اخبار خارجی

صدور ۵ میلیارد دلار تتر طی ۵ ماه گذشته؛ دلیل چیست؟

تتر محبوب ترین استیبل کوین جهان با افزایش ارزش بازار مواجه شده است. از ماه ژانویه تاکنون، ۴.۷ میلیارد دلار تتر وارد اکوسیستم بیت کوین شده است. در حال حاضر موجودی در گردش تتر تقریبا ۹ میلیارد دلار است و طی یک ماه گذشته ارزش بازار تتر با ارزش بازار XRP برابری می کرد و چند باری به طور موقت جای این دو ارز در جدول رده بندی ارزهای دیجیتال جابه جا می شد. اما مسئله اصلی این است که چرا ارزش بازار این استیبل کوین تا ابن حد افزایش یافته است؟

تقریبا نیمی از تمام تترهای صادر شده از تاریخ ۶ اکتبر ۲۰۱۴ به بعد که این توکن دلاری برای اولین بار به وجود آمد، طی ۵ ماه گذشته ایجاد شده اند.

اوضاع از چه قرار است؟ چرا به این حجم از تتر نیاز داریم و چرا چنین ضرورتی وجود دارد؟

بدبینی درباره بیت کوین

یکی از بدبینی ها درباره بیت کوین این است که این ارز دیجیتال را به عنوان نشانه ای بدشگون از شروع حذف دلار واقعی از اکوسیستم ارز دیجیتال توسط ماینرهای بیت کوین می‌دانند.

نیکولاس ویور (Nicholas Weaver) یکی از محققان موسسه بین المللی علوم رایانه برکلی گفته است:

ماینرها باید بیت کوین خود را بفروشند و پول واقعی دریافت کنند. تتر یک جایگزین خوب پول واقعی برای افرادی است که شبیه سازی بازار بورس را انجام می‌دهند، اما با تتر نمی‌توان قبض های برق را پرداخت کرد.

ویور که این ارز دیجیتال محبوب را اساسا به عنوان ابزاری برای اقدامات مجرمانه می‌بیند از سال ۲۰۱۱ در عرصه بیت کوین حضور دارد. بودجه اقدامات او عمدتا توسط بنیاد علوم ملی تامین می‌شود. سال گذشته، وی طی همایش امنیت انیگما در کالیفرنیا به ارز دیجیتال حمله کرد و گفت باید با آتش آن را بسوزانند.

وی هم چنین دائما انتقادهای خود از بیت کوین را توییت می‌کند. وی اخیرا توییت کرده است:

مشکل این است که ماینرها برای پرداخت قبض های برق خود به پول واقعی نیاز دارند نه تتر. بنابراین طی چند ماه گذشته تتر بسیار زیادی جایگزین دلار شده است و هنگامی که مقدار دلار (پول واقعی) به صفر برسد، سیستم از هم می‌پاشد.

منظور او از فروپاشی این است که قیمت بیت کوین به حدی می‌رسد که حمله ۵۱ درصد بسیار ارزان می‌شود.

آیا با دوران بانکداری آزاد مواجه هستیم؟

تتر یک توکن مجازی با پشتوانه دلار آمریکا است. معمولا صرافی هایی که با بانکداری سنتی ارتباطی ندارند از آن معادل با دلار واقعی و به عنوان روشی برای ایجاد نقدینگی برای بازار ارزهای دیجیتال و مقابله با نوسان استفاده می‌کنند.

چندین نکته باعث شده است که تتر بحث برانگیز شود. یکی از این نکات، کنترل آن توسط صرافی ارز دیجیتال معروف بیتفینکس است.

اما مهمترین نکته این است که شرکت تتر مدعی است استیبل کوین تتر (USDT) پشتوانه یک به یک با دلار دارد. هیچکس با اطمینان نمی‌تواند بگوید در پشت صحنه تتر چه می‌گذرد. هیچکس تاکنون نتوانسته است بگوید تتر را پس بدهد دلار دریافت کند، هرچند قرار است پشتوانه یک به یک با دلار داشته باشد.

به تدریج، قوانین بازی تغییر کرده اند. در ماه آوریل ۲۰۱۹، استوارت هوگنر (Stuart Hoegner) مشاور کل بیتفینکس، اسنادی را به دادگاه ارائه داده است که فقط ۷۴ درصد تتر دارای پشتوانه پول نقد است. این موضوع منجر به ایجاد این نظریه شده است که تترها بدون پشتوانه صادر می‌شوند. این ادعا توسط هوگنر هنگامی بیان شد که موجودی در گردش تتر فقط ۲.۸ میلیارد دلار بود. اکنون این مقدار ۳ برابر شده است.

چیزهایی که نمی‌دانیم

یکی از مهمترین ارقامی که در عرصه ارز دیجیتال وجود دارد، مقدار پول واقعی موجود در این سیستم است. این عدد به اندازه تعداد تترها مهم است. هر دوی این ارقام، نقدینگی ارائه می‌دهند و خرید و فروش بیت کوین را آسان می‌کنند. هر دو به تعیین قیمت بیت کوین کمک می‌کنند. اما فقط دلار واقعی می‌تواند هزینه های اجرای شبکه را پرداخت کند.

هرچند تعیین این عدد تقریبا غیرممکن است. صرافی های ارز دیجیتال که دارای بانکداری مختص به خود هستند از اشتراک گذاری این اطلاعات امتناع می‌کنند.

میزهای معاملات فرابورس که ارزهای دیجیتال را در مقادیر زیاد معامله می‌کنند نیز اغلب پشت صحنه فعالیت می‌کنند. حتی نزدیک به ۸۰۰۰ دستگاه ATM بیت کوین در سراسر جهان نیز لحاظ نشده است. کاربران می‌توانند با استفاده از این دستگاه ها به خرید بیت کوین با پول نقد و به صورت ناشناس بپردازند.

چیزهایی که می‌دانیم

هرچند با در نظر گرفتن مواردی که می‌دانیم، می‌توانیم تا حدودی از شرایط پول نقد بیت کوین باخبر بشویم.

ما بر اساس پاداش بلاک می‌دانیم که چه مقدار بیت کوین جدید وارد عرضه می‌شود. می‌دانیم که قیمت بیت کوین توسط کل مقدار دلار موجود در سیستم که ترکیبی از پول نقد و تتر است تعیین می‌شود.

هم چنین این موضوع را می‌دانیم که تتر، دلارهای مجازی خود را در بسته های ۳۳ میلیون دلاری در هر روز طی پنج ماه گذشته صادر کرده است. این موضوع نشان می‌دهد که سطح پول واقعی در این سیستم در روند نزولی شدید قرار دارد.

هزینه های مصرف برق

چه مقدار پول در این سیستم به صورت هزینه های انرژی از بین می‌رود؟ طبق تخمین های انجام شده توسط محققان دانشگاه کمبریج، شبکه بیت کوین بیشتر از یک کشور کوچک برق مصرف می‌کند.

الکس دو ورای (Alex de Vries) متخصص بلاک چین در شرکت PwC گفته است بر اساس هزینه ۵ سنت در هر کیلووات ساعت، شبکه بیت کوین باید تقریبا ۳۳۵,۰۰۰ دلار در هر ساعت خرج کند. این موضوع بدان معنا است که روزانه باید ۸ میلیون دلار بیت کوین خریداری شود تا این سیستم ایمن بماند.

در حال حاضر این هزینه ها به ماینرها فشار وارد می‌کند.

ماینرها هر ۱۰ دقیقه به صورت پاداش بلاک، ۶.۲۵ بیت کوین کسب می‌کنند. با قیمت ۹۰۰۰ دلاری بیت کوین، این مقدار در یک ساعت ۳۴۰,۰۰۰ دلار می‌شود. در حال حاضر، ماینرها باید تمام بیت کوین های استخراج شده را بفروشند تا هزینه های مصرف برق را پرداخت کنند. میانگین هزینه ها در ماه های می و سپتامبر به ۲ الی ۳ سنت در هر کیلووات ساعت کاهش خواهد یافت. این موضوع بدان دلیل است که بیش از ۵۰ درصد ماینینگ بیت کوین در استان سیچوان چین انجام می‌شود و این استان نیز از هزینه های کمتر انرژی برق آبی در فصل بارندگی بهره می‌برد.

مصرف برق تنها هزینه ای نیست که ماینرها با آن مواجه هستند. آنها باید هزینه تجهیزات خود را نیز پرداخت کنند که می‌تواند تا ۳۰۰۰ دلار در هر قطعه نیز باشد و باید دائما جایگزین شوند زیرا دستگاه های اسیک سریعتری موجود می‌شوند. ماینرها هم چنین باید اجاره، مالیات، حقوق و سایر هزینه های کسب و کار خود را پرداخت کنند. تمام این هزینه ها باید به صورت دلار یا یوان واقعی پرداخت شوند و نه تتر. این موضوع به خروج تدریجی پول از این اکوسیستم منجر می‌شود.

ویور اذعان کرده است که حتی اگر ماینرها به حفظ بیت کوین های جدید بپردازند، باز هم پول از این سیستم خارج می‌شود، زیرا عرضه بیت کوین به بازار کاهش و قیمت بیت کوین افزایش می‌یابد.

وی گفت:

عرضه و تقاضا باید با یکدیگر هماهنگ باشند تا قیمت را تعیین کنند. اگر عرضه کمتر باشد قیمت افزایش می‌یابد. 

اما آیا نهنگ های کافی وجود ندارند تا از عدم کمبود بیت کوین اطمینان حاصل شود؟

از اینها گذشته، نهنگ ها می‌توانند عرضه را کنترل کنند و آنطور که می‌خواهند آن را پیش ببرند.

ویور در این خصوص افزود:

این موضوع صحیح است اما اقدام نهنگ ها را نیز خواهید دید. هیچ نهنگی نباید ارزهای دیجیتال خود را در صرافی ها نگه دارد زیرا این کار بسیار احمقانه است. فروش نهنگ ها بر میزان دلار تاثیر نمی‌گذارد. دلار می‌آید و می‌رود.

همه چیز به تتر مربوط است

در سال ۲۰۱۷، همگی در حال خرید بیت کوین بودند. پول بسیار زیادی در حال ورود به اکوسیستم بیت کوین بود. این تنها عامل افزایش قیمت بیت کوین نبود.

طبق گزارش دو محقق دانشگاه تگزاس، روند صعودی توسط تتر نیز به وجود آمده بود. تقریبا ۱.۴ میلیارد دلار تتر در سال ۲۰۱۷ صادر شد.

ویور گفت:

تتر حباب بیت کوین را بزرگتر کرد اما هم چنان ورود سرمایه و پول به این سیستم وجود داشت. اگرچه این حباب بسیار بزرگ بود، اما باز هم افرادی بودند که بیت کوین می‌خریدند.

وی گفت:

افزایش قیمت اخیر متفاوت است. همه چیز به تتر مربوط است.

سوال این است که در حال حاضر چه کسی بیت کوین میخرد؟ این مقدار پول و سرمایه مورد نیاز سیستم از کجا می‌آید؟

ویور در این خصوص گفت:

هیچ نظری ندارم و به همین دلیل است که فکر می‌کنم نزدیک به فروپاشی است. پول واقعی با سرعت قابل توجهی در حال خروج است. از آنجایی که بیت کوین فقط با قیمت بالا تحت محافظت قرار می‌گیرد، امید است که با فروپاشی سیستم، این حماقت برای همیشه به پایان برسد.

منبع
decrypt

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا