تحلیل تکنیکال

سایه سنگین فروش بیت کوین‌های دولت آلمان و بازپرداخت بدهی صرافی Mt. Gox؛ آیا امیدی به افزایش قیمت بیت کوین هست؟

سایه فروش گسترده همچنان بر سر بیت کوین و بازار سنگینی می‌کند. هر چند که قیمت در روز گذشته مقداری بهبود یافته، اما فاندامنتال منفی بیت کوین روی احساسات سرمایه‌گذاران تاثیر گذاشته است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، با فروش هولدینگ‌های بیت کوین دولت آلمان و عرضه Mt. Gox و شروع بازپرداخت بدهی‌ها به کاربران آن از اوایل ماه جولای، احتمال می‌رود بیت کوین با کاهش قیمت بیشتری در آینده روبرو شود.

آلمان در حال فروش دارایی‌های بیت کوین خود

یک کیف پول ارز دیجیتال با برچسب «دولت آلمان (BKA)» بیش از ۵۴ میلیون دلار بیت کوین فروخته است. 

در ۲۵ ژوئن (۵ تیر)، کیف پول دولت آلمان ۹۰۰ بیت کوین در سه تراکنش فروخت.

در اولین تراکنش ۲۰۰ بیت کوین به صرافی کوین‌بیس و در انتقال دوم ۲۰۰ بیت کوین به صرافی کراکن ارسال شد.

با این حال، سومین تراکنش، به ارزش ۵۰۰ بیت کوین یا بیش از ۳۰ میلیون دلار، به کیف پول «139Po» ارسال شد که طبق گفته آرکهام اینتلجنس، ناشناخته باقی مانده است.

انتقالی‌های دولت آلمان، ۲۵ ژوئن (۵ تیر) - منبع: آرکهام اینتلجنس
انتقالی‌های دولت آلمان، ۲۵ ژوئن (۵ تیر) – منبع: آرکهام اینتلجنس

در حالی که کیف پول «139Po» ناشناس است، این اولین بار نیست که دولت آلمان با آن در تعامل است. دولت آلمان قبلا ۸۰۰ بیت کوین را در ۲۰ ژوئن (۳۱ خرداد) و ۵۰۰ بیت کوین دیگر را در ۱۹ ژوئن (۳۰ خرداد)، تنها شش روز پیش به این آدرس ارسال کرده بود.

به گفته آرکهام اینتلجنس، پس از انتقال مذکور، این کیف پول همچنان دارای ۴۶٬۳۵۹ بیت کوین است.

کیف پول دولت آلمان - منبع: آرکهام اینتلجنس
کیف پول دولت آلمان – منبع: آرکهام اینتلجنس

این کیف پول دارای برچسب دولتی، بیش از ۲.۸ میلیارد دلار بیت کوین دارد و می‌تواند فشار فروش قابل توجهی را ایجاد کند و قیمت بیت کوین را به زیر حمایت مهم ۶۰٬۰۰۰ دلار برساند.

بیت کوین در یک روند نزولی قرار دارد و طبق داده‌های بیت‌استمپ، ۱۱٪ در نمودار ماهانه و بیش از ۷٪ در نمودار هفتگی سقوط کرده است.

نمودار ماهیانه قیمت بیت کوین - منبع: تریدینگ ویو
نمودار ماهیانه قیمت بیت کوین – منبع: تریدینگ ویو

به گفته ویلی وو (Willy Woo)، تحلیلگر محبوب، الگوهای تکنیکال نشان می‌دهند که بیت کوین ممکن است تا چهار هفته قبل از شروع افزایش مجدد قیمت، اصلاحاتی را تجربه کند.

این تحلیلگر در پستی در پلتفرم X در ۲۲ ژوئن (۲ تیر) به بیش از ۱.۱ میلیون دنبال کننده خود گفت:

با نگاهی به این مدل، به نظر می‌رسد که بیت کوین ممکن است ۱ تا ۴ هفته دیگر برای تثبیت نیاز داشته باشد. نمودار نشان می‌دهد که سفته‌بازان چقدر در بازار فعال هستند.

شدت سفته بازی بیت کوین - منبع: ویلی وو
شدت سفته بازی بیت کوین – منبع: ویلی وو

احتمال فشار فروش بیشتر در بازار بیت کوین؟

کیف پول با برچسب دولت آلمان برای اولین بار در ۱۹ ژوئن (۳۰ خرداد) که ۶٬۵۰۰ بیت کوین به ارزش بیش از ۴۲۵ میلیون دلار را انتقال داد، باعث ایجاد سوءظن در رابطه با فروش احتمالی بیت کوین شد.

علاوه بر انتقال به کیف پول‌های بدون لیبل، اکثر بیت‌کوین‌های آن به صرافی‌های متمرکز منتقل شده است که نشان می‌دهد دولت آلمان احتمالا به دنبال فروش بیت‌کوین است.

قبل از انتقال، این کیف پول از فوریه ۲۰۲۴ نزدیک به ۵۰٬۰۰۰ بیت کوین در اختیار داشت. گمان می‌رود این وجوه از اپراتور وب‌سایت فیلم‌های غیرقانونی Movie2k ضبط شده باشد.

با این حال، ماه جولای می‌تواند همچنان فشار فروش بیت‌کوین را افزایش دهد، زیرا صرافی ورشکسته Mt. Gox اعلام کرد که بازپرداخت به کاربران خود را آغاز خواهد کرد.

صرافی Mt. Gox مقدار ۱۲۷٬۰۰۰ بیت کوین به ارز بیش از ۹.۴ میلیارد دلار بدهکار است که بیش از ۱۰ سال طلبکاران آن منتظر بازیابی وجوه خود بوده‌اند. این بازپرداخت ممکن است از نظر روانی فشار فروش قابل توجهی را در بازار بیت کوین ایجاد کند.

کف ۶۰٬۰۰۰ دلاری، سطح جذاب خرید

قیمت بیت کوین در ۲۴ ژوئن (۴ تیر) به پایین‌ترین حد خود در شش هفته گذشته رسید و خریداران وارد عمل شدند و کمتر از ۲۴ ساعت بعد، قیمت را به بالای ۶۲٬۰۰۰ دلار برگردانند. 

نمودار روزانه قیمت بیت کوین - منبع: تریدینگ ویو
نمودار روزانه قیمت بیت کوین – منبع: تریدینگ ویو

با تحلیل ساختار فعلی بازار، جل (Jelle)، معامله‌گر کریپتو اذعان کرد مقداری از علاقه خریداران در حال بازگشت است، زیرا منطقه ۶۰٬۰۰۰ دلاری به عنوان حمایت (کف فعلی قیمت) عمل می‌کند.

این تحلیلگر در پستی در ۲۵ ژوئن (۵ تیر) در پلتفرم X نوشت:

اگر بیت‌کوین امروز بتواند در تایم فریم پایین‌تر کف بالاتری ایجاد کند، به نظرم قبل از پایان هفته خود را به ۶۳٬۵۰۰ دلار می‌رساند.
به جز آن، و دوشنبه خونین، هفته سبز به واقعیت بدل می‌شود.

نمودار قیمت بیت کوین - منبع: جل
نمودار قیمت بیت کوین – منبع: جل

جل همچنین خاطرنشان کرد که شرایط اشباع فروش بیت کوین پس از کاهش قیمت آن به ۵۸٬۴۰۰ دلار در ۱۴ ژوئن (۲۵ خرداد)، به شباهت‌هایی بین قیمت فعلی و زمانی که بیت کوین در آگوست ۲۰۲۳ حدود ۲۶٬۰۰۰ دلار معامله می‌شد اشاره دارد.

در حالی که چرخه ۲۰۲۴ متفاوت است و بیت کوین قبل از هاوینگ، سقف جدیدی را ایجاد کرد، اما هنوز شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد رشد انفجاری بیت کوین هنوز در پیش است.

از نظر جل، شاخص قدرت نسبی (RSI) یک عامل اصلی و مساعد برای بهبود قیمت است.

شاخص قدرت نسبی یک اندیکاتور نوسانی پیرو روند است که میزان خرید یا فروش بیش از حد یک دارایی در یک سطح معین را نشان می‌دهد و در تایم فریم روزانه تصویری هیجان‌انگیز را ترسیم کرده است.

این تحلیلگر در پستی در ۲۴ ژوئن (۴ تیر) در X نوشت:

شاخص قدرت نسبی روزانه بیت کوین در نزدیک به یک سال اخیر تا این حد پایین نبوده است.

در واقع، آخرین باری که شاهد شرایط اشباع فروش بودیم، بیت کوین با قیمت ۲۶٬۰۰۰ دلار معامله می‌شد. یعنی ممکن است الان هم کف تابستانی باشد؟

نمودار روزانه قیمت بیت کوین - منبع: جل
نمودار روزانه قیمت بیت کوین – منبع: جل

از لحاظ تاریخی، بیت کوین تمایل دارد که شدیدترین روند صعودی خود را زمانی نشان دهد که RSI در منطقه زیر ۷۰ قرار داشته باشد. چنین ارقامی ممکن است منجر به بازگشت‌های قیمتی شود که می‌تواند برای مدت زمان قابل‌توجهی قبل از تثبیت دوباره قیمت بیت کوین ادامه داشته باشد.

همچنین رابرت کیوساکی، نویسنده کتاب «پدر پولدار، پدر فقیر» در مورد سقوط بیت کوین به زیر ۶۰٬۰۰۰ دلار اظهار نظر کرد و این را فرصتی برای افزایش دارایی‌های خود بیان کرد. کیوسای در صفحه X خود نوشت:

بیت کوین در حال سقوط است. اکثر مردم باید بفروشند. من منتظر خرید بیشتر هستم.

نویسنده مشهور اظهار داشت کسانی که از سقوط بیت کوین وحشت دارند باید بفروشند و در طول کسالت بازار به کار کارمندی بچسبند.

اگر سقوط بیت کوین باعث وحشت شما می‌شود، بفروشید و به کار ثابت خود بچسبید. این کاری است که اکثر کارمندها باید انجام دهند.

سقوط اخیر بیت کوین تا حدودی ناشی از فشار فروش از سوی صرافی Mt. Gox بود. در ۲۴ ژوئن (۴ تیر)، Mt. Gox اعلام کرد قصد دارد بازپرداخت بدهی خود را از اوایل ماه جولای آغاز کند. بر اساس طرح بازسازی، طلبکاران بازپرداخت‌ بدهی خود را به صورت بیت‌کوین و بیت‌کوین کش دریافت می‌کنند که ارزش آن با نرخ فعلی بیش از ۹ میلیارد دلار برآورد شده است.

بیت کوین در سطح ۶۰٬۰۰۰ دلار حمایت می‌شود

داده‌های تریدینگ ویو نشان می‌دهند که بیت‌کوین پس از سقوط به زیر ۶۰٬۰۰۰ دلار در ۲۴ ژوئن (تیر)، تلاش دارد تا سطح ۶۲۰۰۰ دلار را بازیابی کند.

منطقه تقاضا بین ۶۰٬۰۰۰۰ تا ۶۴٬۰۰۰ دلار یک ناحیه حمایت مهم است که معامله‌گران و تحلیل‌گران آن را زیر نظر دارند، زیرا شکست این ناحیه می‌تواند منجر به اصلاحات عمیق‌تری شود.

اکسل کیبار (Aksel Kibar)، تحلیلگر مطرح، در صفحه X خود بیان کرد:

بیت کوین هنوز در یک روند صعودی ثابت است. هنوز می‌توان این را یک عقب‌نشینی به داخل کانال شمرد.

با استناد به یک ستاپ تکنیکال صعودی، این تحلیلگر به اهمیت حمایت ارائه شده توسط مرز بالایی کانال صعودی در ۶۰٬۰۰۰ دلار اشاره کرد.

یک کندل هفتگی قرمز و بلند که حمایت ۶۰٬۰۰۰ را بشکند، با ایجاد یک الگوی سقف دوقلو چشم‌انداز را از صعودی به نزولی تغییر می‌دهد.

نمودار قیمت بیت کوین - منبع: اکسل کیبار
نمودار قیمت بیت کوین – منبع: اکسل کیبار

با توجه به داده‌های کوین گلس (CoinGlass)، بیشترین تمرکز سفارشات خرید که در ۲۴ ساعت گذشته ثبت شده‌اند در قیمت‌های ۶۰٬۲۰۰ دلار، ۶۰٬۶۰۰ دلار و ۶۱٬۲۳۰ دلار بوده‌اند.

منبع
کوین تلگراف کوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا