصور شدن جنبه اخیری که در این مقاله به آن پرداختیم جالب است بدانید که پلتفرم بلاک چین ماس ۲۰ برابر بزرگتر و گسترده‌تر از پلتفرم فعال در حوزه اعتبار کربنی است که در جایگاه دوم پس از ماس قرار دارد. قدرت و توانمندی تکنولوژی بلاک چین را نباید دست کم بگیریم، به ویژه هنگامی که صحبت حفاظت از سیاره به میان می‌آید. این پروژه در حال حاضر نیز در حال تغییر دادن زندگی میلیاردها نفر از مردم است و این تنها گامی کوچک در این زمان است. شما منتظر چه چیزی هستید؟ زودتر اقدام کنید و به این پروژه بپیوندید!!

وضعیت کنونی توکن MCO2

توکن MCO2 در زمان نگارش این مقاله، رتبه ۳۰۰۰ در جدول ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده و قیمت آن حدود ۱۴.۸۱ دلار است. میزان ترید روزانه آن حدود ۲۳۰ هزار دلار است. بیشترین قیمتی که MCO2 تا به حال داشته ۱۸.۱۳ دلار و کمترین قیمتی که تا به حال داشته، ۱۳.۵ دلار است.

برای خرید و مبادله این توکن در حاضر می‌توانید از جفت USDC/MCO2 در صرافی غیرمتمرکز یونی‌سواپ استفاده کنید.

نتیجه‌گیری

پلتفرم Moss یکی از معدود پروژه‌هایی است که بیش از آنکه به فکر سود و منفعت شخصی پروژه باشد، اهداف بزرگتری دارد و سعی دارد با ارائه راه‌کارهای جدید به حفظ محیط زیست دنیا کمک کند. تا همین‌جا نیز نشان داده که چه کارهای بزرگی را می‌توان حتی با سرمایه کم و به کمک فناوری بلاک چین انجام داد. شما نیز می‌توانید نظرات خود را در مورد این پروژه با ما و سایر کاربران میهن بلاک چین به اشتراک بگذارید

منبع
coingapemoss.earth

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا