تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت نیر پروتکل، آپتوس، رندر توکن و میکر؛ ۲۸ اسفند ۱۴۰۲

اصلاح بیت کوین (BTC) در روزهای گذشته باعث شد قیمت بعضی از آلت کوین‌ها هم کاهش یابد. تحلیل تکنیکال نشان می‌دهد که بعضی از این آلت کوین‌ها در شرایط خوبی قرار دارند و با رشد BTC، می‌توانند به حرکت صعودی خود ادامه دهند.

به گزارش میهن بلاکچین، بیت کوین روزهای سختی را پشت سر گذاشته است. در هفته گذشته، قیمت بیت کوین به بالاترین رکورد خود یعنی ۷۳٬۷۷۷ دلار رسید اما به سرعت کاهش یافت و تا محدوده ۶۴٬۵۰۰ دلار سقوط کرد.

تحلیلگران باور دارند اصلاح BTC در بلندمدت ادامه نخواهد داشت، چراکه که تقاضای صندوق‌های قابل‌معامله‌ در بورس (ETF) اسپات در سطوح پایین‌تر افزایش می‌یابد. توماس فهر (Thomas Fahrer)، مدیرعامل پلتفرم «Apollo»، هم اعلام کرده که به نظر او این اصلاح یک «تله خرسی» است.

عملکرد بازار کریپتو در روز گذشته
عملکرد بازار کریپتو در روز گذشته – منبع: Coin360

قدرت حرکت صعودی BTC در روزهای آینده نشان می‌دهد که روند اصلاحی آن به پایان رسیده است یا خیر. اگر حرکت صعودی BTC ضعیف باشد، نشان می‌دهد فشار فروش خرس‌ها (فروشندگان) ادامه دارد. این امر احتمال اصلاح بیشتر را افزایش می‌دهد. از طرف دیگر، رشد قوی BTC نشان می‌دهد خرید تهاجمی معامله‌گران در سطوح پایین‌تر ادامه می‌یابد و روند صعودی آن به احتمال زیاد دوباره شروع می‌شود.

حالا سوال این جا است که آیا با توقف اصلاح بیت کوین آلت کوین‌ها هم رشد می‌کنند؟ در ادامه تحلیل تکنیکال ۴ آلت کوین منتخب را بررسی خواهیم کرد که اخیرا توجه معامله‌گران را به خود جلب کرده‌اند.

تحلیل تکنیکال قیمت نیر پروتکل

قیمت نیر پروتکل (NEAR) در روند صعودی آن با اصلاح جدیدی روبه‌رو شد و نشان داد که برداشت سود هولدرهای کوتاه‌مدت آن آغاز شده است.

نمودار روزانه قیمت نیر پروتکل
نمودار روزانه قیمت نیر پروتکل – منبع: TradingView

یک نکته مثبت به نفع گاوها (خریداران) این است که NEAR حمایت خوبی در ناحیه ۵۰٪ فیبوناچی اصلاحی (در روند صعودی رسم‌شده از ۳.۶ دلار تا سقف ۹ دلار) یعنی محدوده ۶.۲۸ دلار دارد. اگر روند صعودی نیرو پروتکل حفظ شود، این ارز دیجیتال احتمالا مقاومت سربار ۹.۰۱ دلار را دوباره آزمایش خواهد کرد. اگر این مقاومت شکسته شود، روند صعودی NEAR ممکن است از سر گرفته شود. در این صورت هدف بعدی نیرور پروتکل در محدوده ۱۰.۵۰ دلار قرار دارد.

با این حال اگر قیمت NEAR بعد از برخورد به مقاومت سربار خود کاهش یابد، نشان می‌دهد که فشار فروش معامله‌گران در سطوح بالاتر افزایش یافته است. در این صورت قیمت نیر پروتکل ممکن است تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۶.۱۸) دلار کاهش یابد. این سطح حمایت مهمی محسوب می‌شود و اگر قیمت NEAR به زیر آن برسد، ممکن است با اصلاح عمیق‌تری مواجه شود.

نمودار ۴ ساعته قیمت نیر پروتکل
نمودار ۴ ساعته قیمت نیر پروتکل – منبع: TradingView

خریداران در تلاش هستند تا در تایم فریم ۴ ساعته، موقعیت نیر پروتکل را در بالای میانگین‌های متحرک آن حفظ کنند. این امر نشان می‌دهد فشار خرید NEAR در سطوح پایین‌تر افزایش می‌یابد. اگر قیمت نیر پروتکل در بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای (موج آبی رنگ، ۷.۵۵ دلار) باقی بماند، نشان می‌دهد که روند اصلاحی آن ممکن است به پایان رسیده باشد. سپس این ارز دیجیتال می‌تواند دوباره مقاومت ۹.۰۱ دلار را آزمایش کند. عبور از این مقاومت سربار هم نشان می‌دهد که حرکت صعودی NEAR از سر گرفته شده است.

در مقابل اگر قیمت NEAR تا پایین میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای سقوط کند، نشان می‌دهد فشار فروش آن در سطوح بالا افزایش می‌یابد. در این صورت قیمت نیر پروتکل ممکن است تا حمایت ۶.۵۰ دلار کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت آپتوس

قیمت آپتوس (APT) بعد از رسیدن به محدوده ۱۵.۷۰ دلار در ۱۶ مارس (۲۶ اسفند) به شدت کاهش یافت، اما خرس‌ها نتوانستند قیمت آن را به پایین میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۱۲.۹۰ دلار) برسانند. این اتفاق نشان داد که فشار خرید APT در سطوح پایین‌تر افزایش می‌یابد.

نمودار روزانه قیمت آپتوس
نمودار روزانه قیمت آپتوس – منبع: TradingView

عبور از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۱۲.۸۳ دلار) و شاخص قدرت نسبیِ (RSI) آپتوس در محدوده مثبت نشان می‌دهد که گاوها قدرت بیشتری دارند. اگر آن‌ها قیمت APT را به بالای ۱۵.۷۰ دلار برسانند و موقعیت آن را در همین محدوده حفظ کنند، نشان می‌دهند که حرکت صعودی این ارز دیجیتال دوباره شروع شده است. در این صورت APT می‌تواند تا محدوده ۱۶.۷۵ دلار و یا حتی ۱۸.۶۹ دلار رشد کند.

با این حال اگر قیمت آپتوس کاهش یابد و به پایین میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد، نشان می‌دهد که فشار فروش آن در سطوح بالاتر افزایش می‌یابد. در نتیجه APT ممکن است با اصلاح جدیدی روبه‌رو شود و تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه خود (موج قرمز رنگ، ۱۰.۷۳ دلار) کاهش یابد.

نمودار ۴ ساعته قیمت آپتوس
نمودار ۴ ساعته قیمت آپتوس – منبع: TradingView

شیب میانگین‌های متحرک آپتوس در تایم فریم ۴ ساعته کاهش یافته و RSI آن کمی بالاتر از نقطه میانی قرار دارد. این امر نشان می‌دهد که احتمالا نوسانات APT در رنج ۱۵.۸۱ دلار تا ۱۲ دلار برای مدت بیشتری ادامه می‌یابد.

بسته شدن کندل APT در بالای این رنج نشان می‌دهد که فشار خرید آن در سطوح پایین‌تر افزایش می‌یابد. این امر می‌تواند حرکت صعودی جدیدی را در APT آغاز کند. در مقابل اگر قیمت آپتوس کاهش یابد و به پایین‌ ۱۲.۹۲ دلار برسد، قیمت این ارز دیجیتال ممکن است تا محدوده ۱۲ دلار و یا حتی ۱۱.۵۰ دلار سقوط کند.

تحلیل تکنیکال قیمت رندر توکن

قیمت رندر توکن (RNDR) در روزهای گذشته تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۱۰.۰۲ دلار) آن کاهش یافت اما با حمایت و دفاع گاوها مواجه شد. این مسئله نشان می‌دهد که احساسات هولدرهای رندر توکن همچنان مثبت است و آن‌ها به خرید RNDR در سطوح پایین‌تر ادامه می‌دهند.

نمودار روزانه قیمت رندر توکن
نمودار روزانه قیمت رندر توکن – منبع: TradingView

گاوها در ۱۷ مارس (۲۷ اسفند) قیمت RNDR را به بالای مقاومت ۱۲.۷۸ دلار رساندند و نشان دادند حرکت صعودی آن ادامه دارد. اگر آن‌ها موقعیت رندر توکن در بالای ۱۲.۷۸ دلار را حفظ کنند، این ارز دیجیتال می‌تواند تا محدوده ۱۶.۸۱ دلار رشد کند.

کاهش قیمت رندر توکن تا پایین حمایت مهم ۱۲ دلار، اولین سیگنال نزولی آن محسوب می‌شود. در این صورت خرس‌ها فرصت جدیدی برای اصلاح قیمت RNDR به دست می‌آورند. اگر قیمت رندر توکن به پایین میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد و کندل روزانه آن در این محدوده بسته شود، فشار فروش RNDR افزایش یافته و قیمت آن ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۷.۰۹ دلار) کاهش یابد.

نمودار ۴ ساعته قیمت رندر توکن
نمودار ۴ ساعته قیمت رندر توکن – منبع: TradingView

نمودار ۴ ساعته رندر توکن نشان می‌دهد که خرس‌ها در کاهش و تثبیت قیمت آن به زیر محدوده ۱۰ دلار شکست خورده‌اند و گاوها دوباره فعال شده‌اند. به همین خاطر کندل RNDR در بالای مقاومت سربار ۱۲ دلار بسته شده و حرکت صعودی آن شتاب گرفته است. اگر قیمت RNDR در بالای محدوده ۱۲ دلار باقی بماند، به احتمال زیاد روند صعودی آن ادامه می‌یابد.

در همین حال، به نظر می‌رسد خرس‌ها برنامه‌های دیگری دارند. آن‌ها احتمالا سعی خواهند کرد قیمت RNDR را دوباره به زیر ۱۲ دلار بکشانند. اگر خرس‌ها موفق شوند، نشان می‌دهند که عبور RNDR از ۱۲.۷۸ دلار یک تله گاوی بوده است. در این صورت قیمت رندر توکن ممکن است تا محدوده ۱۰ دلار کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت میکر

قیمت میکر (MKR) در تاریخ ۱۷ مارس (۲۷ اسفند) روند صعودی خود را از سر گرفت و نشان داد که گاوها همچنان کنترل بازار را در دست دارند.

نمودار روزانه قیمت میکر
نمودار روزانه قیمت میکر – منبع: TradingView

توکن میکر به طور کلی می‌تواند تا محدوده ۳٬۵۸۰ دلار و یا حتی ۴٬۰۰۰ دلار رشد کند. با این حال خرس‌ها احتمالا با قدرت از این سطوح دفاع می‌کنند. البته اگر MKR بتواند از سطح ۴٬۰۰۰ دلار عبور کند، روند صعودی آن ادامه می‌یابد.

اولین سیگنال نزولی MKR، سقوط قیمت آن به زیر ۲٬۹۷۶ دلار خواهد بود. اگر این اتفاق بیفتد، نشان می‌دهد که فشار فروش MKR در سطوح بالاتر افزایش می‌یابد. در این صورت قیمت میکر ممکن است تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۲٬۵۲۵ دلار) سقوط کند که سطح بسیار مهمی محسوب می‌شود. به همین خاطر اگر قیمت MKR به زیر این سطح برسد، خرس‌ها می‌توانند کنترل بازار را در دست بگیرند.

نمودار ۴ ساعته قیمت میکر
نمودار ۴ ساعته قیمت میکر – منبع: TradingView

نمودار ۴ ساعته MKR نشان می‌دهد که خریداران در تلاش هستند تا قیمت آن را در بالای یک کانال صعودی (کانال موجود در تصویر بالا) نگه دارند. اگر آن‌ها موفق شوند، قیمت MKR افزایش می‌یابد و به سمت محدوده ۳٬۷۲۵ دلار حرکت می‌کند.

از طرف دیگر اگر MKR نتواند در بالای این کانال صعودی باقی بماند، نشان می‌دهد رشد آن احتمالا یک تله گاوی بوده است. در این صورت قیمت میکر ممکن است دوباره به داخل این کانال صعودی برگردد. اگر قیمت MKR بعد از برخورد به میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای (موج آبی رنگ، ۲٬۸۸۶ دلار) رشد کند، گاوها احتمالا یک بار دیگر تلاش می‌کنند تا این قیمت ارز دیجیتال را به بالای کانال صعودی آن برسانند. با این حال اگر آن‌ها موفق نشوند، قیمت MKR ممکن است تا کف کانال مذکور کاهش یابد.

منبع
کوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا