مقالات عمومی

استخراج بیت کوین نباید به محیط زیست لطمه وارد کند!

استخراج بیت کوین (bitcoin mining) در دهه گذشته به خاطر مصرف الکتریسیته با انتقاد‌هایی روبرو بوده است. در سال ۲۰۱۷، نتایج تحقیقاتی نشان داد که مصرف انرژی برای تولید بیت کوین در سال بیش از مصرف انرژی بعضی از کشور‌هاست. در سال ۲۰۱۹ هم نتایج یک تحقیق نشان داد که آلودگی کربن ناشی از استخراج این ارز دیجیتال بزرگ بیش از آلودگی کربن ایجاد شده توسط بعضی کشور‌هاست.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

در نیمه دوم سال ۲۰۱۹، مطالعات نشان داد که استخراج بیت کوین علیرغم افزایش هش ریت (hash rate) انرژی کمتری مصرف می‌کرد. داده‌ها نشان می‌دادند که حدود ۷۵ درصد انرژی لازم برای این فرآیند از انرژی‌های تجدید پذیر تامین می‌شد. بسیاری از صنایع در تلاش هستند که استخراج را هم بیشتر سودآور کنند و هم از هزینه‌های اقتصادی و محیط زیستی آن بکاهند.

برای محاسبه سود استخراج، از ماشین حساب ماینر استفاده کنید.

اخیرا Cointelegraph در مقاله‌ای به استفاده برخی از صنایع استخراج بیت کوین از گاز اضافی چاه‌های نفت اشاره کرد. هزینه لوله‌کشی و فروش این گاز در بازار آزاد زیاد است و به این ترتیب می‌توان از این انرژی اضافی جهت استخراج کریپتو بهره گرفت. این مثالی از همکاری بین صنایع برای استفاده از انرژی اضافی و سودآوری از آن است.

تامین انرژی لازم برای استخراج بیت کوین از نفت خام

استخراج بیت کوین انرژی ماینینگ ماینر انرژی خورشیدی انرژی هیدروالکتریک گاز نفت آب

استخراج نفت مدت‌هاست که مانند استخراج طلا تلقی می‌شود و از این نفت استخراج شده در گستره خاصی از صنایع استفاده می‌شود. مطالعات اخیر نشان داده که استفاده از گاز اضافی چاه‌های نفت برای فرآیند استخراج بیت کوین بسیار سودآور‌تر از مایع کردن این گاز و فروش آن در بازار جهانی است.

احتمال می‌رود که در آینده شرکت‌های نفت و گاز بر فضای استخراج ارز دیجیتال سلطه پیدا کنند؛ زیرا دارای مقدار زیادی نفت و گاز اضافی هستند. استفاده از این نفت و گاز اضافی برای استخراج بیت کوین بسیار سودآور‌تر از لوله‌کشی و فروش آن در بازار است. این ایده از سال ۲۰۱۷ کم‌کم مطرح شد و اینک شرکت‌های زیادی از آن استقبال کرده و به دنبال استفاده از این نفت و گاز اضافی برای تولید برق مورد نیاز استخراج کریپتو هستند.

در صنعت نفت و گاز، مقدار انرژی اضافی بسیار زیادی موجود است و استفاده از این انرژی اتلافی برای استخراج بیت کوین و دیگر ارز‌ها بسیار مثمر ثمر است. به همین دلیل است که احتمال می‌رود که در آینده، صنایع نفت و گاز بخش عظیمی از انرژی مورد نیاز برای فرآیند استخراج کریپتو را فراهم کنند.

اگر افرادی در صنعت نفت و گاز از این ایده استفاده نکنند، از رقبا عقب می‌مانند. همان‌طور که گفته شد، استفاده از این نفت و گاز اضافی برای استخراج ارز دیجیتال بسیار سودآور‌تر از لوله‌کشی آن و فروش این انرژی اضافی در بازار است. استفاده از این انرژی اضافی در زمینه استخراج کریپتو به نفع سهامداران است و قطعا در آینده بسیاری از شرکت‌ها مجبور به عملی کردن این ایده خواهند شد.

همان‌طور که اشاره شد، یکی از انتقاداتی که به صنعت استخراج کریپتو وارد است، تولید کربن و ایجاد آلودگی است. استفاده از نفت و گاز اضافی و انرژی اتلافی تا حد زیادی این آلودگی را کم می‌کند و از تاثیرات نامطلوب استخراج بر محیط زیست می‌کاهد.

استخراج با استفاده از انرژی خورشیدی

استخراج بیت کوین انرژی ماینینگ ماینر انرژی خورشیدی انرژی هیدروالکتریک گاز نفت آب

استفاده از انرژی سبز و تجدیدپذیر خورشید در استخراج بیت کوین مدت‌هاست که مورد توجه است و در اینجا سوالی مطرح می‌شود و آن این است که آیا استفاده از این انرژی در استخراج کریپتو سودآور‌تر از مصارف دیگر آن است یا نه؟

بررسی‌ها نشان داده که استفاده از این انرژی‌ در صنعت استخراج بسیار سودآور‌تر از فروش آن به شبکه‌های عمومی و برای مصارف دیگر است. این مطلب حاکی از آن است که بسیاری از تولید‌کنندگان انرژی تجدیدپذیر خورشیدی در آینده به استفاده از انرژی خود در زمینه استخراج کریپتو می‌پردازند.

البته ورود به این کار نیازمند هزینه است و ممکن است برای بسیاری امکان‌پذیر نباشد که بتوانند تجهیزات لازم و پنل‌ها برای تولید انرژی تجدید پذیر خورشیدی را به همراه تجهیزات لازم برای استخراج تهیه نمایند. البته تهیه این تجهیزات در بلندمدت بسیار سودآور است و باعث می‌شود افراد هم هزینه کمتری برای دریافت انرژی بپردازند و هم از سود ناشی از استخراج استفاده کنند.

استخراج بیت کوین با استفاده از انرژی هیدروالکتریک

استخراج بیت کوین انرژی ماینینگ ماینر انرژی خورشیدی انرژی هیدروالکتریک گاز نفت آب

انرژی هیدروالکتریک نیز بسیار در تولید بیت کوین مورد استفاده قرار می‌گیرد. این انرژی، مخصوصا در چین و کانادا، برای استخراج کریپتو مورد استفاده قرار گرفته است و صنایعی که در کنار سد‌ها هستند، قادر به استفاده از این انرژی ارزان و پاک هستند. اینک بسیاری از انرژی مورد استفاده برای استخراج ارز‌های دیجیتال از انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر تامین می‌شود.

امروزه دیگر نمی‌توان گفت که استخراج ارز‌های دیجیتال تاثیرات نامطلوب زیادی بر محیط زیست می‌گذارد؛ زیرا بیشتر انرژی لازم برای استخراج از انرژی‌های تجدیدپذیر تامین می‌شود. امروزه استخراج کریپتو تبدیل به راه‌حلی برای استفاده از انرژی مازاد و اتلافی نیروگاه‌های هیدروالکتریک شده است.

استفاده از انرژی ارزان برای ماینر‌ها از اولویت برخوردار است و به نظر می‌رسد که انرژی‌های تجدیدپذیر هم در این میان ارزان‌ترین باشند. استفاده از انرژی هیدروالکتریک برای ماینر‌ها بسیار ارزان و مقرون به صرفه است. همان‌طور که گفته شد، استفاده از نفت و گاز اضافی نیز برای تولید برق مورد نیاز استخراج ایده خوبی است و از ورود این انرژی اضافی و اتلافی به محیط زیست جلوگیری می‌کند.

ادامه حیات صنعت استخراج به آب و نفت بستگی دارد

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که در آینده برای استخراج بیت کوین بیشتر از انرژی هیدروالکتریک و نفت و گاز اضافی استفاده خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود که استفاده از گاز اضافی برای استخراج در آینده بسیار مورد توجه قرار گیرد و بسیار بیشتر از امروز باشد.

استفاده از انرژی خورشیدی برای استخراج در حال حاضر زیاد نیست و نسبت به انرژی هیدروالکتریک تنها درصد کوچکی است. در حال حاضر از انرژی هیدروالکتریک در استخراج از دیگر انرژی‌ها بیشتر استفاده می‌شود و احتمال دارد که در آینده انرژی ناشی از گاز اضافی جایگزین آن شود.

انرژی هیدروالکتریک به عنوان گزینه‌ای ارزان در استخراج بیت کوین همواره مورد توجه است و برای ماینر‌ها جذاب است. استفاده از انرژی ارزان برای استخراج روندی است که همواره باقی می‌ماند و خوشبختانه این انرژی ارزان نیز از طریق منابع پاک و تجدیدپذیر قابل تامین و دسترسی است.

البته سودآوری در استخراج همواره حرف اول را می‌زند و در این راستا باید برای تولید انرژی تجدیدپذیر در سطح بین‌المللی تلاش شود. اگر منابع انرژی تجدیدپذیر زیادی برای استخراج بیت کوین موجود باشد، ماینر‌ها به سمت آنها رفته و از میان آنها به انتخاب می‌پردازند. این باعث کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی برای استخراج می‌شود و محیط زیست هم گرفتار تاثیرات ناگوار مصرف این گونه انرژی‌ها نخواهد شد.

نظر شما چیست؟ چه مناطقی از کشور ما پتانسیل تولید انرژی تجدید پذیر را دارد؟ آیا با توجه به پتانسیل کشور ما در تولید انرژی تجدید پذیر، صنعت استخراج کریپتو می‌تواند توسعه یابد و به رشد اقتصادی کشور کمک کند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
cointelegraphcointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا