اخبار خارجی

فروش هیجانی بیت کوین توسط ۱.۱ میلیون آدرس؛ عامل اصلی کاهش بازار

داده‌های بلاکچین نشان می‌دهد که اصلاح اخیر بازار و سقوط ۳۵٪ قیمت بیت کوین از اوج تاریخی خود در ۶۴۰۰۰ دلار، به این دلیل بوده است که کاربرانی که در جریان رالی صعودی به بازار ورود کرده‌اند، احساسی تصمیم گرفته و دست به فروش هیجانی زده‌اند.

یکی از تحلیل‌گران گلس‌نود نوشته است:

بازار بیت کوین در جریان یک اصلاح تاریخی قرار دارد. داده‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران کوتاه مدت، به سمت فروش هیجانی روی آورده‌اند.

نمودار اصلاح قیمت بیت کوین

در زمان نگارش این خبر قیمت BTC برابر ۴۵۵۷۲ دلار است. این اصلاح بازار بعد از رشته توییت‌های ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا به وجود آمد. در این توییت‌ها مشخص نبود که آیا تسلا دارایی بیت کوین خود را فروخته و یا قصد فروش آنها را دارد. او بعدا اعلام کرد که هنوز بیت کوین‌های این شرکت را به فروش نرسانده‌اند.

روز چهارشنبه ایلان ماسک خبر داد که تسلا، فعلا پرداخت از طریق بیت کوین را نخواهد پذیرفت؛ به این دلیل که استخراج آن، اثرات محیط زیستی قابل توجهی دارد.

گلس‌نود در روز دوشنبه، داده‌هایی را تحلیل کرد که نشان می‌دهد اصلاح اخیر بازار به واسطه فروش هیجانی دارایی‌ها توسط سرمایه‌گذاران جدید به وجود آمده است.

شاخص STH-SOPR کوین‌هایی را بررسی می‌کند که کمتر از ۱۵۵ روز است در گردش هستند. این شاخص به زیر عدد یک رسید؛ به این معنی که سرمایه‌گذاران جدید در بازار، ارزهای دیجیتال خود را به فروش رسانده‌اند و ضررهای قابل توجهی در این سرمایه‌گذاری دیده‌اند.

شاخص SOPR میزان سود/زیان بیت کوین را نشان می‌دهد. عددهای کمتر از یک، به این معنی است که BTCهای جابجا شده در آن روز، با قیمت کمتر از خرید آنها به فروش رسیده‌اند. در زمان نگارش این خبر، با اینکه این شاخص برای هولدرهای بلندمدت روند نزولی را دنبال می‌کند، اما مقدار آن هنوز بالای ۴ قرار دارد.

شاخص SOPR برای هولدرهای بیت کوین

در همین حال، تعداد آدرس‌هایی که به افزودن بیت کوین ادامه می‌دهند در حال افزایش است. تعداد آدرس‌های بدون BTC به زیر ۲.۸٪ رسیده است.

بر اساس گزارش گلس‌نود، با اینکه قیمت بیت کوین نسبت به رالی صعودی قبلی همچنان بالاتر است، همچنان برای بازگشت قیمت به جریان ورودی سرمایه‌ بیشتری نیاز است.

از سوی دیگر ممکن است این آمار نشان‌دهنده آن باشد که این تنها یک اصلاح در چرخه روند صعودی در تایم فریمی بزرگ‌تری است. گلس‌نود در این گزارش نوشته است:

سرمایه‌گذارهای ضعیف‌تر در این جریان کنترل را از دست دادند. در حالیکه قوی‌ترها به خرید بیشتر در قیمت‌های ارزان مشغول شدند.

در ادامه این گزارش آمده است:

در مجموع، ۱.۱ میلیون آدرس در جریان این اصلاح کوین‌های خود را به فروش رسانده‌اند. که نشان می‌دهد فروش هیجانی همچنان ادامه دارد.

اخیرا تعداد بیت کوین‌های نگهداری شده توسط هولدرهای کوتاه مدت به ۲۸٪ عرضه در گردش آن یعنی حدود ۵.۳ میلیون BTC رسید.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا